SEO’da blog gönderileri için en iyi kelime sayısı veya yazı uzunluğu nedir? Daha uzun gönderilerle blogunuzun SEO sıralamasını yükseltebilir misiniz?

Bu soruların cevaplarını istiyorsanız, bu yazı tam olarak doktorun emrettiği şey. Uzunluğun gerçekten önemli olup olmadığını ve sıralamanızı yükseltmek için bir sonraki blog yazınızı yazarken hangi kuralları izlemeniz gerektiğini sizinle paylaşacağız.

SEO’da Blog Gönderileri için En İyi Kelime Sayısı veya Uzunluğu Nedir?

Kimsenin bulamayacağı blog yazıları oluşturmanın bir anlamı yok. Aslında, gerçekten yüksek sıralamaları garanti edecek evrensel miktarda kelime olduğunu düşünüyorsanız, her şeyi yanlış anladınız. Bununla birlikte, uzun gönderilerin kısa içerikle karşılaştırıldığında daha üst sıralarda yer alma eğiliminde olduğunu kanıtlayan bir dizi çalışma var. Araştırmacılar ayrıca, SEO dostu blog gönderilerinin optimal uzunluğunun konuya ve nişe göre değiştiğini buldu.

Ancak kısa bir cevap almak için buradaysanız, Hubspot ideal blog yazısı uzunluğunun 2.100-2.400 kelime civarında olması gerektiğini iddia ediyor. Neil Patel ise blog gönderilerinin 1.100 ile 2.700 arasında değişmesi gerektiğini öneriyor. Ve Backlinko nihai cevabı bulduğunu iddia ediyor: O da 1.890 kelime.

Bu görüşlere göre ideal blog yazısı uzunluğunun ortalama 2.000 kelime olduğu cevabını verebilirsiniz.

11858 teknik destek

Google Yönergeleri, sitenizdeki en uygun içerik uzunluğu hakkında şunları söylüyor.

SEO'da Blog Gönderileri için En İyi Kelime Sayısı veya Uzunluğu Nedir? 

Google Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergelerinden ekran görüntüsü

SEO için En Uygun Yazısı Uzunluğu Nedir

Ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, belirli bir kelime sayısı yoktur. Google şunları belirtir: “Sayfanın amacı, o sayfa için yüksek kaliteli içeriğin ne anlama geldiğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Örneğin, Yüksek kaliteli bilgi sayfaları, gerçeğe uygun, net bir şekilde yazılmış ve kapsamlı olmalıdır. Yüksek kaliteli alışveriş içeriği, kullanıcıların istedikleri ürünleri bulmasını ve ürünleri kolayca satın almasını sağlamalıdır. Yüksek kaliteli mizah veya hiciv eğlenceli olmalıdır, ancak sayfa kullanıcılar tarafından hiciv olarak anlaşıldığı sürece olgusal doğruluk bir gereklilik değildir.

Sayfanın tatmin edici olması için gereken içerik miktarı sayfanın konusuna ve amacına bağlıdır. Çok sayıda kullanılabilir bilgi içeren geniş bir konudaki Yüksek kaliteli bir sayfa, daha dar bir konudaki Yüksek kaliteli bir sayfadan daha fazla içeriğe sahip olacaktır.

Artık içeriğinizin uzunluğuyla ilgili katı gereksinimlerin olmadığından %100 emin olabilirsiniz; önemli olan kalitedir. Sayfanızın tüm potansiyelini elde etmesini istiyorsanız, rakiplerinizi yenmek için benzersiz blog gönderileri oluşturmanız gerektiği bir gerçektir.

Web sitenize bu değerli trafiği alma şansınızı artırmak için izlemeniz gereken kuralları net bir şekilde anlamak için yayınlarınızın yüksek sıralamalarda ne kadar uzun olması gerektiğini etkileyen ana faktörleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Yazı uzunluğunu seçerken göz önünde bulundurulması gerekenler

Gönderinin Türü ve Amacı

Blog gönderisinin türü önemlidir çünkü içeriğinizin optimum uzunluğu, ele aldığınız konuya bağlı olacaktır.

Örneğin, insanlar belirli bir yanıtı, tanımı veya belirli bir bilgiyi aradıklarında, hızlı yanıtlar isterler. Bu durumlarda 2.000 kelimelik bir cevap yazmak istemezsiniz çünkü bu sadece hemen çıkma oranlarınızı artıracaktır. Okurlar aradıklarını hemen bulamayınca hayal kırıklığına uğrayacaklar.

Ancak değerli bir vaka çalışmasını hedef kitlenizle paylaşmak istediğinizde daha uzun bir şeyler yazabilirsiniz. Kullanıcılar düzeltmeler, uygulanabilir teknikler veya başarı öyküleri ararken, değerli bilgilerle dolu uzun bir okumadan memnun kalacaklardır. Bu durumda, ziyaretçilerin beklediği şey bu olduğundan, ayrıntılı olarak anlamlı bilgiler sağlamalısınız.

