Telefonunuzu şarj ederken yaptığınız 7 hata nelerdir?

Bu yazımızda telefonumuzu nasıl sarj etmeliyiz ve nelere dikkat etmeliyiz tüm detayları ile anlatıyoruz.

Şarj ederken yaptığınız 7 hata nelerdir? Android ve ios telefonları şarj ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Telefonumuzu Nasıl Sarj Etmeliyiz?

Cep telefonumuzu sarj etmenin birden fazla yöntemi var. Bu yöntemlerinden öncelikle en sık kullandığımız prizde iken sarj etme kısmını anlatalım.

Telefonu prizden şarj etmemek

Telefonunuzu bilgisayarınızdaki usb den veya arabadan şarj edebilirsiniz. Fakat bu normal prizden şarj etmeye göre çok daha uzun sürecektir.

Telefonunuza uygun olmayan bir usb adaptörü kullanıyor olmak

Telefonunuzun uyumlu olduğu kadar güç veren bir adaptör almalısınız.

Telefonunuzu daha düşük bir pile sahip adaptörle şarj etmeye kalkarsanız telefonunuz yavaş şarj olur.

telefon sarkında dikkat edilmesi gerekenler

Kullanmadığınız özelliklerin bazılarını kapatmamak

Wi-fi ve bluthooth telefonunuz şarj olurken telefonunun şarj hızını yavaşlatır. Eğer kullanmıyorsanız ve işinize yaramıyorsa telefonunuz şarj sırasında iken bunları kapatabilirsiniz.

Telefonunuzu uçak moduna almalısınız

Telefonunuzun ekranını kapattığınızda telefonunuz enerji harcamaya devam eder.

Eğer acil bir durum yoksa telefonunuz şarjdayken mutlaka telefonunuzu şarja koyarken telefonunuzu uçak moduna almalısınız. Telefonunuzu şarj ederken yaptığınız 7 hata nelerdir?

Telefonu sıcağa maruz bırakmak

Cihazınızı şarj ederken cihazı sıcakta bırakmamalısınız.

Soğuk bir yerde şarj etmek cihazınızın şarj olma süresini hızlandıracaktır. Aynı zamanda telefonunuzu sıcakta şarj ederek bataryanıza da zarar verebilirsiniz.

Çoğu akıllı telefon kullancısının düştüğü en büyük hatalardan biri, cihazın pilini sürekli tamamen bitirip tamamen doldurmaktır.

Eğer akıllı telefonunuz size “Beni şarja tak” diyorsa onun sözünü dinleyin, onu kırmayın ve üzmeyin. Genellikle Li-Ion ya da Li-Po teknolojili pillere sahip olan akıllı telefonlarımız eski pillerden farklı olarak pilin sonuna kadar bitirilmesine gerek duymuyor.

Pil bakımı yapmamak

Telefonunuzun daha hızlı bir şekilde şarj olmasını istiyorsanız pil bakımını da düzenli bir şekilde yapmalısınız. Önerilene göre telefonunuzun pilini ayda bir kere boşaltmalısınız.

telefon sarj ederken kılıf çıkarmak

Telefon şarj olurken kılıfını çıkarmamak

Telefonunuzun kılıfını çıkararak şarj ederseniz telefonunuz daha hızlı şarj olacaktır. Telefonunuzun kılıfı takılıyken telefonun ısısı içinde kalmış oluyor.

Fakat kılıfı çıkarıp o şekilde şarj ederseniz telefonun ısısı dışarıya çıkmış olacak ve telefonunuz eskisinden daha hızlı bir şekilde şarj olacak.

Bunun dışında akıllı telefonunuzu klimaya çok yakın, yani muhtemelen çok soğuk bir bölgede şarj etmek de olumsuz etki yaratabiliyor.

Telefonunuzu ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmayan bir ortamda şarj etmeniz pil performansınız için en iyi sonuçları doğuracaktır.

Böylece sizlere telefonumuzu nasıl sarj etmeliyiz tüm detayları ile anlattık. Umarız makalemiz sizler için faydalı olmuştur.