Macbook bilgisayarlarda yaşanılan bazı sorunların çözümünü farklı yollarla yapabiliyoruz.Bunlardan biri SMC sıfırlama işlemi  peki SMC ne işe yarar. Smc sıfırlama işlemleri  macbook bilgisayarınızda  güç düğmesi  fanlar ve diğer termal yönetim özelliklerini  pil ve şarj etme  durum gösterge ışıkları sensör klavye donanım ve yazılım kısmında  cihazınızda sorun  olması durumunda başvurulucak ilk çözüm diyebiliriz. Çok basit bir şekilde uygulanan  işlemle sorunlarımızı çözebiliyoruz. Örnek verecek olursak bilgisayarınız şarj aleti takılı değilken bile şarj oluyor görünmesi gibi durumlarda SMC sıfırlama oldukça etkilidir. Şimdi nasıl yapacağımızı anlatalım macbook laptoplar için gerekli bazı tuş kombinasyonları mevcut  tabi bu işlemleri sırayla yapmak ta önemli ,ilk olarak

 

  • Bilgisayarınızı kapatın
  • Ardından Control -option- ve shift tuşlarına aynı anda basılı tutalım bilgisayarımız açılıcaktır.
  • 3 tuşa ortalama 7 saniye kadar basılı tutalım ,11 44.daha sonrasında görseldeki gibi elinizi bırakmadan güç düğümesinede basalım 4 tuşa ortalama 7 saniye kadar basılı tutalım  ve son olarak aynı anda tuşlara basmayı bırakalım. 

    Kısa bir süre sonra bilgisayarınız kendini tekrar açmaya başlıyacaktır. Büyük olasılıkla belirtiiğimiz özelliklerle ilgili bir sorun varsa bu yaptığımız işlem probleminizi çözecektir.Macbook bilgisayarların farklı modellerinde farklı  SMC sıfırlama yöntemleri bulunmakta çiplerine ve modellerine göre bu değişkenlik gösterbilir kombinasyonlar aynı olsa bile 7 sayine değil 10 saniye basılı tutmak gibi ve masaüstü bilgisayarlarda da yine farklı yöntemler bulunmakta. Pili sökülebilen modeller için pilini çıkarıp güç tuşuna belli bir süre üst üste basıp bırakarak üzerindeki elektiriği boşaltıp tekrar pilini takıp çalıştırmayı deneyebilirsiniz.