philips soundbar ses ayarları

Bu yazımızda Philips soundbar kurulumu nasıl yapılacağına ve en iyi ses deneyimini elde etmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bilgilendirme ileteceğiz.

Ses kalitesi günümüzde en önemli faktörlerden biridir. Ayrıca ev sinema sistemleri de bu konuda önemli bir yer tutar. Philips soundbar, ev sineması deneyiminizi bir üst seviyeye taşıyacak ve inanılmaz bir ses kalitesi sunacaktır. Bu nedenle, soundbar kurulumunu doğru bir şekilde yapmak oldukça önemlidir.

Philips Soundbar Kurulumu ve Ses Ayarları

Öncelikle Philips Soundbar paketini açın ve tüm parçaları kontrol edin. Eksik bir parça varsa, satıcı ile veya Philips desteği ile iletişime geçiniz. Ayrıca Tip C kablo ile Tip G kabloda kutudan çıkıyor. Tip G kabloyu Türkiye priz standartlımıza uygun olmadığı için kullanmayız. Bu sebeple bazı ürünlerin içerisinde Tip G kablosu çıkmayabilir.

Philips Soundbar Tv’ye Nasıl Bağlanır?

Philips Soundbar’ı TV’nize Bağlayın: Philips Soundbar’ı TV’nize bağlamak için bir HDMI kablosu kullanmanız gerekmektedir. HDMI kablosunu Philips Soundbar’ın HDMI OUT bağlantı noktasına takınız. Diğer ucunu ise TV’nizin HDMI IN bağlantı noktasına takınız. Bu sayede, TV’nizden Philips Soundbar’a dijital bir ses sinyali iletebilirsiniz.

Philips Soundbar’ı Güç Kaynağına Bağlayın: Philips Soundbar’ı güç kaynağına bağlamak için, paketin içindeki güç kablosunu kullanmanız gerekmektedir. Kabloyu Philips Soundbar’ın güç girişine ve güç kaynağına takınız. ;Böylece Philips Soundbar Kurulumu fiziki olarak tamamlanıyor.

Philips Soundbar’ı Ağa Bağlayın: Philips Soundbar’ı ağa bağlamak için bir Ethernet kablosu kullanabilirsiniz. Ethernet kablosunu Philips Soundbar’ın Ethernet bağlantı noktasına ve internet modeminize takın. Bu sayede, Philips Soundbar’ı Wi-Fi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ancak bazı modellerde Wi-Fi özelliği yoktur.

Uzaktan Kumanda ile Kontrol Edin: Philips Soundbar’ı uzaktan kumanda ile kontrol etmek için, pil takın ve uygun modu seçin. Philips Soundbar’ın menüsünde ayarlar yapmak için, uzaktan kumanda üzerindeki menü düğmesine basın.

philips soundbar tv ile eşleştirme
Philips Soundbar Kurulumu

Kablosuz olarak bağlamak: En iyi ses deneyimini elde etmek için önemlidir. Kablosuz bağlantı, ses sinyallerinin daha kaliteli bir şekilde iletilmesini sağlar. Philips Soundbar’ı kablosuz olarak bağlamak için, Wi-Fi veya Bluetooth gibi teknolojileri kullanabilirsiniz.

Philips Soundbar Ses Ayarları Nasıl Yapılır?

Sounbar cihazlarda ses ayarlarını yapmak sizlere kullanım sırasında rahatsız olmayacağınız ve keyif alacağınız bir ses kalitesi sunar. Bu sebeple ses ayarlarının sabit ve standart bir şekli yoktur. Her isteyen kendi kulak zevkine göre ayarlayabilir. Philips Soundbar kurulumu yapıldıktan sonra ilk yapılması gereken işlemdir.

Ses ayarlarını yapmak için öncelikle menü düğmesine basın. Daha sonra ses ayarlarını seçin. Ses seviyesini, bas ve tiz ayarlarını isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Tiz seslerini yüklettiğinizde sesin daha çok arttığını göreceksiniz. Ancak yüksek ses, yalnızca kaliteli ise haz verir. Kalitesiz ve yüksek bir ses katlanabilir olmaktan çıkıyor. Bu sebeple bas ayarını kısıp tizi çok yükseltmek zamanla sizi rahatsız edecektir.

Philips Soundbar’ın konumunu doğru seçmek çok önemlidir. Ayrıca Philips Soundbar kurulumu yapıldıktan sonra da TV’nizin altına veya üstüne yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Ek olarak ses yönüne dikkat etmek de önemlidir. Ses çıkışını duvarlara veya mobilyalara yönlendirmemeye özen gösteriniz.

Philips Soundbar Kurulumu Yapılan Ortamda Akustik Denge

Kanepe, koltuk, halı ve perde gibi yumuşak yüzeyli eşyalar iyi bir ses yalıtımına sahiptir. Kurulum yaptığınız oda içerisinde bu eşyalar yok ise sesin yankı yapması gibi istenmeyen bir duruma sebebiyet verir. Sinema salonu kalitesinde bir ses istiyorsanız ses yalıtımı olmak zorundadır.

Eğer yumuşak yüzeyli mobilyalar olmayan ya da yeterli olmayan bir ortamda Philips Soundbar kurulumu yaptıysanız çözüm basittir. Duvarlarınızın tamamına olmasa bile en az %25 i kadarına akustik ses yalıtım süngeri montajı yapabilirsiniz. Bu yalıtım malzemesi tıpkı yumurta kolisine benzemektedir. Seslerin duvarda çarparak sürekli olarak oda içerisinde gezinmesini engellemektedir.

ses yalıtım süngeri
akustik ses yalıtım süngeri

Midrange ve tiz sesleri yumuşak yüzeylere çarptırılarak yankıyı engelleyeceğimizi öğrendik. Ancak halen distorsiyon sesi gibi istenmeyen sesler var ise bu da subwoofer kabinin titireşimi kaynaklıdır. Eğer subwoofer kabinini yerleştirdiğimiz zemin yere tam oturmuyor ise titreşimden kaynaklanan bir ses duyarsınız. Bunu engellemek içinde yapmanız gereken şey subwoofer altına titreşimi engelleyecek ped tarzında kalın bir plastik veya kumaş yerleştirmektir.

Tüm bunları Philips Soundbar kurulumu tamamlandıktan sonra kullanıp deneyimleyerek yapmanızı tavsiye ederiz.

Sıradaki konumuz Samsung Soundbar İnceleme