Sony Vaio Bilgisayarları Sıfırlamak

Sony Vaio Bilgisayarları Sıfırlamak

1
PAYLAŞ

Bilgisayarlarımız yazılımsal olarak hata verdiklerinde sistemimizi silip yeniden kurmamız gerekebiliyor. Microsoftun windows 8 sürümüyle birlikte sıfırlama işlemleri sistemimiz açıkken de yapabiliyoruz. Ancak bazı durumlarda işletim sistemimiz hiç açılmıyor ve bu durumlarda bilgisayarımızı sıfırlayabilmek adına farklı şeyler yapmamız gerekebiliyor.

Biz de sizler için Sony Vaio bilgisayarlar ın sıfırlama işlemlerini sırasıyla derledik. Eğer sony marka bilgisayarın işletim sistemi hiç açılmaz hale geldiyse aşağıdaki işlemleri uygulayarak işletim sisteminizi yeniden yüklemeniz gerekebilir. Ancak bu işlemleri yaptığınızda windows un yüklü olduğu sürücü içerisinde bütün veriler silinecektir. 

Sony Vaio bilgisayarı sıfırlamak için öncelikli olarak bilgisayarı tamamen kapatıp “Assist” tuşuna basarak açıyoruz.

vaio1

Daha sonra karşınıza gelen kurulum ekranına “Sisteminizi kurtarın veya bakım yapın” bölümüne tıklıyoruz.

vaio2

Sonrasında gelen ekrandan dil seçimimizi yapıyoruz.

vaio3

Daha sonra gelen ekrandan klavyemizi seçiyoruz.

vaio4

Klavyemimizi seçtikten sonra gelen ekrandan altta bulunan “Sorun Gider” menüsüne tıklıyoruz.

vaio5

Bu adımdan sonra gelen ekrandan “Bilgisayarınızı Sıfırlayın” menüsüne tıklıyoruz.

vaio6

Sıfırlama komutunun ardından bilgisayarımız bize hangi sürücüleri sıfırlamak istediğimizi soruyor. Bu bölümden isteğe göre sürücü seçimi yapabiliyoruz. Eğer windows un yüklendiği sürücü dışında farklı bir sürücü bölümümüz var ise bu ekranda sadece “Windows un Yüklendiği Sürücü” yü sıfırlamak diğer sürücü bölümündeki verileri korumak adına yararlı olacaktır.

vaio7

Daha sonra gelen ekrandan sıfırlama metodumuzu seçiyoruz. Bu ekrandan “Sürücüyü tümüyle temizle” menüsüne tıklıyoruz.

vaio8

Son olarak karşımıza gelen ekran ekranda “Sıfırla” butonuna basarak sıfırlamayı başlatıyoruz. Bilgisayarımızı sıfırlamaya başlamadan evvel bilgisayarımızın şarja bağlı olduğundan emin olmamız gerekiyor. Sıfırlama esnasında bilgisayarımızın şarjı biterse kurtarma alanımız zarar görebilir.

Hazırlayan: Uğurcan ÜN

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
ŞİMDİ ARA
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
ŞİMDİ ARA

1 YORUM

  1. Güzel anlatım fakat benim bilgisayarı sıfırlamak isteyişim hem bilgisayarın parolasını sıfırlamak hemde biosun şifresini sıfırlamak assets ten ara yüze girdim bilgisayarımda bazı tuşlar çalışmıyor f10 onlardan biri kurtarın veya bakım yapın seçeneği üzerine geldim enterladım ancak normal şifre ekranı tekrar geldi bir kaç kez denedim enter enter fayda Yok şifre ekranına geri geliyor bu sefer mouse ile denedim fayda yok f10 zaten basmıyor arayüzde ekran klavyesi açılmıyor yaklaşık 3-4 aydır pc kullanamıyorum yardımlarınızı cevaplarınızı bekliyorum iyi günler tekno destek takipçileri

BİR CEVAP BIRAK