Akıllı telefon kullanan herkesin cep telefonunda bulunan ve dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, yeni bir kriptolama sistemine geçtiğini, “Gizlilik ve Güvenlik DNA’mızda var“ başlıklı yazısıyla, internet sitesinde tüm kullanıcılarına duyurmuştur.

WhatsApp‘ın internet sitesinde yapılan açıklamada; “Uçtan Uca şifrelendirildiğinde mesajlarınızın, fotoğraflarınızın, videolarınızın, sesli mesajlarınızın,  belgelerinizin ve aramalarınızın yanlış kişilerin eline düşmesi engellenmiş olur” ibaresi, gelen yeniliğin ne kadar önemli olduğunu belirtmektedir. Tüm dünya genelinde kullanılmakta olan ve 1 Milyar‘dan fazla kullanıcısı bulunan WhatsApp, getirmiş olduğu bu yeni güncellemesi ile büyük bir beğeni toplarken, kriptolama sistemi olarak mesajların üçüncü kişiler ve telefonlarımızı takibe alanlar tarafından da erişilemeyeceğini ve ayrıca kriptolama sisteminin sesli ve görüntülü mesajlar için de geçerli bir güncelleme olduğunu bildirmektedir. Tüm bu bilgilere istinaden bu kriptolama sisteminin nasıl kullanıldığı ile ilgili ve yazışmalarınızın üçüncü şahıslarca okunmaması için yapılması gereken işlemleri sizlerle paylaşacağız.

  • Bu işlemin gerçekleştirilmesi için size gelen mesaj bilgilendirmesini okuduktan sonra sayfanın altında ya da üst bölümünde yeralan, Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır. Daha fazla bilgi için dokunun uyarı mesajına tıklıyoruz.

whatsapp-uctan-uca-ozelligi-2

  • İşlem sonrasında karşımıza, Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığımız aramalar artık uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır, yani WhatsApp ve üçüncü kişiler bunları okuyamaz ve dinleyemez. bölümünde OK butonuna tıklıyoruz.
  • Bu bölümden sonra yapacağımız işlemlerle alakalı olarak sistem bizi yönlendirmektedir. Atılacak adımların sıralaması ise şöyle gerçekleştirilmektedir. Öncelikle sohbeti açıyoruz.
  • Sonrasında grup bilgisi kısmını açmak için kişi ve grup bilgisi ekranına dokunuyoruz,
  • QR kodunu ya da 60 haneli numaralandırmayı görüntüleyebilmek için Şifreleme yazan bölüme dokunuyoruz. Sohbet edeceğiniz kişi ile yan yana iseniz biriniz diğerinin telefonundaki QR kodunu tarayabilmekte ya da 60 haneli numarayı karşılaştırabilmektesiniz.

whatsapp-uctan-uca-ozelligi-3

  • QR kodunu tararsanız ya da ve kod doğru ise gelen bilgilendirmede yeşil bir check işareti gelecektir.
  • Yaptığımız işlem sonrasında kodlar eşleştiğine göre kimsenin mesajlarınızı okuyamayacağına ya da konuşmalarınızı dinleyemeyeceğinize emin olabilirsiniz.
  • WhatsApp’ın bizlerin hizmetine sunmuş olduğu bu yeni özelliği bu şekilde kullanabilir ve bundan sonraki konuşmalarımızda tedirgin olmadan işlem gerçekleştirebilirsiniz. İyi sohbetler.

whatsapp-uctan-uca-ozelligi-4