Yeni PlayStation 5 (PS5) ile ilgili en iyi şeylerden biri, hem yeni hem de eski oyunları ultra keskin çözünürlüklerde çalıştırabilmesidir. PS4 Pro gibi, PS5 de 4K oyunları üst düzey kalitede sunar ve uyumlu bir TV ile rakipsiz akıcılık için 120 fps‘de bile oynayabilirsiniz. İster bir PS4 oyun konsolundan, ister daha eski sürüm bir oyun konsolundan geliyor olun, bu, yeni nesil konsolun en göze çarpan iyileştirmelerinden biridir; bu nedenle kutusundan çıkar çıkmaz UHD oyununu etkinleştirdiğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

4K Çözünürlük Nasıl Etkinleştirilir?

  • Panonun (ekranın) sağ üst köşesinden PS5 Ayarları (PS Settings) menüsüne girin.
  • Ekranı aşağı kaydırın ve Ekran ve Video (Screen and Video) seçin.

PS5te 4K 8K Cozunurluk Nasil Etkinlestirilir 1

  • Video Çıkışı (Video Output) seçeneği altında Çözünürlük (Resolution) öğesini seçin.

PS5te 4K 8K Cozunurluk Nasil Etkinlestirilir 2

  • Ayarı Otomatik (Automatic)‘ten 2160p‘ye değiştirin.

PS5 (PlayStation 5), çoğu TV ile 4K uyumluluğunu otomatik olarak algılayabilmektedir, ancak her ihtimale karşı, ayarlar aracılığıyla manuel olarak etkinleştirmek gerekebilir. Ayarlar (Settings) bölümündeki Ekran ve Video (Screen and Video) menüsünden HDR ayarlarını da yapabilirsiniz (PS5’in HDR10‘u desteklerken, HDR10 + veya daha yeni, daha kayda değer Dolby Vision HDR‘yi desteklemediğini unutmayın).

Peki ya 8K Çözünürlük?

PlayStation 5 (PS5), açılışta video çıkışını 720p, 1080p, 1080p veya 2160p‘de oluşturabilir. 1440p ve 4320p (8K olarak da bilinir) yoktur. Bu da, PS5 ile 1440p monitörlerini bağlayan kullanıcıların 1080p‘ye zorlanacağı ve video çıkışını yükseltme işinin monitöre bırakılacağı anlamına geliyor. Günümüzde ne kadar az sayıda tüketicinin 8K TV‘ye sahip olduğu göz önüne alındığında, 8K desteğinin eksikliği büyük olasılıkla çoğu kullanıcı için önemli olmayacak, ancak Sony, yakın bir gelecekte, yazılım güncellemesi yoluyla devasa çözünürlük (8K) için destek getirmeyi taahhüt etti.

 

Ultra Yüksek Çözünürlüklü Oyun

PlayStation 5 (PS5), son derece yüksek çözünürlüklerde video çıkışı sunabilen, Sony‘nin gelmiş geçmiş en güçlü konsoludur. İlk günden itibaren 4K‘da oyun oynayabilirsiniz (bu kadar erken bir konsol edinecek kadar şanslı olduğunuzu varsayarsak) ve Sony, uyumlu bir TV ile dünyadaki bir avuç insan için yakın gelecekte 8K desteği bile getiriyor. Tabii ki, en iyi yanı, PlayStation 5 (PS5)‘in hangi sürümünü seçerseniz seçin, mümkün olan en yüksek çözünürlükte oyun oynayabilmenizdir.