Ana Sayfa Sosyal Medya Twitter Hesabınızı ve Kimliğinizi Korumak için 15 İpucu

Twitter Hesabınızı ve Kimliğinizi Korumak için 15 İpucu

0
11858 teknik destek

Daha güvenli bir deneyim için bu en iyi Twitter ipuçlarını takip ederek Twitter’da güvende olduğunuzdan emin olun.

Twitter takılmak için eğlenceli bir yer olsa da, diğer sosyal ağlar gibi ilişkili riskleri de vardır.

Platformu kullanırken kimliğinizi korumak söz konusu olduğunda, kendinizi korurken uygulamanın keyfini çıkarmak için kullanabileceğiniz en iyi Twitter güvenlik ipuçlarımızı burada bulabilirsiniz.

Sosyal Medya uygulamaları hakkında daha fazla bilgi için Sosyal Medya Merkezimizi ziyaret etmekten çekinmeyin.

1. Kişisel Bilgileri Asla Paylaşmayın

Bu ilk ve en önemli kılavuz olmalı ve yeterince uygulanmıyor.

E-postanızı, kişisel veya iş adresinizi, telefon numaralarınızı ve diğer özel bilgilerinizi asla Twitter’da herkese açık olarak paylaşmayın. Bunu yapmak sizi kimlik hırsızlığı riskiyle karşı karşıya bırakır.

Kişisel bilgilerinizi sadece kiminle konuştuğunuzdan kesinlikle emin olduğunuzda DM aracılığıyla paylaşmalısınız.

2. Tweetlerinizde Coğrafi Etiketlemeyi Kapatın

Twitter’da coğrafi etiketlemeyi de devre dışı bıraktığınızdan emin olun. Konumunuzu tweet’lerinizde herkese açık hale getiren isteğe bağlı bir Twitter özelliğidir.

Coğrafi etiketlemeyi kapatmak için Twitter’ın ayarlarını açın ve Gizlilik ve Güvenlik > Tweetleriniz > Tweetlerinize konum bilgisi ekleyin, ardından onay kutusunun işaretlenmediğinden emin olun.

3. Hesabınıza Hangi Uygulamaların Erişebileceğini Düzenli Olarak İnceleyin

Twitter kullanıcı adınızı ve şifrenizi sağlamanızı isteyen web tabanlı uygulamalardan kaçının. İyi huylu uygulamalar Twitter OAuth kullanır ve Twitter şifrenizi vermenizi istemez.

Aşağıdaki adımları izleyerek Twitter hesabınıza erişim yetkisi verdiğiniz uygulamaların listesini düzenli olarak gözden geçirin:

 1. Twitter’ın Ayarlarını açın.
 2. Güvenlik ve Hesap Erişimi’ne tıklayın.
 3. Uygulamalar ve Oturumlar’ı seçin.
 4. Bağlı Uygulamalar’a tıklayın.

Bu listeden artık ihtiyacınız olmayan veya kullanmadığınız tüm uygulamaları uygulamanın adına tıklayarak ve Erişimi İptal Et’i seçerek kaldırın.

4. Parolanızı Sık Sık Değiştirin

Otomatik botlar, hackerlar tarafından Twitter hesabınıza erişmek için kullanılabilir. Bu nedenle, maksimum güvenlik sağlamak için güçlü parolalar kullanın ve parolanızı altı haftada bir değiştirmeye devam edin.

Şifrenizin güvende olduğundan emin olmak için ücretsiz bir şifre üreticisi web sitesi kullanabilir  ve ihtiyaç duyduğunuz çeşitli parametreleri girebilirsiniz.

Hızlıca kırılmaz bir şifre oluşturmanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Bu çevrimiçi şifre oluşturuculardan birini deneyin.

Twitter şifrenizi değiştirmek için Ayarlar > Hesabınız > Şifrenizi değiştirin bölümüne gidin.

5. Tıklamadan Önce Kısa URL’leri Önizleyin

Kısaltılmış URL’ler genellikle güvenli olmayan web adreslerini gizlemek için kullanılır. Güvenli olmayan web sitelerini ziyaret etmek kötü amaçlı yazılım, kimlik avı dolandırıcılığı ve kimlik hırsızlığı riski taşır.

Varsayılan olarak Twitter, bir tweet’e bağlantı eklendiğinde site önizlemesi ekler. Ancak, tweet’i oluşturan kişi yayınlamadan önce önizlemeyi kaldırabilir.

Görünür bir önizleme yoksa, tıklamadan önce güvenliğini kontrol etmek için bağlantıyı TrendMicro’nun Site Güvenlik Merkezi gibi bir araca yapıştırın.

