Telefon kullanıcılarının en korktuğu şeylerden birisi de telefon numaralarının (silinip) gitmesidir. Telefonlarımızı bazen sıfırlama işlemlerini zorunlu olarak yapabilmekteyiz. Android ve iPhone telefonlarımız için sıfırlama yapmadan önce rehber yedeklemesini My Backup ile nasıl yapılabileceği aşağıda yer almaktadır.

my backup ile rehber yedekleme 1

Rehber yedekleme için My Contacts Backup uygulamasıyla günlük, haftalık ya da aylık periyotlarla yedekleme yapar. Yedekleme yaptıktan sonra artık gönül rahatlığıyla telefon sıfırlama gibi işlemleri yapabilirsiniz. Apple ve Android telefonlarda, ayrı ayrı olmak üzere, yapılması gereken işlemlere bakalım.

Rehber Yedekleme 2
  • Android telefonunuzda bulunan Play Store uygulamasını açıp, arama alanına ‘My Backup’ yazdıktan sonra aratalım.
  • Ardından arama sonucu listesinde ilk sırada gelen uygulamayı indirelim.
  • Yine aynı şekilde iPhone telefonunuzda da App Store uygulamasını açıp, ‘My Backup’ yazarak aratalım ve arama sonucu listesinde ilk sıradaki uygulamayı indirelim.
Rehber Yedekleme 3Rehber Yedekleme 4
Rehber Yedekleme 5
  • Uygulama indirme ve kurulum işleminde sonra uygulamayı açıyoruz ve uygulama ekranındaki ‘Yedekle’ butonuna dokunarak tüm rehberimizin yedeğini alıyoruz. Uygulama, oluşturduğu yedek dosyasını otomatik olarak mail adresinize gönderecek. Bu işlemi haftalık, günlük ve aylık olarak yapabilirsiniz. Telefonunuzda aniden yaşayabileceğiniz arızalar için her numara kaydettiğinizde yedek almanızda fayda var.
  • Yedeklerinizi faklı bir cihaza gelen mail üzerinden direk aktarım yapabilirsiniz.
  • Öncelikle aktarım yapmak istediğiniz telefonda mailinize giriş yapın.
  • McBackup tan gelen maili açıp bağlantıya tıklayın.
  • İndirme işlemi otomatik olarak başlayacak. Yedeklerinizin boyutuna göre süre değişebilir. İşlemler bittiğinde rehberinizi artık istediğiniz cihazınızda kullanabileceksiniz.

Uygulama herhangi bir verinizi atlamadan yedekler ve aktarır. Teknolojik cihazların kullanımı çok yaygın olmasına rağmen sorun yaşama olasılığınız her zaman var. Bu tür durumlarda mağdur olmamak için tedbirli olmak gerekir. Eğer rehberinizde çok kişi varsa ve sürekli yeni kişiler ekliyorsanız yedek almanız şart. Aksi taktirde olumsuz bir durumda hepsini kaybedebilirsiniz. My Backup yedeklemenin ve aktarmanın en kolay yoludur. Tek tuşla yedekleyip gelen maile tıklayıp direk yüklersiniz.  Bunun dışında rehberinizi gmail hesabınıza da yedeklemeyi ihmal etmeyin. Herzaman alternatifinizin olması sağlıklıdır. Bu bilgileri göz ardı etmezseniz gönül rahatlığıyla kullanım yapabilirsiniz. Numaralarınızı kaybetmekten korkusundan kurtulun. 

Son Güncelleme 16 Şubat 2022 Yazar Serdar Tatlısu