WhatsApp Çevrimiçi Durumunu Gizleme

Bu yazımızda sizlere WhatsApp çevrimiçi durumunu gizleme konusu ve işlem adımları ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Son Görülme (Last Seen) olarak da bilinen WhatsApp‘taki çevrimiçi durumunuzu WhatsApp hesabınızın Gizlilik ayarları menüsünden gizleyebilirsiniz.

WhatsApp hesabınızın Gizlilik ayarları menüsünden Son Görülme (Last Seen) durumunuzu yalnızca kişilerinizin görebileceği şekilde ya da hiç kimsenin görmeyeceği şekilde seçebilirsiniz.

Ayrıca, sadece belirli bazı kişilerin Son Görülme (Last Seen) durumunuzu görmesini engellemeyebilirsiniz.

WhatsApp Çevrimiçi Durumunu Gizleme

Düzenli olarak WhatsApp kullanıyorsanız, muhtemelen kişilerinizden bazılarının isminin yanında Son Görülme (Last Seen) durumunu görmüşsünüzdür.

WhatsApp’ın varsayılan ayarlarında çevrimiçi durumunuz herkes tarafından görülebilse de, bunu kolayca değiştirebilirsiniz.

Ayrıca, WhatsApp geçmişte çeşitli güvenlik ve gizlilik sorunlarıyla bilindiği göz önüne alındığında, WhatsApp’taki çevrimiçi durumunuzu en aza indirmek isteyebilirsiniz.

Not: Çevrimiçi durumunuzu hiç göstermeyen bir anlık mesajlaşma ve görüntülü görüşme uygulaması arıyorsanız, WhatsApp’ın ilk geliştiricileri tarafından geliştirilen Signal uygulamasını kullanmayı düşünebilirsiniz.

WhatsApp’ta Çevrimiçi Durum Nedir?

WhatsApp’ta çevrimiçi durumu, WhatsApp kullanıcılarının, kişilerinin WhatsApp’ta en son ne zaman çevrimiçin olduğunu ve o anda çevrimiçi olup olmadıklarını görmelerine olanak sağlar.

WhatsApp’ta birinin çevrimiçi olması, mesajınızı gördükleri anlamına gelmez. Bu, yalnızca o anda internet erişimlerinin olduğu ve WhatsApp’ta aktif oldukları (WhatsApp’ı kullandıkları) anlamına gelir.

Son Görülme (Last Seen), kişinin WhatsApp‘ı en son ne zaman kullandığını gösterir ve ayrıca en son mesajınızı gördükleri anlamına gelmez. WhatsApp’ta mesaj gönderdiğiniz birinin mesajınızı görüp görmediğini anlamanın tek yolu, mesajın yanındaki mavi onay (tik) işaretleridir.

WhatsApp’ta kişilerinizin Son Görülme (Last Seen) veya çevrimiçi durumunuzu bilmesini istemiyorsanız, durumunuzu herkesten kolay ve hızlı bir şekilde gizleyebilirsiniz. Ayrıca, Son Görülme (Last Seen) veya çevrimiçi durumunuzu yalnızca kişilerinizin görmesini sağlayabilir veya uygulama ayarlarından sadece belirli kişilerin görmesini engelleyebilirsiniz.

Not: WhatsApp’ta Son Görülme (Last Seen) veya çevrimiçi durumunuzu gizlediğinizde, diğer kişilerin durumlarını da göremezsiniz. Ancak bu, birini doğrudan engellemenin daha nazik bir alternatifi ve yöntemidir.

WhatsApp‘ta Son Görülme (Last Seen) veya çevrimiçi durumunuzu gizlemek için uygulamanız gereken işlem adımları oldukça kolay ve basittir!

