Dünyanın popüler dijital müzik platformlarından biri olan Spotify, yapay zekâ algoritmalarını daha da geliştirerek kullanıcılarının ruh hallerine göre müzik önermeye alt yapı hazırlıyor.
Hayatımızın pek çok alanında önemli değişikliklere neden olan ve kullanımı her geçen gün daha da artan yapay zekâ teknolojileri, teknoloji şirketlerinin ana bileşenleri oldu. Dijital müzik platformu Spotify, yapay zekanın sınırlarını zorlamaya hazırlanıyor.

Spotify, kullanıcıların seslerini analiz eden bir sistem üzerinde çalışacak. Kullanıcılara bir dizi soru sorarak aldığı cevaplara göre kullanıcıların ruh halini yorumlayacak, ruh haline uygun olmayan müzikler önermek yerine, şartlara daha uygun bir müzik listesi paylaşmayı hedefliyor.

Yapay zeka, kullanıcıların seslerinin analizi sonucunda bir kullanıcının mutlu, üzgün, stresli veya öfkeli gibi farklı ruh hallerini ayırt edebilir olacak.
Spotify2
Spotify’ın kullanıcıları analiz ederken sadece sesle yetinmeyeceği, kullanıcıların yaşının ve hatta yaşadıkları şehrin bu analizlerde önemli rol oynayacağı düşünülüyor.

Diğer yandan bu özelliklerin sunulması tartışmalara da yol açabilecek gibi görünüyor. Son zamanlarda WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesinin kullanıcılardan büyük tepkiler alması, Spotify’ın bu adımı gerçekleştirmesi kolay olmayacak gibi.

Hala patent başvurusunda bulunan Spotify, önümüzdeki yıllarda bu yeni özelliği çeşitli testler sonucunda devreye alması büyük bir ihtimal.