Ana Sayfa Haberler Project Soli

Project Soli

0

project1

Soli projesi Google’ın hayata geçirmeyi düşündüğü yeni bir giyilebilir teknoloji. Aslında tam olarak giyilebilir bir teknoloji değil ancak bu alana dahil diyebiliriz.

Soli projesinde yapılan, yapılmaya çalışılan, şey elinizin hareketlerini algılayan bir “radar” sayesinde cihazlara müdahale etmenizi sağlıyor. Fiziksel olarak dokunmak zorunda kalmadan sadece yapmak istediğiniz işlemi taklit ederek istediğiniz işlemi tamamlayabiliyorsunuz.

Örneğin, müziğin sesini açmak istediğinizde, sanki araba teybinin düğmesini döndürüyormuş gibi yapmanız, sesin açılmasını sağlıyor. Veya aynı şeyi fırın sıcaklık ayarı için de düşünebilirsiniz. Bunun gibi bir çok işlemi algılayan ve yukarıdaki resimde de işaretlemiş olduğum çipin adı ise “Radar” .

project2

Çalışma prensibi aslında oldukça basit ancak yapılması tabii ki bu kadar basit değil. Çalışma prensibi aslında cep telefonlarında kullanılan dokunmatik ekranlara biraz benziyor. Elinizin sıcaklığını algılayan dokunmatik ekranlardan farkı ise elinizin normal durumdaki sinyalini algılayarak, el hareketlerinizde yaptığınız değişikler nedeniyle meydana gelen sinyal ve genlikteki değişikleri yakalayarak, ne yaptığınızı çözüyor ve ona göre işlemi gerçekleştiriyor.

project3

 

Örneğin eliniz normal durumda iken belli bir sinyal yayınlıyor ve elinizi sağa veya sola doğru hareket ettirdiğinizde bu sinyal değişiyor. İşte bu değişimleri “Radar” yakalayarak, yapılması gereken işlemi tamamlıyor.

Mesela bu işlem yukarıdaki resimdeki gibi saatinizi ayarlamak olabilir.

Henüz çok yeni bir teknoloji olduğu için şimdilik açıklananlar bu kadar.

Hazırlayan : Barış KARAKUŞ

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.