  • İlk olarak Android veya iPhone telefonunuzda WhatsApp uygulamasını açın ve ardından, Ayarlar menüsüne dokunun.
  • Daha sonra, ekrana gelen Ayarlar sayfasında Gizlilik (Privacy) menüsüne dokunun.
  • Açılan sayfada Son Görülme ve Çevrimiçi (Last Seen & Online) seçeneğine dokunun.
  • Ekrana gelen sayfada Son Görülme (Last Seen) durumunuzu ne şekilde gizlemek istediğinizi seçin.

İşte, WhatsApp’ta çevrimiçi durumunuzu gizlemek için adım adım yapmanız gerekenler!

WhatsApp Çevrimiçi Durumunu Gizleme

  • Öncelikle Android veya iPhone telefonunuzda WhatsApp uygulamasını açın ve ardından Ayarlar menüsüne dokunun.
  • iPhone kullanıyorsanız, uygulama sayfasının altında yer alan (dişli simgesi) şeklindeki Ayarlar menüsüne dokunun.

WhatsApp Çevrimiçi Durumunu Gizleme

  • Bir Android telefon kullanıyorsanız, WhatsApp uygulama sayfasının üst kısmında yer alan (üç nokta) menüsüne dokunun ve ardından, açılan menü listesinde Ayarlar menüsüne dokunun.

WhatsApp Çevrimiçi Durumunu Gizleme

  • Daha sonra, ekrana gelen Ayarlar sayfasında Gizlilik (Privacy) menüsüne dokunun.
  • Ekrana gelen sayfada çevrimiçi durumunuzu değiştirmek için Son Görülme ve Çevrimiçi (Last Seen & Online) menüsüne dokunun.

WhatsApp Çevrimiçi Durumunu Gizleme

  • Varsayılan seçenek olarak muhtemelen Herkes (Everyone) seçilidir. Çevrimiçi durumunuzu kimlerin görebileceği konusunda değişiklik yapmak için Kişilerim (My Contacts), Şunlar Hariç Kişilerim… (My Contacts Except…) veya Hiç Kimse (Nobody) seçeneklerinden birini seçin.

WhatsApp Çevrimiçi Durumunu Gizleme

Kişilerim (My Contacts) ve Hiç Kimse (Nobody) seçenekleri oldukça açıklayıcı ve çevrimiçi durumu değişikliği için en kolay seçeneklerdir. Yalnızca kişilerinizin çevrimiçi durumunuzu görmesine izin vermek veya hiç kimsenin çevrimiçi durumunuzu görmemesi için bu seçeneklerden birini seçin. Ayrıca Şunlar Hariç Kişilerim… (My Contacts Except…) seçeneğini seçebilir ve Son Görülme ve Çevrimiçi (Last Seen & Online) durumunuzu görmek istemediğiniz kişileri seçebilirsiniz.

Tercih ettiğiniz seçeneği seçip istediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra iPhone‘da sağ üst köşede yer alan Bitti (Done) menüsüne veya Android‘de ise sağ alt köşede yer alan (onay) işaretine dokunun.

Not: Son Görülme ve Çevrimiçi (Last Seen & Online) durumunuzu gizlemek, WhatsApp kişilerinizin, sizin en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzu göremeyeceği anlamına gelse de, WhatsApp’ta çevrimiçi olduğunuzda, çevrimiçi olduğunuzu bilgisi onlara gösterilmeye devam edecektir. Bu ayarı da değiştirmek isterseniz, Son Görülme ve Çevrimiçi (Last Seen & Online) seçeneği ile aynı sayfada Çevrimiçi Olduğumda Kimler Görebilir (Who Can See When I’m Online) seçeneğini düzenleyin.

WhatsApp Çevrimiçi Durumunu Gizleme

Bu yazımızda sizlere WhatsApp çevrimiçi durumunu gizleme konusu ve işlem adımları ile ilgili detaylı bilgi verdik. WhatsApp çevrimiçi durumunu gizleme ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

En güncel teknoloji konularıyla ilgili teknik destek içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Yazımızın konusu bağlamında WhatsApp Büyük Boyutlu Dosya Gönderme makalemize göz atabilirsiniz.