Windows 11 Money Insights nasıl kapatılır sorusuna yanıt olarak aşağıdaki adımları hazırladım.

Bilgisayarımı her başlattığımda Windows’un bana gönderdiği spam bildirimlerinin düzeyinden hızla rahatsız olmaya başladım. Windows’un Başlat menüsü reklamlarını planladığı haberi bir yana, daha basit bir sorun olan widget spam’ından rahatsız olmaya başladım. Özellikle Windows 11 Money Insights widget’ının oluşturduğu spamlar.

Yatırımlarla ilgili bilgi görmek isteseydim sorardım. Bunun yerine Microsoft, Money Insights gibi bilgileri bilgisayarımdaki bildirimlere zorluyor. Bu özelliği devre dışı bırakmanın bir yolunu buldum. Siz de benim gibi düşünüyorsanız Windows 11’de Money Insights’ı bu adımları kullanarak kapatabilirsiniz.

Windows 11’de Finans Bildirimleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Money Insights, Windows’un widget’lar aracılığıyla kullanıcılara müdahaleci bir şekilde ilettiği çeşitli finans bildirimlerinden yalnızca biridir. Neyse ki, aşağıdaki adımları kullanarak Widget ayarlarınızdan bunu kapatabilirsiniz.

  • Widget’lar panelini açmak için Windows tuşu + W’ye basın.
  • Sağ üst köşedeki profil resminize tıklayın.
Ekran goruntusu 2024 04 27 093037
Windows 11 Money Insights Nasıl Kapatılır çözümü
  • İstenirse Microsoft hesap ayrıntılarınızı kullanarak tekrar oturum açın.
  • Alt kısımdaki İlgi Alanlarını Yönet’i  tıklayın.
Windows 11 Money Insights Nasıl Kapatılır
Windows 11 Money Insights Nasıl Kapatılır
  • Takip Edilenler sekmenizde finansla ilgili konularıKişisel Finans, Para ve Hisse Senetleri gibi ) arayın.
  • Takip etmekten vazgeçmek için yanlarındaki Takip Edilen düğmesini tıklayın.
Ekran goruntusu 2024 04 27 093200
Windows 11 Money Insights Nasıl Kapatılır yöntemleri

Değişikliklerin hemen etkinleşmesi gerekir, ancak etkinleşmezlerse menüleri kapatın ve değişikliklerin etkili olduğunu görmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Seçenek çıkmazsa, sistem geri yükleme adlı seçeneği çalıştırırsınız.

Windows Terminalini Kullanarak Windows Web Deneyimi Paketini Kaldırma

Money Insights’ın bilgisayarınızda bir daha görünmesini engellemek istiyorsanız atabileceğiniz daha sert bir adım var; Widget’lar panelinin tamamını tamamen kaldırabilirsiniz. Bunu, Money Insights gibi Widget’lar içeren Web Deneyimi Paketi işlevini kaldırarak yapabilirsiniz.

Bu daha karmaşık bir değişikliktir ve sonsuza kadar çalışacağı garanti edilmez. Örneğin, Windows PC’nizi güncellemek veya SFC ya da DISM gibi bir aracı çalıştırmak Windows’un yeniden yüklenmesine neden olabilir. Bu adımı tamamlamak için PowerShell’i bağımsız olarak veya Windows Terminali aracılığıyla kullanmanız gerekir.

  • Başlat menüsüne sağ tıklayın ve  Terminal yani yönetici öğesini seçin.
Ekran goruntusu 2024 04 27 093259
Windows 11 Money Insights Nasıl Kapatılır sebepleri
  • Terminal veya PowerShell penceresine aşağıdakini yazın veya yapıştırın:

Get-AppxPackage MicrosoftWindows.Client.WebExperience* | AppxPackage’ı Kaldır

  • Komutu yürütmek için klavyenizdeki Enter tuşuna basın. Komut başarılı olursa Windows Web Deneyimi Paketi Windows 11 sisteminizden kaldırılacaktır.
Ekran goruntusu 2024 04 27 093428
Windows 11 Money Insights kapatma komutları

İstediğiniz zaman yeniden yüklemek için Microsoft Mağazası’ndaki Windows Web Deneyimi Paketi sayfasını açabilir ve manuel olarak yükleyebilirsiniz. Bu, Money Insights da dahil olmak üzere widget’larınızın işlevselliğini geri yüklemelidir (burada bildirimlerin devre dışı bırakmadığınızı varsayıyoruz).

Windows 11 Money Insights Nasıl Kapatılır

Windows’taki widget’ların hayranı değilim, ancak onlara sahip olmam gerekiyorsa onlardan aldığım bildirimleri kendim düzenleyeceğim. Bu yüzden Money Insights’ı devre dışı bıraktım ve yukarıdaki adımları izlerseniz sizde aynısını yapabilirsiniz.

Devre dışı bırakmayı, gizlemeyi, değiştirmeyi veya kaldırmayı tercih ettiğiniz başka Windows 11 “özelliği” var mı? Bu tür sorunlara yönelik kapsamlı kılavuzlarımız var; başlamanıza yardımcı olması için bu sayfanın üst kısmındaki büyüteçli arama aracını kullanın.

Herhangi bir sorunda bizimle iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz. Uzaktan destek hizmetimizden yararlanmanızı öneriyoruz.

Sonraki: