Windows 10 Saat
Windows 10 Saati Saniye ile Görüntüleme

Windows 10 Saati Saniye ile Görüntüleme. Windows 10 Saati Saniye ayarı. Günümüzde kullanılan  bilgisayarlar yaşamımızın vaz geçilmezi haline geldi. Bu makalemizde Windows 10 işletim sistemli bilgisayar hakkın da sıkça sorulan ve araştırılan bir konuya değineceğiz.

Bilgisayarlarda kullanılan bir çok özellik mevcut. Bu özelliklerden bir tanesi de Windows 10 saat özelliğini saniye ile gösterme. Gündelik hayatımıza evde, iş yerinde, okul ve benzeri alanlarda bilgisayar kullanırken saate bakmamız gerekecektir. Bu alanı bilgisayarlarımızın sol alt köşesinde saat ve dakika olarak görebiliyoruz. Fakat bazı durumlarda kullanıcılar sadece saat ve dakika olarak değil ek olarak saniye bazında görmek ister.

Bizlerde bu makalemizde Windows 10 işletim sistemine sahip  saat özelliğinde saat/ dakika/ saniye olarak görmek isteyenler  için bilgisayarda birkaç ayarla bu işlemi bilgisayar üzerinde yapabileceğimiz ayarlara anlatacağız.

WİNDOWS 10 SAAT ÖZELLİĞİ

Bilgisayarda saniye ile saat ayarını göstermek istendiğinde bu işlemi Wndows Regedit ayarı üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu adımlar için aşağıdaki bilgilere ve aşamaları takip edelim.

1)Bilgiayarımızın klavyesinde yer alan Windows tuşu + R harfi tuşuna birlikte bsalım.

2)Karşımıza gelen ekranda  çalıştır penceresi yer alacaktır.

3)Çalıştır penceresine exe komutunu yazarak enter tuşuna basınız.

4)Hemen ardından sırası ile aşağıdaki klasörleri bulalım.

İlk olarak ‘’ HKEY_CURRENT_USER\SOFTWAE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced’’ Bu dosyaları sırası ile açılan pencerelerden bulalım. Klasörlere ulaştıktan sonra her birinin üzerine birer kez tıklayalım.

5)Hemen ardından sağ boş alana ShowSecondslnSystemClock adında bir DWORD (32) dosyası oluşturmanız gerekir.

6)Bu dosyayı oluşturduktan sonra dosya üzerine fare yardımı ile çift tıklayalım ve değeri 1 olarak ayarlayalım.

7)Tüm bu işlemlerin ardından sağlıklı sonuç alabilmemiz için bilgisayarınızı bir kez yeniden başlatın. Yada çalıştır penceresine küçük harfler ile ‘’gpupdate’’ komutunu yazın ve enter tuşuna basın.  Tüm bu işlemlerin ardından Windows 10 bilgisayarınız girilen bu komutları algılayacak ve artık bilgisayarınızda saat dakika ve saniye  formatında görüntü alabileceksiniz.

Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda birbirinden farklı güncellemeleri ile beraber çeşitli, özellikler getiriliyor. Bu özellikler cihaz kullanımını ve gelen yeni özellikleri ile daha konforlu bir kullanım sağlıyor.

Sizlerde yukarıda yer alan makalemizi inceleyerek bilgisayarınızdaki saat dakika saniye alanını etkinleştirebilir ve keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Son Güncelleme 23 Mayıs 2022 Yazar Pınar Güldökmez