Ana Sayfa Haberler Uydunet Netmaster Modem Sıfırlama (Fabrika Ayarlarına Dönme) Nasıl Yapılır?

Uydunet Netmaster Modem Sıfırlama (Fabrika Ayarlarına Dönme) Nasıl Yapılır?

0
Paylaş

İnternete erişirken kullandığımız modemleri dönem dönem sıfırlayarak internet erişimimizdeki yavaşlamaları gidermemiz gerekebilir. Biz de sizler için Türksat kablolu internet hizmeti alan kullanıcılara sunulan Netmaster modemlerde modem fabrika ayarlarına nasıl alınır sizler için derledik.

Netmaster modemi fabrika ayarlarına geri yüklerken iki farklı yöntem kullanabiliyoruz. Bunlardan birincisi internet tarayıcımız üzerinen modem arayüzüne ulaşarak sıfırlama yöntemi. İkinci ise modemin alt kısmında bulunan “Reset” tuşuna 10 saniye basarak sıfırlama yöntemi.

Birinci yönetimin nasıl yapılacağını anlatmak gerekirse; öncelikle bilgisayarımızdan bir internet tarayıcısı açarak adres çubuğuna modem arayüz IP adresini yazmamız gerekiyor. Netmaster modemlerin modem arayüz IP adresi: 192.168.0.1’dir.

İnternet tarayıcımızın adres çubuğuna 192.168.0.1 yazıp Enter tuşuna bastıığımızda karşımıza kullanıcı adı-şifre isteyen bir pencere gelecektir. İlgili ekranda kullanıcı adı : admin, parola: password yazarak ‘Giriş’ butonuna basıyoruz. Bu bilgiler, modem arayüzüne giriş bilgilerinin fabrika değerleridir. Eğer bu bilgiler daha evvelden değiştirildiyse bu şifreleri de sıfırlamak adına, modemi reset tuşundan sıfırlamamız gerekebilir.

netmas1

Daha sonra modem arayüzüne girdiğimizde sağ üstte bulunan ‘Gelişmiş Ayarlar’ menüsüne tıklıyoruz.

netmas2

Gelişmiş Ayarlar bölümünde ise ‘Durum’ menüsünden ‘Güvenlik’ sekmesine giriyoruz. Daha sonra bu sekmede bulunan “Fabrika Ayarlarına Dön” seçeneğini ‘Evet’ konumuna getirip ‘Uygula’ tuşuna basıyoruz.

netmas3

Bu işlemin ardından internetimiz kısa süreliğine kesilecektir. Ancak yaklaşık 2 dakika kadar süre içerisinde otomatik olarak gelecektir. Karşımıza çıkan ekranda ‘Tekrar Yükle’ butonuna bastığımızda kablosuz ağ seçeneklerini belirleyeceğimiz ekranı göreceğiz; o bölümden Wi-Fi ağ adını ve şifresini belirleyebiliriz.

netmas4

Netmaster modemimizin arayüze girmeden fabrika ayarlarına yüklemek istersek; modemin arka kısmında bulunan ‘Reset’ tuşuna toplu iğne veya kürdan ile 10 saniye boyunca aralıksız olarak basmamız yeterli olacaktır. Bu işlemin ardından da yine internetimizi gidecek ve 2 dakika içerisinde kendiliğinden gelecektir. Ancak bu işlemin ardından kablosuz ağ ayarlarımız da sıfırlanmış olacağı için modem arayüzüne girerek kablosuz ağ adımızı ve şifremizi yeniden belirlememiz gerekecektir.

netmas5

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.