İster iş ister kişisel kullanım için olsun, Windows 10 PC’nizdeki bir sanal özel ağa (VPN) bağlanabilirsiniz. Bir VPN bağlantısı, örneğin bir kahve dükkanından veya halka açık bir yerden çalışıyorsanız, şirketinizin ağına ve internete daha güvenli bir bağlantı sağlamanıza yardımcı olabilir.

Bir VPN’ye bağlanabilmek için PC’nizde bir VPN profilinizin olması gerekir. Kendi başınıza bir VPN profili oluşturabilir veya şirketinizden bir VPN profili almak için bir iş hesabı oluşturabilirsiniz.

Bir VPN Profili Oluşturun

Windows 10 PC’nizde bir VPN profiliniz yoksa bir tane oluşturmanız gerekir. Başlamadan önce:

 • İş içinse, işteyken VPN ayarlarını veya şirketinizin intranet sitesinde bir VPN uygulaması arayın veya şirketinizin destek personeline başvurun.
 • Kişisel kullanım için abone olduğunuz bir VPN hizmeti içinse, söz konusu hizmet için bir uygulama olup olmadığını görmek için Microsoft Store’u ziyaret edin, ardından kullanılacak VPN bağlantı ayarlarının burada listelenip listelenmediğini görmek için VPN hizmetinin web sitesine gidin.
 1. Başlat düğmesini ve ardından Ayarlar> Ağ ve İnternet> VPN> VPN bağlantısı ekle’yi seçin.
 2. VPN bağlantısı ekle bölümünde aşağıdakileri yapın:
 • VPN sağlayıcısı için Windows (yerleşik) seçeneğini belirleyin.
 • Bağlantı adı kutusuna tanıyacağınız bir ad girin (örneğin, Kişisel VPN’im). Bu, bağlanırken arayacağınız VPN bağlantı adıdır.
 • Sunucu adı veya adres kutusuna VPN sunucusunun adresini girin.
 • VPN türü için oluşturmak istediğiniz VPN bağlantısı türünü seçin. Şirketinizin veya VPN hizmetinizin ne tür VPN bağlantısı kullandığını bilmeniz gerekir.
 • Oturum açma bilgisi türü için, kullanılacak oturum açma bilgisi (veya kimlik bilgileri) türünü seçin. Bu, iş için bir VPN’ye bağlanıyorsanız bir kullanıcı adı ve şifre, bir defalık şifre, sertifika veya akıllı kart olabilir. İlgili kutulara kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin (isteğe bağlı).

3. Kaydet’i seçin.
4. VPN bağlantı bilgilerini düzenlemeniz veya proxy ayarları gibi ek ayarlar belirtmeniz gerekiyorsa, VPN bağlantısını ve ardından Gelişmiş seçenekler’i seçin.

vpn rsm1

Bir VPN’ye Bağlanma

Bir VPN profiliniz olduğunda, bağlanmaya hazırsınız.

 1. Görev çubuğunun en sağında Ağ simgesini (ya da) seçin.
 2. Kullanmak istediğiniz VPN bağlantısını seçin, ardından VPN bağlantısını seçtiğinizde ne olduğuna bağlı olarak aşağıdakilerden birini yapın:
 • VPN bağlantısının altında Bağlan düğmesi görüntülenirse Bağlan’ı seçin.Ayarlar’da VPN açılırsa, oradaki VPN bağlantısını seçin, ardından Bağlan’ı seçin.
 • İstenirse, kullanıcı adınızı ve parolanızı veya diğer oturum açma bilgilerinizi girin.

3. Bağlandığında, VPN bağlantı adı altında Bağlandı görüntülenir.

Bilgisayarınızda bir şey yaparken VPN’ye bağlı olup olmadığınızı görmek için görev çubuğunun en sağındaki Ağ simgesini (ya da) seçin, ardından VPN bağlantısının Bağlı yazıp yazmadığını kontrol edin.