TikTok'ta Sponsor Olma Nasıl yapılır?

TikTok’ta sponsor olmak ve takipçilerinizden para kazanmak hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

TikTok çok büyük bir pazar. Aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan video paylaşım platformunun bu yıl yalnızca ABD’den 500 milyon dolar gelir elde etmesi bekleniyor . Çok büyük kazıyın; bu çok büyük bir pazar.

Daha da önemlisi, TikTok’un para kazanma konusunda büyük bir potansiyeli var . Kaliteli ve akılda kalıcı içerik yaratan kullanıcılar, çok sayıda görüntüleme alıyor, viral oluyor ve kısa sürede sosyal medya fenomenleri haline geliyor.

İnsanlar hem tam zamanlı hem de ek iş olarak TikTok’a atlamak ve daha fazla para kazanmak için platformun artan popülaritesinden yararlanmak istiyor.

Sponsor olmak TikTok’ta para kazanmanın en bariz yoludur ancak düşündüğünüz kadar kolay değildir! Kazançlı marka işbirliklerini ve ortaklıklarını nasıl çekeceğinizi ve TikTok’tan nasıl para kazanacağınızı anlatırken okumaya devam edin.

TikTok’ta sponsorlu gönderilere nasıl başlanır?

Her şeyden önce sponsorlu reklamlar, bir şirketin TikTok içerik oluşturucularına, ürünlerinin takipçilerine reklamını yapmaları için ödeme yaptığı ücretli reklamlardır.

TikTok’un Reklam Yöneticisi, platformun organik içeriğini ve ücretli reklamcılığı yöneten yeni bir hibrit formata sahiptir. Markalar, yaratıcının iznine sahip olmaları koşuluyla, yaratıcıların halihazırda yayınlanmış gönderilerine sponsor olabilir. Ayrıca ürünlerini veya hizmetlerini olumlu bir şekilde sunan sponsorlu gönderiler yayınlamak için popüler TikTok etkileyicilerine ulaşabilirler .

Ama hepsi bu değil. İnsanlar ayrıca TikTok’un sponsorluğunu da alabilirler. Doğrudan platformdan para kazanmak için kullanıcıların TikTok’un İçerik Oluşturucu Pazaryeri’ne başvurmaları gerekiyor. Bunun için:

 • 18 yaşında veya daha büyük olmak
 • 100.000 doğrulanmış takipçiden oluşan taban çizgisiyle tanışın
 • Son 30 günde en az 100.000 video görüntülemesine sahip olun
 • Pro hesabınız var
 • Son 28 günde üç video yayınladınız

TikTok’ta kimler sponsor olabilir?

Muhtemelen birisinin size TikTok’ta sponsor olmasını sağlamak için kaç takipçiye ihtiyacınız olduğunu merak ediyorsunuzdur. Etkileyici olmanız şart mı? Mikro etkileyici mi? Ünlü?

Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi markaların sizi dikkate alması için en az 10.000 takipçinizin olması gerekiyor. Bu şartı karşılıyorsanız, temel TikTok kurallarına ek olarak, TikTok’ta bir marka veya işletme tarafından sponsorluk almanız muhtemeldir.

Ancak asıl soru, TikTok’ta sponsorlu bir gönderiyi nasıl alacağınızdır?

TikTok’ta sponsor olma süreci

Paradan önce TikTok’ta başarılı olmak için sağlam bir stratejiye ihtiyacınız var. İşte daha fazla marka bağlantısı kurmanıza ve markanızı oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç taktik.

1. TikTok profilinizi ilgi çekici hale getirin

TikTok profiliniz sanal kartvizitinizdir. Açılmasını ve profil ziyaretçilerini ‘Takip Et’ düğmesine basmaya teşvik etmesini istiyorsunuz. Üstelik bunun zor olması da gerekmiyor.