6. İstenmeyen DM’lere Dikkat Edin

Kimlik avı saldırıları genellikle, şüphelenmeyen kullanıcıları, kullanıcı adlarını ve şifrelerini sağlamalarının istendiği bir oturum açma sayfasına çekmek için hedefli özel mesajlar kullanır.

Sorun şu ki, takip ettiğiniz ve hesabı ele geçirilen güvenilir bir kullanıcıdan doğrudan mesaj alabilirsiniz. Sonuçta, bir mesajın gerçek mi yoksa şüpheli mi olduğunu tespit etmenin kusursuz bir yolu yoktur.

Doğrudan mesajlarda URL’leri tıklarken kendi kararınızı ve sağduyunuzu kullanmalısınız. Mesajın herhangi bir şekilde tuhaf olduğundan şüphelenmek için herhangi bir neden varsa, mesajı silin ve kullanıcıya bildirin.

7. Hesabınızı Gizli Yapmayı Düşünün

Twitter’ı seçilmiş bir arkadaş, meslektaş veya aile grubu arasında iletişim kurmak için kullanıyorsanız; Twitter yayınınızı özel yapmayı düşünün. Bu adım, Twitter’daki gençler için de önerilir.

Twitter hesabınızı özel yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Twitter’ın Ayarlarını açın.
 2. Gizlilik ve Güvenlik’i seçin.
 3. Gelen Kişisel Heyecan etkinlik bölümünde, tıklayın Kitle ve etiketleme.
 4. Tweetlerinizi koruyun yanındaki onay kutusunu işaretleyin.

Bu seçeneği seçtiğinizde, hesap bilgileriniz ve gönderdiğiniz tweet’ler yalnızca sizi takip eden kişiler tarafından görülebilir.

8. Spam’i Engelleyin ve Bildirin

Çok fazla spam alırsanız, hesabı engelleyin ve bildirin. Çoğu Twitter istemcisi, bunu arayüzlerinden yapmanıza izin verir ve bunu Twitter’ın ana web uygulaması içinden de yapabilirsiniz.

11858 teknik destek

Bir tweet’i bildirmek kolaydır. Bir sonraki tweet için üç yatay nokta üzerine tıklayın ve Rapor tweet. Raporu göndermeden önce nedeninizi seçmeniz gerekecektir. Mevcut seçenekler, bu tweet ile ilgilenmiyorumŞüpheli veya spamTaciz edici veya zararlı veya kendine zarar verme veya intihar niyetlerini ifade ediyor.

Spam için, ikinci seçeneği seçmeniz ve ardından aşağıdaki seçeneklerden birini seçmeniz gerekir:

 • Bunu tweetleyen hesap sahte.
 • Potansiyel olarak zararlı, kötü niyetli veya kimlik avı sitelerine bağlantı içerir.
 • Dahil edilen hashtag’ler ilgisiz görünüyor.
 • İstenmeyen e-postaya yanıt işlevini kullanır.
 • Bu başka bir şey.

Birkaç gün içinde Twitter, raporunuzu nasıl ele aldığını size bildirecek.

9. Twitter’ın Sınırlarına Saygı Gösterin

Twitter’ın çeşitli sınırlarına uyduğunuzdan emin olun. Belirli bir süre içinde kaç kişiyi takip edebileceğiniz, kaç tweet gönderebileceğiniz ve daha fazlası için geçerlidir.

Kullanıcıları tweetlemek veya takip etmek / takibi bırakmak için otomatik araçlar kullanırken sınırlar özellikle önemlidir. Takip sınırı kurallarını ihlal etmek, Twitter hesabınızın askıya alınmasına neden olabilir. Dikkat edilmesi gereken temel sınırlar şunlardır:

 • Günde maksimum 2.400 tweet ve 1.000 doğrudan mesaj.
 • Günde 400 yeni takip.
 • Her hesap 5.000 hesabı takip edebilir. Bundan sonra limit, takipçiye oranına göre belirlenir.

Twitter’ın “agresif takipleri” de yasakladığını unutmayın. Twitter’a göre, agresif takip karmaşası, “bir hesabın tekrar tekrar takip etmesi ve ardından çok sayıda hesabı takibi bırakmasıdır”.

10. Takipçi Satın Almayın

Satış için takipçi sunan veya size “hızlıca yüzlerce takipçi” edinme sözü veren birçok hizmetten birini kullanmak cazip geliyor.

Bu tür hizmetler, Twitter hesabınızı şüpheli hale getirmenin ve hesabınızın askıya alınmasına yol açan garantili bir yol olmakla kalmaz, aynı zamanda Twitter, satıcıların siparişleri yerine getirmek için kullandığı milyonlarca hesabı siler. Bu nedenle, satın aldığınız takipçiler uzun süre ortalıkta kalmazlar.

