Günden güne yeni ve farklı teknolojik gelişmeler ile karşılaşıyoruz. Alışması ne kadar karmaşık olsa da bu yenilikleri birçoğumuz kullanırken, hiç kullanılmayan ve unutulmaya yüz tutmuş teknolojik gelişmeler de zamanla artıyor. Bilmediğimiz bu yenilikler, kullanıcılara daha iyi hizmet vermek ve kullanım kitlesini arttırarak bağımlılık sağlamayı hedefliyor diyebiliriz. Şimdi gelelim asıl konumuza. Nedir bu NFC?

Çoğu telefonda karşımıza çıkan bir özelliktir. Birçok kullanıcının ne işe yaradığını dahi bilmediği bir teknolojidir. Telefonlarımızda bulunan, paylaşım amaçlı geliştirilmiş bir teknolojidir. Yakın mesafeden bir ağ kurarak veri aktarımı yapmayı da sağlayabilirsiniz.

nfc2

 

Bluetooth ve Wi-Fi gibi teknolojilerin her an elimizin altında olmasında dolayı NFC teknolojisini kullanma gereksinimi duymamış olabilirsiniz. Bunun kullanılmama nedenlerinin ikincisi olarak mesafeden kaynaklanan bir bağlantı sorunu olabilir. Konuyu daha da açalım. İki cihazın NFC teknolojisini kullanarak bağlantı kurması için gerekli mesafe 4 cm ile sınırlıdır. Aksi durumda bağlantı sağlanamamaktadır. NFC yani Near Field Communication” kelimelerinin baş harfleri alınarak oluşturulmuş ve Türkçe karşılığı “yakın alan iletişim” olan, kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmuş bir teknoloji.

Biraz da tarihçesine göz atalım. Sony ve Philips markalarının 2002 yılının sonlarına doğru geliştirdikleri bir teknolojidir. Sonrasında ise 2003‘te kablosuz iletişim standardı olarak kabul görmüştür. Yeni teknolojilere hazır olabilmemiz için de Sony ve Nokia, NFC Forum’u hayata geçirmiştir.

nfc1

NFC teknolojisinin kullanım alanına da değinelim. Akıllı telefonların mobil ödeme işlemlerinde, çipli kimlik ile hızlı işlem yapabilmede, NFC etiketlerde kullanılabilmektedir. NFC için oluşturulmuş olan etiketler, bu teknolojinin bulunduğu cihaza yaklaştırıldığında, bir uygulamayı kolaylıkla çalıştırabilmenizi sağlamaktadır.  Alışveriş yapabilmeniz, kilit açabilmeniz, veri aktarabilmeniz vb. birçok işlemi kolayca yapabilmenizi sağlamaktadır.

İlk defa karşılaştığımız bu teknoloji aslına bakılırsa kısaca hayatınızı kolaylaştırmak için sunulmuş bir hizmettir. Kullanıp kullanmamak tamamen kullanıcının kendisine bırakılmıştır. Bir hususta şudur ki NFC teknolojisini kullanarak iletişim kurduğunuz cihazlara dikkat etmenizdir. Teorik olarak kötü niyetli kişiler ile istemediğiniz bilgileri paylaşabilirsiniz.