Merhaba değerli okurlarımız ; Bugün sizler için  son zamanların en büyük sorunu olan ,  sosyal medya hesaplarımızın çalınması konusuna değineceğiz.

Pandemi dönemi ve sonrası yapılan istatistiklere göre 2 yıllık periyotta sosyal medya kullanımı olağanüstü bir şekilde artış gösterdi , bu artışa tabi ki de dijital pazarlama ve sosyal medya üzerinden satış pazarlama süreci büyük oranda artış sağlattı.

Bu artış maalesef ki  sosyal medya hesap hırsızlığı yapan ve bu yolla gelir elde eden kişileri de beraberinde getirdi.

thumbs_b_c_dcfc6bf80c70a57e8b3a2d13af404489.jpg (864×486)

Sosyal medya hırsızlığı günümüz teknolojileri ile en kolay gelir kaynaklarından biri , eğer orta-yüksek oranda takipçi sayısı olan biriyseniz ve sosyal medya hırsızlarına karşı önlemleriniz düşük ölçekte ise hesabınız tehlikede olabilir.

3181bfe1fd12cb1c50627d981c6db0af (862×575)

Peki yapmamız gerekenler nedir ?

1-Kendini Uygulama Yöneticisi Gibi Tanıtan Kişilere İnanmayın

Evet maalesef ki artık hesap hırsızları kendilerini kullanılan sosyal medya platformlarının yöneticileriymiş gibi tanıtıp hesaplarımızı ele geçirebiliyorlar.Bu durum genellikle mesaj yoluyla gönderilen bilgilerimizi çalan linklere tıklayarak gerçekleşiyor , ve bilgilerimiz anında kötü niyetli kişilere aktarılıyor. Bu nedenle sosyal medya hesapları üzerinden mesajla gelen linklere lütfen tıklamayın ve kendini yönetici , admin , uygulama sahibi gibi sıfatlarla tanıtan kişilere inanmayın.

2-Çekiliş , Para Yardımı , Kampanya Gibi İçeriklerle Size Mesaj Atanlara İnanmayın

Bir diğer hesap çalma yöntemi ise , sosyal medya hırsızlarının kullanıcılara bilgilerinizi bizimle paylaşırsanız size para yardımı , hibe ya da çekiliş kampanya hakkı sağlayacağız diyerek yapılan hırsızlık yöntemi. Bu durum ilk örneğe oranla daha düşük oranda gerçekleşiyor olsa da bu tuzağa düşen yüzlerce kullanıcı var , bu nedenle lütfen sizlere mesaj yoluyla gelen bu tarz aldatmacalara itibar etmeyin.

3-Kolay Tahmin Edilebilir Hesap Bilgileri

Sosyal Medya platformlarının bir çoğunda artık kullanıcı adı kullanımı yaygınlaştı. Fakat asıl problem kullanıcı adına çok benzer olarak kullanılan hesap parolaları . Lütfen bu duruma dikkat edelim ve oluşturulan parolalarımızı tahmin edilmesi zor parolalar olarak belirleyelim.

social-media-hacking.png (842×391)

4-Güncel Olmayan Hesap Bilgileri

Hesabınız çalınmasa bile eğer hesap bilgileriniz güncel değil ise en basit örnek olarak bir cep telefonu değişikliği yaptığınızda dahi erişememe durumuzun olabilir. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızı kullanırken kullandığınız cep telefonu numaranızı , mail adresinizi kullanılır ve güncel tutmaya özen gösterin.

5-3. Parti Sosyal Medya Uygulama Eklentileri

Instagram , Facebook , Twitter  ve buna benzer sosyal medya uygulamasının gizliliğini aşmanızı sğalayacak birçok uygulama mevcut . Örnek olarak son günlerde popüler olan Instagram’da gizli profilleri görüntüleme. Bu uygulamalar tam anlamıyla çalışsa bile hesabınızı büyük oranda tehlikeye sokuyor ve finalde hesaplarınızın birdaha kullanılmamak üzere bloklanmasına sebep oluyor. Bu nedenle eğer bu tarz uygulamaları kullanmayı seven biriyseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Sizlere tavsiye niteliğinde hazırladığımız bu rehberin sonuna geldik , bu tarz içerikler için bizi takipte kalmaya devam edin . Sağlıklı günler dileriz.