TikTok profilinizde şunlar bulunmalıdır:

 • Profesyonel bir profil resmi
 • Esprili veya akılda kalıcı bir slogan
 • Diğer sosyal medya platformlarına bağlantılar; tüm içeriğinizi kolaylaştıran tek bir bağlantınız varsa daha da iyidir
 • İş iletişim e-postanız
 • Sponsorluklara açık olduğunuzu belirten markalara yönelik bir açıklama

2. TikTok’unuzu takip ederek oluşturun

TikTok’tan para kazanmayı düşünmeden önce sadık bir hayran kitlesi oluşturmanız ve önemli sayıda takipçiye sahip olmanız gerekiyor.

Markalar, platformun özgünlüğü nedeniyle TikTok’taki içerik oluşturuculara sponsor olmak istiyor. TikTok içeriği fark edilir derecede daha az filtreleniyor ve yaratıcı ile takipçiler arasında gerçek bir etkileşime sahip. Pasif gözlemci olmak yerine sosyal medya sohbetlerine ve platformlardaki deneylere katılmayı seven Z kuşağı arasında bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de budur.

Başlamak için içeriğinizi seven, yorum yapan ve takdir eden gerçek, ilgili takipçilere ihtiyacınız olacak. Hedef kitlenizi büyütmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • İlgilendiğiniz bir niş seçin
 • Abonelerinizle ve nişinizdeki diğer içerik oluşturucularla etkileşim kurun ve etkileşime geçin
 • Beğendikleri ve beğenmedikleri şeyler de dahil olmak üzere hedef kitlenizi anlayın
 • Daha fazla görünürlük için düzenli olarak yaratıcı ve eğlenceli içerik yayınlayın
 • Trend olan hashtag’leri, sesleri veya şarkıları kullanın
 • Denenmiş ve test edilmiş video formatlarını yükleyin: öncesi ve sonrası, nasıl yapılır, tüyolar, ürün demoları ve incelemeler
 • Hesabınızla ilgili değerli bilgiler için TikTok Pro hesabına geçin

Ayrıca diğer popüler kanallarda, özellikle de Instagram ve YouTube’da güçlü bir takipçi kitlesine ihtiyacınız olacak. Takipçi listenizi farklı sosyal medya platformlarında ne kadar güçlendirirseniz, TikTokers’a sponsor olmak isteyen markalar için o kadar çekici olursunuz.

3. Favori markalarınız hakkında organik içerik oluşturun

Markalar TikTok sponsorluklarına iyi para ödüyor. Bu yüzden satışları artırabilecek birini istiyorlar.

Markalara neler yapabileceğinizi göstermek için zaten sponsorlu olduğunuz gibi paylaşımlar yapın. Sevdiğiniz markalar hakkında organik, dürüst, sponsorsuz TikTok’lar oluşturun ve takipçilerinizi ürünlerini satın almaya teşvik edin. Ayrıca hayranlarınızın tavsiye ettiğiniz her şeyi doğrudan satın almalarına olanak tanıyan sihirli bağlantılar da oluşturabilirsiniz.

Hayranlarınız satış ortağı bağlantılarınızı kullanarak ürün satın aldıkça komisyon kazanacaksınız ve sonunda markaları cezbetmeye yetecek kadar mükemmel bir satış rekoru yaratacaksınız.

TikTok sponsorlukları için ödeme alma

Business Insider, kullanıcıların TikTok’taki her sponsorlu görüntüleme için ortalama 0,01 ila 0,02 ABD Doları kazanabileceğini buldu. Bağlam açısından, videonuz 100.000 görüntüleme toplarsa en az 1.000 $ kazanabilirsiniz; bu, mega TikTok etkileyicilerinin aldığı ortalama görüntülemelerden çok daha az , ancak bir makro etkileyiciden üç kat daha fazladır.

Hiçbir şey güçlü bir TikTok takipçisi oluşturmanın yerini tutamasa da, şirketlere doğrudan erişim de aynı derecede etkilidir. Bunu kullanarak YouTube ve podcast’ler gibi diğer platformlarda sponsorluk alabilirsiniz .

