Ana Sayfa Bilgisayar Mac’te Masaüstü Kısayolları Nasıl Oluşturulur?

Mac’te Masaüstü Kısayolları Nasıl Oluşturulur?

0

Bu makale, dosyalar, klasörler ve web siteleri için bir Mac bilgisayarda masaüstü kısayolları oluşturmaya yönelik yönergeler sağlar.

Mac’te Dosyalar ve Klasörler için Masaüstü Kısayolları Nasıl Oluşturulur?

Kısayol, en çok kullandığınız dosyalara, klasörlere, uygulamalara ve disklere erişmenin hızlı bir yoludur. Kısayollar, sizi klasörlerinizin derinliklerine inmekten kurtarmak için kullanılır.

1-Dock’ta en soldaki simge olan “Finder” simgesini seçin.

2-Pencerenin sol tarafında kısayol oluşturmak istediğiniz klasörü, dosyayı veya uygulamayı bulmak için Finder’ı kullanın.

3-Vurgulamak için dosya veya klasörü seçin.

4-Dosya, klasör veya uygulama için bir takma ad oluşturmak için aşağıda belirtilen üç yöntemden birini kullanın. Aynı konumda dosya için bir kısayol oluşturulur.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

5-Menü çubuğuna gidin. Dosya > Takma Ad Yap’ı seçin.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

6-Dosyaya sağ tıklayın ve menüden “Takma Ad Yap’ı” seçin.

7-Orijinal öğeyi başka bir klasöre veya masaüstüne sürüklerken Option + Command tuşlarına birlikte basın. Kısayolu yeni konuma yerleştirmek için önce kısayolu, ardından “Option + Komut” tuşlarını bırakın.

8-Takma ad dosyasını başka bir konumdaysa masaüstüne sürükleyin. Ayrıca bunu Mac’te herhangi bir yere kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Mac’te Ana Ekranınıza Nasıl Web Sitesi Eklersiniz?

Bir web sitesi kısayolu, yer imlerini incelemeden veya adres çubuğuna URL’yi yazmadan bir siteyi hızla başlatmanıza yardımcı olabilir.

1-Herhangi bir tarayıcıyı açın ve adres çubuğundan URL’yi seçin.

2-Bilgisayarın masaüstünü ve tarayıcı penceresini aynı ekranda konumlandırmak için tarayıcı penceresini yeniden boyutlandırın.

3-Vurgulanan URL’yi adres çubuğundan masaüstüne veya Mac’teki herhangi bir konuma sürükleyip bırakın. WEBLOC dosya uzantısıyla bir kısayol dosyası olarak kaydedilir ve site sayfasının adını alır.

Dock’a web sitesi kısayolunu da ekleyebilirsiniz. URL’yi adres çubuğundan Dock’un sağ tarafına sürükleyin.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA