Ana Sayfa Mobil Wi-Fi Araması Nedir?

Wi-Fi Araması Nedir?

0

Wi-Fi araması, akıllı telefonlarınızla bir mobil ağ yerine bir internet bağlantısı kullanarak gelen veya giden sesli ve görüntülü görüşmeler yapabilme yeteneğidir. Wi-Fi aramayı kullanarak, dünyanın her yerinden herhangi biriyle konuşabilirsiniz.

Wi-Fi Araması Ne Anlama Geliyor?

Cep telefonu servis sağlayıcınız, internet sağlayıcınız veya hatta başkaları tarafından kullanılan Wi-Fi araması terimini duymuş olabilirsiniz. Telefon görüşmesi yapmak için internet bağlantısı kullanmaya atıfta bulunan yaygın bir terimdir, ancak bundan biraz daha fazlası vardır.

Wi-Fi araması, bir mobil cihazda telefon görüşmeleri için kablosuz internet ağı üzerinden internetin kullanılması anlamına gelir. Wi-Fi çağrıları gönderme ve alma yeteneği günümüzde çoğu akıllı telefonda yerleşiktir ve Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ve diğerleri dahil olmak üzere çoğu mobil servis sağlayıcısı ücretsiz (yerel olarak) Wi-Fi araması sağlar. Dahası, Wi-Fi araması az miktarda bant genişliği kullanır (sesli aramalar için yaklaşık 1 MB veya görüntülü görüşmeler için yaklaşık 6-4 MB), bu nedenle Wi-Fi’den yararlanmak için yüksek hızlı internet bağlantısına sahip olmak bile gerekmez.

İnsanlar Neden Wi-Fi Aramayı Kullanıyor?

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Yukarıda bahsedilen hizmet sağlayıcıların çoğu, arama verilerini sorunsuz bir şekilde taşımak için aramaları bir mobil ağdan bir Wi-Fi ağına geçirme yeteneğini de etkinleştirmiştir. Yani, arabanızdayken bir telefon görüşmesi başlatırsanız, bu arama mobil ağı kullanır, ancak eve vardığınızda ve telefonunuz otomatik olarak kablosuz ev internetinize yeniden bağlandığında, arama internet ağına ‘geçer’.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Bunun iki nedeni vardır:

Şebeke kapsamını artırır. Wi-Fi aramanın etkin olduğu telefonlar için, taşıyıcı ağ sinyali zayıfladığında aramayı açık bir Wi-Fi ağına geçirmek mümkündür.

Mobil ağlar üzerinden seyahat eden veri miktarını azaltmak için. Mobil ağlardaki tıkanıklığı azaltarak, o ağdaki tüm kullanıcılar daha yüksek kaliteli mobil hizmet deneyimi yaşayabilir.

Sizin için bu, Wi-Fi aramanın daha iyi mobil ağ kalitesine sahip olmanıza yardımcı olabileceği ve özellikle mobil planınızda sınırlı sayıda dakika için ödeme yapıyorsanız, mobil hizmet faturanızda tasarruf etmenize yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Wi-Fi Araması Nasıl Kullanılır?

Wi-Fi aramayı düşündüğünüzde, Skype veya Zoom gibi hizmetler akla gelebilir ve bunlar Wi-Fi aramaya benzer şekilde çalışan hizmetlerdir. En büyük fark, Wi-Fi aramanın akıllı telefonunuzda bir kez etkinleştirildiğinde sizden çok az ek giriş gerektiren bir özellik olmasıdır. İster bir iPhone için Wi-Fi aramasını etkinleştiriyor olun, ister bir Android telefon için açıyor ya da bir Samsung telefonda etkinleştirmeye çalışıyor olun, talimatların tümü genellikle aynıdır.

Wi-Fi aramayı etkinleştirmek için tek yapmanız gereken, iPhone’da Hücresel ayarlarınıza veya Android’de Mobil Ağa gitmek ve Wi-Fi aramayı açmaktır. Bu kadar.

Bundan sonra, bir Wi-Fi ağının kapsama alanında olduğunuzda, aramalarınız Wi-Fi ağı üzerinden teslim edilecektir. Bir Wi-Fi ağının menzilinin dışında olduğunuzda, aramalarınız servis operatörünüzün ağı üzerinden iletilecektir ve farkı muhtemelen hiç fark etmeyeceksiniz.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA