Ana Sayfa Haberler Samsung, Apple ile Dalga Geçmeye Devam Ediyor!

Samsung, Apple ile Dalga Geçmeye Devam Ediyor!

0
Samsung, Apple ile Dalga Geçmeye Devam Ediyor!

Dünya genelinde akıllı telefon pazarını domine eden iki marka olan Samsung ve Apple arasında yaşanan ticaret savaşları tüm hızıyla devam ediyor. En keskin kılıçlar kullanılarak yapılan bu savaşların genelde kazananı olmuyor. Çünkü Samsung, kullanıcı bazında elde ettiği kârı, sonuçlanan davalar sonrası genelde tazminat olarak Apple’a ödüyor. Birçok kez tekerrür eden bu olaya rağmen Güney Koreli teknoloji devi Samsung, reklam politikasını değiştirmeyerek Apple’da eksik gördüğü yanları trajikomik şekilde ele alan reklam filmlerine devam ediyor. İki firma arasında mahkemeye konu olan davalar genelde patent anlaşmaları ihlalinden kaynaklansa da, son dönemde yargıçların ele alacağı yeni konu, reklam filmlerindeki aşağılama temaları olabilir gibi gözüküyor.

Samsung, Apple ile Dalga Geçmeye Devam Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde Samsung tarafından yayımlanan 3 adet reklam filminde ele alınan konular ise iPhone’larda bir süredir yer almayan 3.5 inç kulaklık girişi, adaptör gerektiren hızlı şarj opsiyonu, Galaxy S9’a göre daha düşük seviyede kalan arka kamera performansı ve LTE bandında, iPhone üzerinden yapılan indirme hızı oldu. Alışverişe giden bir birey ve Apple Genius’u arasında geçen diyaloglarda Apple’ın tüketiciye, Samsung Galaxy ailesinden daha düşük performansa sahip olan ürünleri sattığı mesajı veriliyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

İlk reklam filminde mağazaya giden tüketici Genius’a, kulaklığını iPhone’a bağlanamadığını söylüyor. Bunun üzerine Genius, bu işlem için tüketicinin çevirici adaptör kullanması gerektiğini iletiyor. İlgili reklam filmine aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

 

https://www.youtube.com/watch?v=-O_MjXbX3VA&feature=youtu.be

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

 

İkinci reklam filminde ise Galaxy S9 kamera performansının iPhone X’ten daha iyi olduğunu iddia eden bir tüketiciyle, markasını savunan ve sürekli göğsündeki elma işaretini gösteren Apple Genius’u konu edinilmiş. Ama reklam süresince Galaxy S9’un kamera performansının iPhone X’ten daha üst seviyede olduğu vurgusu trajikomik bir biçimde işleniliyor. İkinci reklam filmine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=PTntzNhTTsE&feature=youtu.be

Üçüncü ve son reklam filminde ise iPhone satın almak için mağazaya gelen bir müşteri, Genius’a iPhone X’te hızlı şarj opsiyonunun yer alıp almadığını soruyor. Aldığı cevapta ise hızlı şarj opsiyonu için ekstra bir adaptör kullanması gerektiği iletiliyor. Üçüncü reklam filmine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=nxi0AtBVRZE&feature=youtu.be

 

 

Tüm reklam filmlerinin sonunda ise Galaxy S9’a yükselt mesajı veriliyor. Reklam filmleri milyarca dolarlık sermaye ve operasyonlara sahip olmalarına rağmen birbirleriyle didişen iki devin arasındaki rekabetin komik yanları olabileceğini gösterse de, konuyla ilgili Apple cephesinden henüz verilen bir cevap bulunmuyor. İki firma arasındaki rekabete benzer bir diğer rekabet ise içecek sektöründe uzun yıllardır Coca Cola ve Pepsi arasında da yaşanıyor. Sektörün devleri arasında yaşanan gerilimlerin ardından genelde en büyük zararı sektörün küçük oyuncuları görüyor. Kültürümüzde yer alan ‘filler tepişir, karıncalar ezilir’ atasözünün doğruluğunu kanıtladığını görüyoruz. Apple ve Samsung arasında yaşanan rekabet savaşlarının yalnızca iki marka arasında kalmasını ve gelişmekte olan diğer oyuncuların bu savaşlardan etkilenmemesini diliyoruz. Zira her ne kadar tekelleri resmileşmese de, toplam pazarın hemen hemen %70’ine sahip olan bu iki markanın arasındaki en küçük kıvılcımın etkisi bile tüketicileri üzecek boyutlara ulaşabiliyor.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA