Ana Sayfa Haberler Turkcell’den Yerli Arama Motoru: ‘Yaani’

Turkcell’den Yerli Arama Motoru: ‘Yaani’

0
Turkcell’den Yerli Arama Motoru: 'Yaani'

Ülkemizde teknolojinin birçok alanında liderlik görevini başarıyla yürüten en büyük mobil operatör devlerimizden Turkcell, uzun süren çalışmalarının ardından geçtiğimiz günlerde Kaan Terzioğlu’nun da katıldığı basın toplantısında, tamamen yerli arama motoru olan ‘Yaani’yi tanıttı.

Turkcell’den Yerli Arama Motoru: 'Yaani'

Etkinlik sırasında ülke olarak internet üzerinden kullandığımız verilerin yaklaşık %96’sının yurtdışı kaynaklı olduğuna vurgu yapan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Terzioğlu, tamamen yerli arama motoru olan ‘Yaani’ üzerinden yapılan internet dolaşımlarında, verilerimizin tamamı yurt içinde kalıyor şeklinde açıklama yaparak, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde kurdukları veri merkezini, Türkiye’nin en büyük veri işlem merkezi olarak ilan etti.

Tesis içerisinde yer alan donanımlar hakkında bilgi vermek gerekirse:

  • Retina taramalı kapılar, 33.000 fiber altyapı
  • Leed Gold ve Tier III sertifikası
  • 120 dakika yangına ve 9 şiddetinde depreme dayanıklı
  • 210 termal kamera, 10.000 m2 kullanım alanı
  • 6400 kontrol sensörü, 20’den fazla küresel marka

Şirket gelirlerinin yaklaşık olarak %20’lik kısmının ses ve aramalar üzerinden elde edildiğini belirten CEO, ‘Yaani’ için yaklaşık 2.5 yıldır çalıştıklarını, yerli arama motorunu İstanbul ve Ankara’da açacakları veri işlem merkezleriyle destekleyeceklerini de sözlerine ekledi.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek

Çiçeği burnunda yerli arama motoru ‘Yaani’ye şimdilik bilgisayar üzerinden doğrudan erişmek maalesef mümkün olmuyor. İlk etapta yalnızca App Store ve Play Store üzerinde yer alan ‘Yaani’ uygulaması üzerinden hizmet verecek olan ‘Yaani’nin ilerleyen dönemde ‘Yaani.com.tr’ üzerinden de servis vermesi bekleniyor.

‘Yaani’ uygulamasını sadece Turkcell operatör müşterileri değil, ülkemiz genelindeki tüm mobil operatör müşterileri kullanabilecekler. Dijital reklam ve tanıtım hizmetleri de içerecek olan yerli arama motoru ‘Yaani’yi Turkcell mobil operatör müşterileri farklı avantajlara sahip olarak kullanabilecekler. Güvenlikten stabilizasyona, hızdan kullanım avantajlarına, ‘Yaani’nin vadettiği kullanım avantajları hakkında bilgi vermek gerekirse:

  • Aile koruma modu
  • ‘Yaani’yi, Android’de varsayılan arama uygulaması olarak tanımlayabiliyorsunuz ancak iOS tarafında bu henüz mümkün değil.
  • ‘Yaani’de Gizli Mod ile ziyaret ettiğiniz sitelere, İnternet’e, gizli olarak göz atabiliyorsunuz.
  • Konum tabanlı aramada etkin hedefleme
  • Turkcell aboneleri ‘Yaani’yi ilk defa telefonlarına yüklediklerinde 1 hafta geçerli 1GB internet hediyesi kazanacak. ‘Yaani’ aramaları, Turkcell kullanıcılarının internet paketinden yemeyecek. (*fizy ve haritalar hariç)

Yaani’ projesinin başarılı olacağına şirket olarak gerçekten inandıklarını açıklayan Kaan Terzioğlu, Fizy uygulamalarının ülke genelinde Spotify’nin 3 katına çıktığını, Lifebox uygulamarının ise Dropbox’ı çoktan geçtiğini, Bip Messenger uygulamalarının da Whatsapp Messenger ile kıyaslandığında 1/3 kullanım oranına ulaştığını açıkladı. Diğer projelerde elde ettikleri başarı ve tecrübeleri en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini belirten Terzioğlu, ‘Yaani’ popüleritesinin her geçen gün biraz daha artacağı konusunda şirket olarak hemfikir olduklarını söyledi.

Yaani hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere yaani.com.tr/sss sayfası üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA