Mac'inizi Temizlemek ve Optimize Etmek İçin En İyi 6 Uygulama
Mac'iniz En İyi 6 Uygulama

İşletim sistemi ve programlar çalışırken hızla gereksiz hale gelen geçici dosyalar oluşturur. Mac’iniz daha hızlı çalışması için, artık kullanılmayan ancak sabit diskinizde yer kaplayan gereksiz dosyaları ve programları sisteminizden düzenli olarak temizlemeniz gerekir. İşte size yardımcı olacak Mac için en iyi 6 uygulama yazımızda.

Mac’iniz gereksiz dosyalardan dolmasını istemiyorsanız, ara sıra önbelleği temizlemeli, geçici dosyaları silmeli ve yedekleme yapmalısınız. Bu, tüm önemli verileri kaydedecek ve gereksiz dosyaları silecektir.

Mac için en iyi temizleme ve optimizasyon araçlarından bazılarına göz atalım.

1. Malwarebytes

Kötü amaçlı yazılımlar ve Truva atları Mac’inizin yavaş olmasının nedenlerinden biri olabilir. İşte bir başka en iyi ücretsiz Mac temizleyici. Malwarebytes, Mac’inizdeki virüslerden, fidye yazılımlarından ve Truva atlarından kurtulmak için en iyi kötü amaçlı yazılım temizleyicilerin en iyisidir.

Gerçek zamanlı izleme yalnızca premium kullanıcılar için mevcut olsa da, yine de ücretsiz olarak tam bir tarama yapabilirsiniz. Uygulama ayrıca zamanlanmış taramalar da sunuyor. Malwarebytes, en son kötü amaçlı yazılım sürümleriyle güncel kaldığı için geleneksel antivirüslerden her zaman daha iyi bir seçimdir.

Genel olarak Malwarebytes, Mac yavaşlama durumu olsun ya da olmasın, sahip olmanız gereken en iyi Mac yardımcı programlarından biridir.

İlgili: En İyi 5 Geri Dönüşüm Kutusu Temizleyicisi

2. Smart Mac Care

Smart Mac Care, OS X 10.9 veya üstünü çalıştıran Mac’inizdeki dosyaları temizlemek ve optimize etmek için basit bir kullanıcı arayüzüne sahip bir başka güçlü yazılımdır.

Önemli tarama, gizlilik taraması, kötü amaçlı yazılım taraması ve daha fazlası, kaldırılacak istenmeyen dosyaları bulmanıza, gizlilik sorunlarını çözmenize ve kötü amaçlı yazılımları tespit etmenize yardımcı olur.

Disk Temizleme Pro
Mac için en iyi 6 uygulama (Smart Mac Care)

Mac’inizdeki tüm gereksiz dosyaları güvenli şekilde ortadan kaldırır ve çevrimiçi izlemeye karşı güvenlik sağlar. Mac’inizdeki tüm istenmeyen verilerden kurtulmak için gereksiz, günlükler, çökme raporları, kopyalar, büyük, eski, kullanılmayan dosyalar ve kısmi yük temizleme modülleri içerir. Ayrıca Mac’inizde gereksiz yer kaplayan eski iPhone yedeklerini de kolayca kaldırabilir. Tarayıcı geçmişini silmek için de etkili bir araçtır.

3. Drive Genius

Drive Genius, Mac’inizi korumak ve daha iyi performans için optimize etmek üzere 18 özellik sunar. Mac’inizdeki gereksiz dosyaları kaldırmak için CleanMyMac’e alternatif olarak kullanılabilir. Mac’inizin hızını artırmak için etkili bir şekilde birleştirebilir. CleanMyMac’in bu alternatifi, güvenli silme özelliği ile yinelenen ve büyük dosyaları kolayca kaldıracaktır. Sistem hatalarını tespit ederek ve ilgili sorunları önleyerek Mac’inizin hızını ve performansını artırabilir.

Drive Genius, DrivePulse özelliğine sahiptir. Dahili sürücüde gelişmiş tarama yapmanızı ve durumu hakkında bilgi almanızı sağlar. Örneğin, sürücünüz arızalanmaya başladığında bildirim alırsınız.

DrivePulse
Mac için en iyi 6 uygulama (Drive Genius)

Mac’te sorun bulmak için ücretsiz araçlar olmasına ve DrivePulse’un uzun sürmesine rağmen, sonuçlar genellikle beklemeye değer. Elbette bu temizleme yazılımı mükemmel değil. Ücretsiz sürüm, DrivePulse dahil olmak üzere mevcut özelliklerin yalnızca küçük bir kısmına izin verir. En son sürüm (Drive Genius sürüm 6), macOS 10.12 Sierra ve sonraki sürümlerde çalışır, ancak Drive Genius sürüm 5, macOS 10.15 Catalina’da desteklenmez.

4. OnyX

Titanium’un OnyX’i, bu makaledeki en iyi Mac temizleyicilerine çok yaklaşan ve hatta onları geçen tek ücretsiz Mac Temizleyici yazılımıdır. İlk bakışta OxyX, zengin araç ve komut yelpazesi ve dostça olmayan kullanıcı arayüzü nedeniyle bunaltıcı görünebilir, ancak keşfetmeye başladığınızda oldukça kullanışlı hale gelir.

5. Gemini 2

Gemini 2, Mac’inizdeki yinelenen dosyaları dakikalar içinde bulup listeleyerek silebilen ve gigabaytlarca depolama alanını boşaltmanıza yardımcı olan bir başka güçlü temizleme aracıdır.

Tarama sonuçlarını görüntülerken, silmek istediğiniz kopyaları ve saklamak istediklerinizi seçebilirsiniz. Bir kopya yanlışlıkla silinirse, tek bir tıklama ile kolayca kurtarılabilir. Ayrıca kopyaları ararken hariç tutulacak dosya ve klasörleri de seçebilirsiniz.

Gemini 2’nin dezavantajları arasında, bu türdeki birçok araçta olduğu gibi ücretli bir sürüm olmasıdır. Buna ek olarak, ‘başarı’ işlevi aslında işe yaramaz görünüyor.

Güçlü Mac Temizleyicisi
Gemini 2

6. CCleaner

CCleaner, Mac temizleme uygulamalarında iyi bilinen bir diğer isimdir. Sınırlı özelliklere sahip CleanMyMac’e iyi bir alternatif olduğu ortaya çıktı. Mac’inizin hızını artırmak ve gizliliğinizi korumak için Mac temizleyici olarak ücretsiz sürümü edinebilirsiniz. Mac için CleanMyMac’in bu alternatifinin yalnızca premium sürümünde bulunan gerçek zamanlı koruma, otomatik güncellemeler ve premium desteğe sahip olmayacaktır. Ancak bu Mac temizleyici ile Mac’inizi optimize edebilirsiniz.

Temizleyici
CCleaner

İlgili: YouTube Ücretsiz Video İndirmede En İyi 5 Yol