Sık kullanılan uygulamalar, güncel teknolojik gelişmeler ışığında insanların uygulamaların kuruluş yıllarından beri tercih ettiği uygulamalar sınıfına girmektedir. Ayrıca bu makalemizde de popüler sosyal medya uygulamaları konusundan bahsedeceğiz. Bu uygulamaların yanında son yıllarda büyük ivmeler kazanan popüler sosyal medya uygulamaları var olmaktadır. Ancak bu uygulamalar içerisinde, son zamanlarda popüler olmuş uygulamalar;

Messenger
Sina Weibo
Kuaishou
Line
QQ

gibi uygulamalardır.

Messenger

Messenger uygulaması, mesajlaşma ögelerini içeren bir sosyal medya uygulamasıdır. Özellikle Facebook ile bağlantılı bir yapıda yer alması, son yıllarda Messenger uygulamasını ön plana çıkarmıştır. Kullanıcı sayısında büyük artışların yaşanması, Messenger uygulamasının son zamanların popüler sosyal medya uygulamaları arasında olmasını sağlamaktadır.

Sina Weibo

Çin merkezli olarak kurulan bir uygulama olan Sina Weibo, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya uygulamalarının bir karışımı olarak yer almaktadır. Ayrıca paylaşım özellikleri itibariyle sosyal medya uygulamalarını içeren sektöre hızlı bir şekilde giriş yapmış ve son zamanların popüler sosyal medya uygulamaları arasındaki yerini almıştır.

Kuaishou

TikTok uygulaması ile benzerlik gösteren Kuaishou, video paylaşım unsurlarını içerisinde barındıran bir uygulamadır. Ayrıca  kısa bir zaman diliminde 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşan Kuaishou, son yıllarda ön plana çıkan bir sosyal medya uygulaması olarak sektörde yer alan bir uygulamadır.

line

Japon kökenli bir uygulamasıdır Line. Mesajlaşma, sesli arama ve grup sohbetleri oluşturmaya yönelik bir sosyal medya uygulamasıdır. Birçok dil eklentisine sahip olan Line, uygulama mağazaları içerisinde ücretsiz bir şekilde yer alan uygulamalar listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Ek olarak mesajlaşmalarda yer alan çeşitli karakterlerin kullanımı ile kişiselleştirme unsurlarını içerisinde barındırmaktadır. Ancak bu özelliği ile son yıllarda hızla tercih edilen ve popüler hale gelen uygulamalar arasında yer almaktadır.

QQ

Çin merkezli bir uygulama olan QQ, anlık bir mesajlaşma imkanı sunan bir sosyal medya uygulamasıdır. Çevrimiçi sosyal oyunları ve çeşitli müzik unsurları gibi seçenekler sunar. Ek olarak alışveriş temalarını içerir ve mikroblog özelliği taşır. Dolayısıyla bu özellikleri ile karma bir sosyal yapıya sahip olan QQ. Son yıllarda ortaya çıkan ve popüler bir hale gelen bir sosyal medya uygulaması olmaktadır.

Son olarak Sosyal Medya Uygulamaları ve Kullanım Oranları adlı makalemize de göz atabilirsiniz.