Roborock şarj olmuyor

Roborock şarj olmuyor bunun birçok nedeni olabilmektedir. Roborock robot süpürgeleri, vakum temizleme ve paspaslama yeteneğini bir arada sunarak harika ve benzersiz bir seçenek sunar. Bir paspaslama ve vakum robot süpürgenin aksine, Roborock bu işlevselliği tek bir cihazda birleştirir. Ancak, Roborock’unuz şarj olmuyorsa, bu işlevsellik ortadan kalkabilir. Peki, neden Roborock şarj olmuyor?

Şarj temas noktaları yoğun kirle kaplandığında, Roborock’unuzun şarj olmamasına neden olabilir. Ayrıca, şarj plakaları doğru bir şekilde hizalanmamışsa, robot süpürge şarj olmaz. Bu sorunun diğer yaygın nedeni ise arızalı bir pildir.

Roborock Şarj Olmuyor

Roborock’unuz, şarj portlarına toz, kıl veya kir birikirse, şarj sisteminde sorunlar oluşabilir. Arızalı bir elektrik prizi, sistem hataları veya pilin yanlış konumlandırılması da şarj sorunlarına neden olabilir. Ayrıca, robot şarjı üzerinde sıcaklık çok yüksek veya çok düşükse şarjı etkileyebilir.

İşte Roborock vakumunuzun şarj sorunlarına en yaygın nedenlerden bazıları:

Kirli temas noktaları: Şarj ve robot temas noktalarındaki toz ve kir birikimi hassasiyetin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle, güç robot süpürgenizin şarj olması için akamaz. Robotunuzu ve şarj cihazını düzenli olarak temizlediğinizden emin olun.

Ölü şarj ünitesi veya pil: Ya pil ya da şarj cihazı arızalanırsa, robotunuz şarj olmaz. Şarj edilebilir piller zamanla ömürlerini tamamlar ve değiştirilmeleri gerekir.

Arızalı elektrik prizi: Robotunuzun şarj olmamasının basit bir nedeni de güç prizinin devre dışı kalmasıdır. Farklı bir priz deneyin veya prizi başka bir cihazla test edin. Diğer sorun giderme yöntemlerini denemeden önce prizin düzgün çalıştığından ve şarj cihazının doğru bir şekilde takılı olduğundan emin olun.

Eski yazılım veya yazılım hataları: Güncellenmemiş sistem yazılımı, robot süpürge şarj sorunlarına neden olabilir. Bu ve diğer yazılım hataları, robot süpürgenizin şarj olmasını engelleyebilir. Bu nedenle, Roborock’unuzun en son yazılım sürümünde çalıştığından emin olmak önemlidir.

Arızalı ana kart veya sigorta: Güç dalgalanmaları vakum robotunuzun ana kartını veya bir bileşeni, örneğin bir sigortayı hızla bozabilir. Bu daha teknik bir sorundur ve arızalı parçayı değiştirmek için biraz uzmanlık gerektirir. Roborock şarj olmuyor bunun nedenlerinden biri anakart arızası olabilir.

Güç Kaynağının Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Edin

Apartmandaki bir prizim var ki bir türlü çalışmıyor, nasıl düzeltirsem düzeltiyim. Bu nedenle, şarj ünitenize bağlı prizi kontrol edin. Onu başka bir elektronik cihazla, mesela dizüstü bilgisayarınız, telefonunuz ya da bir priz test cihazıyla test edin.

Eğer priziniz benimki gibi devre dışı kalmışsa, farklı bir çalışan priz deneyin. Eğer diğer cihazlarla çalışıyorsa, sorun muhtemelen robot şarj bağlantınızda ya da şarj ünitesinde olabilir.

Güç Kaynağının Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Edin

Şarj ünitesi, çalışan bir prize bağlı olan bir gösterge lambası gösterir. Doğru bir şekilde çalışan bir prize bağlandığında sağlam beyaz bir ışık yaymalıdır. Gösterge ışığı, bağlı olduğu çalışan bir priz olmasına rağmen yanmıyorsa, şarj istasyonu muhtemelen arızalıdır. Roborock süpürgenizi bağladığınızda gösterge ışığı söner.

Yeni bir tane sipariş vermenin zamanı geldi gibi görünüyor. Ya da şarj kablosuyla ilgili bir sorun olabilir. Kabloyu güç iletimini engelleyebilecek herhangi bir hasar açısından kontrol edin.

Roborock Şarj Olmuyor, Temas Noktalarını Temizleme

Roborock süpürgenizin üzerindeki tozu ve kirleri temizlemek için yumuşak bir bez (mikrofiber) kullanın. Şarj plakalarındaki kir birikimi, elektrik akışını engellediği için robot süpürgenin şarj olmamasına neden olabilir. Roborock şarj olmuyor, bunun birçok nedeni olabilir.

Robotu temizlerken lütfen temas plakalarına odaklanın ve bunların iyi bir şekilde temizlendiğinden emin olun. Robotun üzerinde iki şarj temas noktası bulunur ve şarj ünitesinde başka iki temas noktası bulunur.

Roborock şarj istasyonuna tam oturmuyor

Ayrıca, şarj ünitesine ve robota detaylı bir temizlik yapın. Tekerleğe odaklanın, çünkü toz ve kir birikimi tekerleğin bölmesinden sapmasına neden olabilir. Bu durum, roborock’unuzu şarj ünitesine yerleştirdiğinizde hizalamada sorunlara yol açabilir.

Roborock Şarj İstasyonuna Doğru Sabitlendiğinden Emin Olun

Roborock’unuz şarj ünitesinde doğru bir şekilde hizalanmamışsa, şarj temas noktaları birbirine temas etmez ve şarj gerçekleşmez. Özellikle robot süpürgenizi manuel olarak şarj ünitesine yerleştirdiğinizde, şarj temas plakalarının birbirine düzgün oturması bazen başarısız olabilir. Bu nedenle, diğer sorunları düzeltmeye ne kadar çaba sarf ederseniz edin, Roborock’unuz şarj olmaz. Roborock şarj olmuyor.

Robotunuzu manuel olarak şarj ünitesine yerleştirirken, robot süpürgenin şarj plakaları ile şarj istasyonu arasında doğru temas olduğundan emin olun.

Robotunuzu şarj ünitesine göndermeden önce temizlik mopunu çıkarın, böylece şarj plakalarının doğru şekilde hizalandığından emin olun. Bu aynı zamanda mopunun beton veya seramik zeminlere batmasını önlemeye yardımcı olur; eğer beton veya seramik zeminleriniz varsa, bu önemli olmayabilir.

Bu sırada şarj ünitesi pinlerini kontrol edin; gevşek tutulan bir tane soruna neden olabilir. Her iki şarj plakasının da doğru konumda olduğundan ve gevşeklik belirtisi olmadığından emin olun. Roborock şarj olmuyor şarj ünite bağlantısı kaynaklı sorun olabilir mi?

Ayrıca, emin olmak için Roborock süpürgenizi farklı bir şarj ünitesi ile şarj etmeyi deneyebilirsiniz; bu, şarj ünitesinin bilginiz olmadan arızalı olabileceği anlamına gelebilir.

Roborock S6 MaxV hataları ve çözümleri nelerdir?