USB OTG’nin tam açılımı On-The-Go.  OTG desteği sayesinde, akıllı telefon kullanıcıları USB üzerinden diğer cihazlara hızlıca bağlanabiliyor.

otg1

Bir kablo vasıtasıyla bağlanan telefonu ana platform olarak kullanabiliyor ve OTG kablosunu, istediğiniz cihazla bağlıyorsunuz. Bunun için bir OTG kablosu satın almanıza gerek yok bilgisayarla telefonun bağlantısını yaptığınız normal kablo da OTG olarak kullanılabilir yeterki telefonunuzun OTG desteği olsun saniyeler içerisinde telefon ekranında, bağlanan cihazın dökümanları listeleniyor. Flash bellekler, SD card okuyucular, kameralar, taşınabilir hard-diskler hatta diğer telefonlar OTG aracılığıyla bağlanabiliyor.

otg2

Bilgi paylaşımı dışında takacağınız mouse ya da klavye ile de işlerinizi kolaylaştırabiliyorsunuz. Ayrıca akıllı telefonunuzdaki oyunları bir gamepad yardımıyla da oynayabiliyorsunuz. Özellikle Çin malı Android tablet kullanıcıları, OTG kablosu ile klavye ve mouse desteğine bayılıyorlar.

otg3

Micro SD desteği olmayan akıllı telefonları OTG yoluyla daha hızlı veri aktarımı yapıp çift uçlu(micro sd ucu ve usb ucu) olan flash belleklerle telefonunuza saniyeler içinde ek hafıza yaratabilirsiniz. Bu flash bellekleri teknoloji marketlerinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

otg4

 

otg5

 

otg6

Siz de telefonunuzun teknik özelliklerine bakın OTG desteği varsa tüm bunları yapabilirsiniz…

Hazırlayan : Sabri Gülakar