Potansiyel ziyaretçilerinizin arama amacını karşılamak için üzerinde çalıştığınız gönderi türünü bilmeniz gerekir.

Google’ın Beklentileri

Yeni bir blog yazısı yazmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken ilk şey bu olmalıdır. SERP’lerde başkalarıyla rekabet edebilmek için, belirli bir sorgu için Google’ın tercih ettiği içeriği oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.

İlk sayfadaki yayınların türünü ve uzunluğunu hızlı bir şekilde analiz etmek için önerilen başlığınızı veya Google aramaya hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri yazın. Kelime sayısını kontrol etmek için içeriği herhangi bir kelime sayma aracına kopyalayıp yapıştırın ve hazırsınız.

Sonunda, aşağıdaki gibi belirli sayılarla karşılaşacaksınız:

1. sıra – 780 kelime

2. sıra – 2145 kelime

3. sıra – 3400 kelime

4. sıra – 2060 kelime

5. sıra – 950 kelime

Bu noktada, ilk sayfadaki beş sonuçtan üçünün 2000+ kelime olduğunu görebilirsiniz. Bu, belirli bir sorgu için Google’ın uzun biçimli içeriği tercih ettiği ve artık daha uzun bir parça yazmayı bildiğiniz anlamına gelir.

Brian Dean, “Gökdelen Tekniği” terimini buldu ve backlink fırsatlarınızı artırmak için daha uzun, daha iyi içerik oluşturmak için rakiplerinizin yazdıklarını analiz etmenizi önerir.

Bu formül bazı blogcular için işe yarayabilir, ancak evrensel olmaktan uzaktır. Sıralamanızın yalnızca yüklediğiniz yayınların uzunluğuna değil, aynı zamanda alan adı otoritenize de bağlı olduğunu daima unutmayın.

SERP analizi örneğimden, 1. ve 5. sıraların 1000 kelimeden az olan web sitelerini içerdiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, bu sayfaların yüksek etki alanı yetkisine sahip olması. Ve bu da onlara daha fazla Google güveni nedeniyle diğerlerine göre avantaj sağlamasıdır.

Not: 2000’den fazla kelime içeren bir blog yazısı yazarsanız, karşılaştırma tekniği size yüksek sıralamaları garanti etmez, ancak Google’ın nelerden hoşlandığını anlamanızı sağlar. Bu, ilk pozisyonlar için şansınızı artırmak istediğinizde nereden başlayacağınızı bilmenize yardımcı olur.

Özet:

  • İlk sayfa içeriğinin uzunluğunu analiz etmek için Google’ı kullanın.
  • Aşağıdaki sorguda kullanıcı amacının ne olduğunu tanımlayın.
  • Bir blog yazısı için ortalama kelime sayısı 1.800’dür.
  • Bir gönderinin optimal uzunluğu 1.000 ila 2.000 kelime arasında değişir ve konunuza ve nişinize bağlıdır.
  • Aramada daha iyi performans gösterdikleri için daha uzun blog gönderilerini tercih edin.
  • Ziyaretçilerinizin yararlanacağı benzersiz ve bilgilendirici içerik oluşturun.

Neden daha uzun gönderileri tercih etmelisiniz?

Uzun makaleler, benzersiz ve özgün içerik oluşturabilmeniz için size daha geniş bir sembol kapasitesi sunar. Daha kısa gönderilerle diğerlerinden ayırt etmek neredeyse imkansızdır, çünkü kesinlikle konuya kısa malzeme getirmeniz gerekir. Daha büyük uzunlukları seçerek, sayfanızın aldığı organik trafik sayısını ve sosyal medyanın ilgisini istikrarlı bir şekilde artırabilirsiniz.

Uzun blog gönderileri: Onları ilginç hale getirmek için iyi bir iş çıkardıysanız. Ziyaretçiler bir süre burada kalacaklardır. Bu, web sitenizden hemen çıkma oranını potansiyel olarak azaltabilir. Uzun makaleler, kullanıcıları okumaya devam etmeye davet eder. Bu nedenle web sitenizdeki diğer makalelere ek bağlantılar içerir. Bu, kullanıcı katılımınızı ve markanızın otoritesini artıracaktır.

İyi bir bilgilendirici blog daha fazla ziyaretçi çeker. Ve satış hunisinde potansiyel müşterilerinizi daha da ileriye taşımak için. Hedef kitlenizi ısıtmanıza yardımcı ola bilir. İyi bir rekabet analizi yaptıktan sonra. SEO’da potansiyel olarak avantaj elde etmek için diğerlerinin hangi konuları kaçırdığını bileceksiniz.

Son olarak, uzun süreli makalelerde konuyu açıklarken kişiliği dahil etmek daha kolaydır. Bu kesinlikle ziyaretçilerinizi eğlendirecek ve daha fazlasını okumak için aç tutacaktır.