Opera Tarayıcısına IDM Eklentisi Kurma.  Opera üzerinde IDM etkinleştirme adımları.  Tarayıcısına IDM ekleme.  Dünyanın en popüler tarayıcılarından bir tanesi olan Opera gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlıyor.  Günlük hayatımızda zamanımızın hemen hemen çoğunluğunu bilgisayar başında geçiriyoruz.

İş, okul, hastane, eğitim ve benzeri alanlarda internet kullanımı büyük bir önem taşıyor. Zaman zaman internet üzerinden araştırma yapmak kimi zaman da uygulama, program yüklemek gibi alanlarda kullanıyoruz. Opera kullanım ve görsel bakımdan oldukça zengin bir tarayıcı olarak hayatımızda yerini aldı. Anlaşılır arayüzü sayesinde çok çabuk bir şekilde hedeflere ulaşılmasını sağlıyor.  Araştırmalar için kullanılan tarayıcılar ancak video, müzik ve benzeri ögeleri indirmek amaçlıda kullanılmaktadır. İndirme yapabileceğiniz bir çok eklenti uygulama bulunmaktadır.

RESIM 2

Ancak Dünya üzerinde en çok kullanılan indirme programlarından bir tanesi olan IDM yani İnternet Download Manager, tarayıcınıza eklenmeden çalışmayacaktır.  İzlerde tarayıcınızda IDM eklentisini kullanmak istiyor fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

Bu makalemizde Opera tarayıcımıza IDM yani İnternet Download Manager eklentisini nasıl kurabileceğimize dair bilgi edineceğiz.

Opera Tarayıcısına IDM Eklentisi Kurma Adımları.

1)Yapılması gereken ilk işlem Bilgisayarınızda IDM programının yüklü ancak güncel olduğuna emin olun. Yüklü değil ise IDM indir sayfasından yükleyin.

2)Eğer yüklü ve güncel ise IDM opera eklentisine gidin.

3)Açılan sayfa Chrome Web mağazası olacaktır. Bu alandan  Chrome üzerine eklenebilen tüm eklentileri Opera tarayıcınız üzerinde de kullanabileceksiniz.

4)Say fanın sağ tarafına baktığınız da Operaya ekle seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın.

5)Açılan sayfada IDM İntegration modüle eklensin mi uyarısı açılacaktır. Bu soruya evet seçeneğini tıklayalım.

6)Tüm bu adımların sonrasında işlem tamamlanmıştır.

Yukarıdaki adımlardan tarayıcımıza direk IDM eklentisini tanımladık fakat bazen manuel olarak eklemeniz gerekecektir. Bu işlem için ise aşağıdaki adımları takip etmenizde fayda olacaktır.

Opera Tarayıcısına Manuel Olarak  IDM Eklentisi Kurma Adımları

1)Operayı açın.

2)Sol kısımda yer alan menü butonuna tıklayın.

3)Karşınıza açılan sayfayı aşağıya doğru kaydırın. Eklentilere tıklayın.

4)Bu sayfayı açık bırakın ve masaüstüne gelin.  Burada bulunan IDM proğramına sağ tıklayın.

5)Seçeneklerden dosya konumunu aç tıklayın.

6)Arama bölümüne IDMGCExt.crx Yazın.

7)Dosyayı uzantılar olarak açtığımız pencereye sürükleyerek bırakın.

8)Hemen ardından sayfada yer alan yükle butonuna tıklayın.

9)Tüm işlemler tamamlandı.

Sizlerde opera tarayıcınız için bu adımları takip ederek IDM eklentisini yükleyin ve indirmelerinizin tadını çıkarmaya başlayın.