Microsoft kısa süre önce parolasız kültürü benimsemek için Microsoft hesaplarınızdan parolaları kaldırabileceğinizi duyurdu. Daha önce kurumsal müşterilere sunulan şifresiz özellikler artık herkesin kullanımına sunulacak. Bu, kullanıcıların artık parola olmadan Microsoft Hesaplarına sahip olabileceği ve alternatif bir oturum açma yöntemi kullanarak oturum açabileceği anlamına gelir .
Microsoft, bir süredir gizliliği artırmak için parolasız bir gelecek üzerinde çalışıyor ve bu bunun yalnızca bir parçası. Şirkete göre, Şifreler sızdırılabilir ve bunları denklemden çıkarırsak, kullanıcılar yalnızca telefonlarından kimliklerini doğrulayarak veya yalnızca hesap sahibinin erişebileceği alternatif bir yöntemle giriş yapabilirler. Microsoft, ilk olarak Mart ayında kurumsal kullanıcılar için parolasız hesap özelliğini tanıttı ve bunu tüm kullanıcılara genişletiyor. Microsoft hesabınızdan parolayı nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Microsoft Authenticator

Microsoft Hesabı Parolasını Kaldır
Parolayı Microsoft hesabınızdan kaldırmak için Microsoft Authenticator uygulaması, Windows Hello, bir güvenlik anahtarı veya bir SMS/E-posta doğrulama kodu aracılığıyla hesabınızda oturum açmayı seçebilirsiniz. Aynı şeyi nasıl yapacağımıza bir göz atalım.
1. Önce Microsoft Hesap Ayarları sayfasını ziyaret edin ve henüz yapmadıysanız oturum açın.
2. Güvenlik sekmesi altında, “ Ek güvenlik seçenekleri ” düğmesine tıklayın.
3. Microsoft, devam etmeden önce hesabınızda tekrar oturum açmanızı ister, parolanızı girin ve devam edin.
4. Gelişmiş güvenlik ayarları ekranında, Parolasız hesap seçeneğini görmek için aşağı kaydırın. Açmak için “ Aç ” ı tıklayın .
5. Ayrıca, istemi kabul edin ve devam edin. Şimdi, Microsoft Authenticator uygulamasını mobil cihazınıza indirin ve İleri’ye tıklayın .
6. Kurulduktan sonra uygulamayı açın ve web sitesinde gösterilen QR kodunu tarayın.
7. Son olarak, işlemi tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.
Not : Microsoft Authenticator uygulaması aracılığıyla 2 adımlı doğrulamayı zaten etkinleştirdiyseniz, uygulamayı açıp parolanızın kaldırılmasını onaylayarak değişikliği doğrulamanız gerekir.
Sonuç olarak, Microsoft hala parolasız bir geleceğe tanık olmaya kararlı ve Microsoft Hesaplarının parolasız hale gelmesini mümkün kılarak bunun üzerinde çalışıyor. Ancak geleneksel şifrelerden alternatif bir giriş sistemine geçiş herkes için uygun olmayacaktır.