Ancak bir sorun var: Diğer platformlara kıyasla daha fazla reddedilmeyle karşılaşacaksınız. Bunun nedeni TikTok’un Facebook veya Instagram’a kıyasla çok daha yeni bir platform olmasıdır. Bu nedenle birçok pazarlama departmanının buna yönelik bir stratejisi yoktur. Yani bir şirketle TikTok’a olan ilgilerini araştırmadan iletişime geçerseniz muhtemelen pek çok “hayır” duyacaksınız.

Bu, TikTok hayallerinizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor.

Pek çok tanınmış ve pek tanınmayan marka, TikTok’u en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olarak kabul ediyor ve hepsi pastadan pay almak istiyor. Bu tür şirketlere doğrudan ulaşarak işbirliklerine açık olduğunuzu onlara bildirin. Alternatif olarak, bunu sizin adınıza yapması için bir marka veya etkileyici bağlantı hizmeti kiralayabilirsiniz .

İlham ve fikir edinmek için sponsorlu içerik yapan diğer TikTok kullanıcılarına göz atarak hangi markaların sponsorluklara açık olduğunu öğrenin. Tanıttıkları şirketleri, hangi ürün ve hizmetlerin tanıtıldığını ve tanıtım taktiklerini araştırın. Bir liste yapın ve teklifinizle bu markalara ulaşın.

TikTok’taki sponsorlu bir gönderiden ne kadar para kazanabilirsiniz?

TikTok sponsorlukları sizinle marka arasında açık bir müzakeredir. Daha fazla para istiyorsanız marka alabileceği en ucuz reklamı almaya çalışacaktır. Çoğu anlaşmada olduğu gibi, akıllıca pazarlık yapmanız gerekecek.

Size bir fikir vermek gerekirse, içerik oluşturucular sponsorlu bir gönderi için genellikle 500-1000$ alıyor. Yine de istisnalar var elbette.

Basitçe söylemek gerekirse: 100.000’den az takipçiniz varsa fazla bir şey kazanamazsınız, ancak 1 milyondan fazla takipçiniz varsa maaş çekinde bir sürü sıfır göreceksiniz.

Size sponsor olacak markalarla nasıl bağlantı kurabilirsiniz?

Bu aşamada TikTok’ta Sponsor Olmak için ne yapmanız gerektiğini ve gönderiler için size hangi markaların ödeme yapması gerektiğini biliyorsunuz. Şimdi gelin bu tür markalara nasıl ulaşabileceğinizi anlayalım.

Yeni başlayanlar için TikTok hesabınızı markalara nasıl tanıtacağınızı bilmelisiniz. Markalar genellikle aşağıdaki bilgileri isteyecektir:

 • TikTok kanalınızı nerede bulabilirler (diğer adıyla profil bağlantınız)
 • Hedef kitlenizin hedef müşterileriyle eşleşip eşleşmediği.
 • Son 30 ila 60 gündeki ortalama video görüntülemeleriniz
 • Abone sayınız nedir
 • Hedef kitlenizin demografik özellikleri nelerdir (yaş, cinsiyet, konum)

Ayrıca markanın ürün veya hizmetini tanıtmak ve ücretler konusunda pazarlık yapmak için TikTok video fikrinizi de sunabilirsiniz. Bununla birlikte, para hakkında konuşmak için daha sonraya kadar bekleyin.

Kazanmaya hazır mısınız?

TikTok’ta Sponsor Olma ve platformdan para kazanmaya başlamak için bilmeniz gereken her şeyi ele aldık.

Sadık bir hayran kitlesi oluşturmaya odaklanın ve ardından TikTok sponsorlukları sunan markalara ulaşın. TikTok’ta Sponsor Olma konusunda büyük işler başarmak artık sizin elinizde.