Nokia Lumia cihazlarınızda yazılımsal bir sorun, yavaşlama ya da donma sorununuz varsa cihazınızı güncelleyerek sorununuzu çözebilirsiniz.

Bu yöntem ile telefonunuzu en son sürüme yükseltmiş olursunuz. Cihazınız fabrika ayarlarına döner. Birçok sorunuz çözülmüş olur. Lumia Yazılım Kurtarma Aracı’nı kullanabilmek için Windows 7 ve üzeri işletim sistemi yüklü bir bilgisayar, telefonunuza uyumlu USB kablosu ve 4GB boş disk alanına ihtiyaç duymaktadır.

Önemli: Bu işlem telefonunuzdaki tüm belgelerinizin silinmesine neden olur.

Bu işlemi her cihaz ne yazık ki desteklememektedir. Modeliniz aşağıda paylaştığımız cihazlar arasında değilse bu işlemi yapamazsınız.

Desteklenen telefonlar: Lumia telefonlar, USB arayüzü olan Asha ve 40 Serisi telefonlar, USB arayüzü olan 30+ Serisi telefonlar ve Nokia X2 platformu telefonlar: Symbian telefonlar

Yapacağınız işlem adımlarını sizleri detaylı olarak makalemizde anlatacağız. Aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

İlk olarak telefonunuzun şarjını mümkün ise tam olarak doldurun. Ardından uygulamayı indirmeniz gerekecek. Bir web tarayıcısı üzerinden aşağıdaki linki kullanarak Lumia Yazılım Kurtarma Aracı’nı indirip bilgisayarınıza yükleyin.

LumiaSoftwareRecoveryToolInstaller.exe

Lumia Yazılım Kurtarma Aracı’nı çalıştırdığınızda kablo bağlantısı yapmanızı isteyecektir. Telefonunuz açıkken USB kablonuz ile telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve telefon ekranında sorulması durumunda Nokia Suit ya da Modem seçeneğini seçiniz

lumia1

Programın telefonunuzu algılamasını bekleyiniz

lumia2

Telefonunuzun algılanması işlemi ardından gelen ekranda Yükle butonuna tıklayınız

lumia3

Anlıyor ve devam etmek istiyorum kutusunu işaretleyerek Devam butonuna tıklayın

lumia4

Telefonunuzun yazılımının indirilmesi işlemlerini bekleyin.

lumia5

Yazılımın telefonunuza yüklenerek yeniden başlatılmasını bekleyin

lumia6

İşlemler tamamlandığında gelen ekranda Bitir butonuna tıklayın

lumia7

Cihazın İlk Açılışı

Dil seçiminde Türkçe dilini seçerek İleri butonuna tıklayabilirsiniz. Cihazı ilk aldığınız fabrika ayarlarında olarak açılır. Hesabınızı açarak ilerleyin. Telefon yazılımınız yeniden yükleme işlemi tamamlandı. Kullandığınız uygulamaları yükleyin. Ardından sorunsuz kullanımın tadını çıkarabilirsiniz.

lumia8

Yazılım yükleme işlemi tamamlandıktan sonra yaşadığınız sorunlar düzelir. Cihazı test edin. Eğer hala sorununuz devam ediyorsa bu durum yazlım kaynaklı değildir. Cihazınızın donanımsal bir sorunu olduğunu gösterir . Bu sebeple farklı bir müdahale yapmadan size en yakın servise cihazı götürmenizde fayda var.

Umarız bu makalemiz sizlerin sorunu çözmek için faydalı olmuştur.