Linkedin Profil Oluşturma
Linkedin Profesyonel Profil Oluşturma

Linkedin profesyonel profil oluşturma işlemi nasıl yapılır? İş ve kariyer alanlarında önemli bir sorudur.

LinkedIn iş dünyasında uzmanlaşmış bir sosyal ağ sitesidir, CV’nizin dijital bir versiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılarının mevcut ve yeni iş bağlantılarından oluşan ağ oluşturmasını sağlar. Yeni bağlantı eklediğinizde kendi ağınıza eklenir. Bu, bir profesyonele inanılmaz derecede geniş iletişim ve kariyer yönelimi yelpazesi sunar. Kişi işveren olsa bile, nitelikli insan kaynaklarından oluşan milyonlarca kişiye ulaşabilecek erişim imkanı sağlar.

Wikipedia’ya göre Linkedin’in 30 milyondan fazla kullanıcısı var ve her ay 3,2 milyondan fazla ziyaretçi alıyor, günde 1,45 milyon iş sunuyor. Açıkçası, ana rakipleri Viadeo ve XING’den daha önemli ölçüde daha iyi performans gösteriyor. Linkedin profesyonel profil oluşturma detaylarımızda.

Ayrıca okuyun: LinkedIn Profil Görünürlüğü ‘nüzü Yönetmek için İpuçları

Linkedin’de Profesyonel Profil Nasıl Oluşturulur

Linkedin.com’da oturum açarken Türkçe veya İngilizce olabilen tam adınızı, bir e-posta hesabınızı ve elbette altı karakterden oluşan bir parola girmeniz gerekecektir. Ardından, kaydolduğunuz hesaba gönderilen e-postadaki talimatları izleyin ve ilk adım tamamlayın.

Linkedin'de Profesyonel Profil Oluşturma
Linkedin’de Profesyonel Profil Nasıl Oluşturulur

LinkedIn’e kaydolduğunuzda, açıkça kariyer odaklı bir profil oluşturursunuz, çalışmalar, deneyim, mesleki beceriler, ilgi alanları gibi ayrıntıları doldurduktan sonra, kapsamlı bir dijital CV doldurduktan sonra, daha sonra tanıdığınız kişilerle (iş arkadaşları, sınıf arkadaşları, arkadaşlar) “bağlantı kurarsınız”. Bağlantı eklemek, profesyonel ağınızı oluşturmanın ilk adımıdır, çünkü daha sonra kendi Linkedin tanıdıklarınızın kimlerle bağlantılı olduğunu görebilirsiniz. Mesleki geçmişiniz ve iş deneyiminiz hakkında ne kadar çok bilgi doldurursanız, hedefinize ulaşma şansınızın o kadar artacağını unutmayın.

Böylece geniş iletişim ağı oluşturabilir ve ağınıza yeni insanlar eklemek, ortak ilgi alanlarına sahip gruplara katılmak veya kendi grubunuzu oluşturmak, iş aramak, şirketleri ve çalışanlarını bulmak, işletmeniz için şirket sayfası oluşturmak, profesyonel öneriler, hatta ilginizi çekebilecek herhangi bir konuda sorular ve cevaplar gibi LinkedIn’in önemli miktarda bilgi ve özelliğine erişebilirsiniz.

Özgeçmişiniz için gerekenleri tamamladıktan sonra, doğru bir şekilde ağ kurmak için bazı önemli fırsatlar öneriyoruz.

Kendi URL’nizi oluşturun

Linkedin, adınızın daha fazla arama sonucunda görünmesine yardımcı olacak kendi kişisel URL’nizi (adresinizi) oluşturmanıza olanak tanır. Profili Düzenle’ye gidin ve Genel Profil’in yanındaki Düzenle’yi seçin ve ardından Genel Profil URL’nizi Özelleştir’e tıklayın. Bu noktada adınızı veya işletme adınızı girin ve son olarak Özel URL Ayarla’yı seçin.

Linkedin Kendi URL'nizi Oluşturma
Kendi URL’nizi oluşturun

İş ortaklarınızdan tavsiye isteyin

Profilinizde iş arama sürecinde çok yardımcı olabilecek çok önemli bir bölüm, insanların sizi tavsiye etmeleridir. Gizlilik ve Ayarlar > Yararlı Bağlantılar > Önerilerinizi Yönetin > Öneriler için Sor bölümünden yapabilirsiniz.

Linkedin İş ortaklarınızdan tavsiye isteme
İş ortaklarınızdan tavsiye isteyin

Bir Gruba Katılın

Linkedin’in Beğenebileceğiniz Gruplar başlıklı arama kutusunu kullanarak sizinle benzer ilgi alanlarına sahip bir grup bulabilir ve ilginizi çeken bir gruba katılmayı isteyebilirsiniz. Gruplar aracılığıyla mesleğinizle ilgili tartışmalara katılabilir ve buradan ağınızı genişletebilirsiniz.

Becerilerinizin onaylanması

Linkedin, ağınızdaki kişilerin CV’nizde tanımlanan belirli becerilere sahip olduğunuzu doğrulamasına olanak tanır. Bu özelliği etkinleştirmek için Gizlilik ve Ayarlar > Yardımcı Bağlantılar > Tavsiyelerinizi Yönetin > Tavsiye İsteyin bölümüne gidin.

Yeni işlerle ilgili mesajlar için Linkedin’i ayarlayın

Sayfanızın üst kısmındaki iş ilanları menüsüne giderek, yeni iş ilanlarını içeren mesajları almak için şirketleri ve coğrafi bölgeyi seçebilirsiniz. Bunları mesajlarınızda e-posta uyarıları olarak göreceksiniz.

Anonim olarak arama yapın

Birisinin Linkedin profiline baktığınızda adınız gösterilir, bunun olmasını istemiyorsanız Hesap Ayarları > Gizlilik ve Ayarlar > Profil > Profillerini Görüntülediğinizde Başkalarının Gördükleri bölümüne giderek bunu açabilirsiniz, burada bu seçeneği açarsanız profilinizi kimin görüntülediğini bulabilirsiniz.

Linkedin Anonim olarak arama yapın
Anonim olarak arama yapın

Genel olarak Linkedin profesyonel profil oluşturmanın basit olduğunu unutmayın. Ne kadar çok bağlantı kurarsanız, iş bulma şansınız o kadar artar. Ağınızı genişletmek için orada çok aktif olmanız ve bağlantılarınızı her ay yeniden değerlendirmeniz gerekir. Bu şekilde hedefinize hızla ulaşacaksınız ve Linkedin profesyonel profil oluşturma işlemini kolaylıkla yapabileceksiniz.

Ayrıca okuyun: LinkedIn’de Nasıl Engeller/Engellemeyi Kaldırırsınız?