Aylarca, hatta yıllarca süren beklenti ve söylentilerden sonra, Sony WH-1000xM4 nihayet çıktı. Sony, zamanını, kullanıcılar tarafından oldukça sevilen WH-1000xM3 ile ilgili bazı temel şikayetleri ele alırken, aynı zamanda şu anda tartışmasız en iyi gürültü önleyici kulaklıkları oluşturmak için kulaklıkların ses kalitesini ve aktif gürültü iptali özelliğini geliştirdi.

Sony‘nin, en son amiral gemisi kulaklıkları her noktaya ulaşmıyor; çoğumuzun beklediği büyük yükseltme (upgrade) de değiller. Bununla birlikte WH-1000xM4, Mark serisinin en iyisi olarak öne çıkan ve hatta bazı önemli özelliklerde, sınıfının en iyisi Bose 700‘ü geçen, ince ayar iyileştirmeler ve geliştirmeler yapılmış bir cihaz.

SONY WH-1000XM4 Özellikleri

Renkler: Siyah ve Gümüş
Pil ömrü: 30 saat (ANC açık), 38 saat (ANC kapalı)
Gürültü iptali: Evet
Boyut: 9,94 x 3,03 x 7,27 inç
Ağırlık: 8,95 ons
Bağlantı: Bluetooth 5.0 ve NFC

Screenshot 1 6

Sony WH-1000xM4‘ü satın almak için ararken, ambalajı yakından incelemenizi şiddetle tavsiye ederim; çünkü yanlışlıkla WH-1000xM3‘ü satın alabilirsiniz. Her iki kulaklık çifti de bu kadar özdeş görünüyor. Kötü bir şey mi? Tam olarak değil! WH-1000xM2 hala serideki cihazların en ayrıcalıklı sunumudur; ancak WH-1000xM4, eklenen yeni özellikler ve yapılan iyileştirmeler ve estetik geliştirmeler ile öne çıkıyor.

Kafa bandı üzerindeki yastıklama bandı daha ince, kulak pedleri ise başınızla daha fazla temas için %10 daha fazla yüzey alanı sağlayacak şekilde yeniden tasarlandı. Sony ayrıca, kafa bandının eğrisinin ‘ince ayarlı’ olduğunu iddia ediyor; ancak bunun nasıl olduğu belli değil. Akıllı kontrol özellikleri için sol kulak kabına da bir hareket sensörü entegre edilmiş.

WH-1000xM4 kulaklıklar, selefinin plastik kasasından daha dayanıklı ve birinci sınıf bir his veren yumuşak kauçuk kaplamaya sahip olduğundan, fark ettiğimiz en büyük farklardan biri doku. Bu aynı zamanda, WH-1000xM3‘ü test ederken erken yaşta karşılaştığım bir sorun olan, cihazların, lekeleri veya çizikleri bu kadar kolay almayacağı anlamına geliyor.

Peki, WH-1000xM4‘de bir önceki modele göre ne değişmedi? Bakır alaşımlar, renkler, kabartmalı Sony logoları, bağlantı noktaları, siluet ve rahat saklama için kulak pedlerini yana döndüren döner mekanizmalar. Sağ kulaklıktaki NFC çipi ile birlikte, sol kulaklıktaki düğmelerin sayısı ve yerleşimleri de aynı kalıyor.

Screenshot 2 5

Kutuda, Sony markalı bir aux kablosu, uçak içi bir adaptör (şu anda buna ihtiyacınız olmayabilir), bir USB-C şarj kablosu ve bir taşıma çantası geliyor. Aux kablosu, temelde önceki modelle birlikte verilenle aynıdır; her şeyi kolayca görüntülemek ve saklamak için bol miktarda alan ve ek EDC öğelerini saklamak için arka planda bir ağ depolama alanı sunar.

Serideki her yeni sürümde rahatlık ve uyum her zaman gelişti ve bu eğilim devam ediyor. WH-1000xM4, WH-1000xM3‘ten sadece daha hafif ve ince olmakla kalmaz, aynı ağırlığı paylaşmasına rağmen Bose 700‘e kıyasla daha hafiftir. Sony‘nin kutularının genişliği daha büyüktür, ancak bu onların konfor düzeylerini etkilemez.

Screenshot 3 4

Mark serisi, tam kapsamlı ses için yeterince övgü almıyor, bu yüzden onu ilk elden deneyimlemek için her zaman Sony‘nin kulaklıklarından Jazz müzik dinlemenizi tavsiye ederim. Thelonious Monk‘ın “Well You Needn’t” gibi bir parçası, bu cihazların ne kadar güzel ayarlandığını gösteriyor ve tutarlı hi-hat çalmadan, her enstrümanı farklı ve hassas kılan üst düzey özelliği ile, ince nüansların tadını çıkarmanıza izin veriyor.

Aux kablo hayranları, WH-1000xM4‘ün kablolu modda harika seslerini duymaktan mutluluk duyacaktır. Bass düzeyi bir çentik aşağıya çekildi, ancak yine de etkili ve orta kademede daha belirgindir. John Legend‘in duygusal sesi ve “Yeşil Işık” üzerindeki el çırpma efektleri vurgulanarak, daha iyi bir bir dinleme için Bass sentezleri arka plana indirildi.

Screenshot 4 2

Sony, dijital olarak sıkıştırılmış dosyalarda kaybolan seslerin aslına uygunluğunu artırmak için, birden fazla kodek (LDAC, AAC, SBC) ve DSEE Extreme ve Edge-AI teknolojilerini desteklerken, Bluetooth sesi için yükseltme algoritmasını geliştirdiğini belirtti. Bunlar, herhangi bir kulaklığın, özellikle de 500$‘ın altında fiyatlandırılanların sahip olabileceği bazı önemli ses özellikleridir. Düşük ses kalitesine sahip müziklerin ve kopyalanmış MP3‘lerin çoğunda netlik farkını duyabiliyoruz.

Sony Headphones Connect uygulamasının yerini hiçbir şey tutamaz. Sony‘nin tutarlı ürün yazılımı güncellemelerine olan bağlılığıyla birlikte devasa özellik seti, uygulamanın kullanılabilirliğini güçlendirir. Sony, daha sade göründüğü ve 3 farklı bölüme ayırarak daha akıcı hale getirdiği tasarımda küçük değişiklikler yaptı: Durum, Ses ve Sistem.

Screenshot 5 3

Durum (Statüs), Uyarlanabilir Ses Kontrolü ayarına, o anda bağlı olan cihazların bir listesine ve medya oynatıcı kontrollerine erişim sağlar. Sistem, otomatik kapanma, ürün yazılımı güncellemeleri, hareket algılama ve özel buton özelleştirmesi dahil olmak üzere geçiş kontrollerinin çoğunu barındırır. Ama sesin tüm kalitesinden sorumlu olduğu için, tüm dikkatiniz Sound‘a verilecektir.