11. Kimsenin Sizi Taklit Etmediğinden Emin Olun

Twitter yalnızca parodi için kimliğe bürünmeye izin verir. Yine de Twitter’ı hiç kullanmasanız bile, bir başkası sizin adınızı Twitter’da kimliğinize bürünmek için kullanıyor olabilir. Bu, ticari ilgi alanlarınız, profesyonel yaşamınız ve kişisel yaşamınız için ciddi itibar sorunlarına yol açabilir.

Yasal olmayan bir şekilde sizi taklit eden herhangi bir Twitter hesabına rastlarsanız, kullanıcıyı doğrudan Twitter uygulamasından bildirebilirsiniz. Sadece profili açın, üç yatay noktayı tıklayın, [kullanıcı] raporunu seçin ve Ben veya başkası gibi davranıyorlar’ı seçin.

Twitter kullanıcısı değilseniz bunun yerine Twitter’ın bağımsız kimliğe bürünme rapor formunu kullanın.

12. Bir Anti-Virüs Uygulaması Kullanın

Güvenilir bir anti-virüs uygulaması ve güvenlik duvarları kullanarak bilgisayarınızı korumak için bir hatırlatma olmadan hiçbir güvenlik ipucu listesi tamamlanmayacaktır.

13. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), Twitter hesabınıza ekstra güvenlik ekler. Parolanızı ele geçirmiş olsalar bile birisinin hesabınıza erişmesini engelleyebilir.

Twitter’da 2FA’yı etkinleştirmek için Ayarlar > Güvenlik ve Hesap Erişimi > Güvenlik > İki faktörlü kimlik doğrulama’ya gidin

2FA kodunuzu SMS, kimlik doğrulama uygulaması veya fiziksel güvenlik anahtarı yoluyla almayı seçebilirsiniz.

14. Veri İzlemeyi Kapatın

Twitter, uygulama içindeki deneyiminizi özelleştirmek için Twitter dışındaki çevrimiçi etkinliğinizi kullanır. Bu nedenle, uygulama varsayılan olarak web tarama geçmişinizi izleyecek şekilde ayarlanmıştır.

Benzer şekilde, Twitter, deneyiminizi “belirlenen kimliğinize” göre kişiselleştirecektir. Bu, size gösterdiği içeriği değiştirmek için kullandığınız cihazlar, kullandığınız tarayıcılar ve telefon numaranız gibi bilgileri alacağı anlamına gelir.

Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Twitter Dışı Etkinlik seçeneğine gidip onay kutularının işaretlerini kaldırarak her iki özelliği de kapatabilirsiniz.

15. Belirli Kelimeleri Susturma

Twitter’da belirli kelimeleri sessize almak, umursamadığınız içerikleri filtrelemek için harika bir yoldur. Örneğin, Amerikan Futbolu ile ilgili tweet’lerden kaçınmak istiyorsanız, “NFL”, “Super Bowl”, “Tom Brady” vb. Seslerin sesini kapatmayı seçebilirsiniz.

Bununla birlikte, bazı kelimeler sıklıkla zararlı olabilecek temalara eklenir – yetişkin eğlencesi, çocuk köleliği, silahlar vb. Gibi konuları düşünün. Aniden olmadıklarından emin olmak için bu alanlarda aklınıza gelebilecek tüm kelimeleri sessize alabilirsiniz. zaman çizelgenizde görünür.

Sözcüklerin sesini kapatmak için Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Sesi Kapat ve Engelle > Sessiz Sözcükler’e gidin.

Twitter’da Dikkatli Olmak Güvenliğin Anahtarıdır

Sosyal medyada güvende olmak çok yönlü ve bitmeyen bir savaştır. Hesap güvenliğinden diğer kullanıcılarla etkileşiminize kadar her şeyin üstünde olmanız gerekir.

Ancak, hesabınızın doğru bir şekilde kurulduğundan emin olmak için zaman harcarsanız, tartıştığımız sorunların hiçbiriyle karşılaşmadan Twitter’ın keyfini çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1619 Oylamalar · 1619 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikinstagram dm kısıtlaması tacize son
Sonraki İçerikInstagram Mağaza Hesabı Açma
İster iPhone'undaki, ister Android cihazındaki veya Windows'taki ayarlar arasında geziniyor olsun, Fatih her zaman teknolojiye düşkün olmuştur. Teknolojiye, Windows'a ve güç düğmesi olan her şeye tutkuyla bağlı olarak, zamanının çoğunu yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için harcadı. Öğrendiklerini de sizlerle paylaşıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.