Ana Sayfa Destek Kişisel Verileri Güvende Tutmak İster misiniz?

Kişisel Verileri Güvende Tutmak İster misiniz?

0
11858 teknik destek

İşte Bir Dosyayı Nasıl Şifreleyeceğiniz.

Klasörleri şifrelemek, verilerinizi bilgisayar korsanlarından korur. Windows ve Mac’te dosyaları nasıl parola ile koruyacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Hepimizin özellikle önemli ve hassas dosyaları var: mali kayıtlar, eski aile fotoğrafları veya yakın arkadaşlarınızdan bile gizli tutmak isteyeceğiniz verileriniz.Ancak dosyalarınızı bir dizüstü bilgisayarda veya PC’de bulundurmak güvensizdir. Cihazlar çalınabilir ve internette gezinirken yapılan basit bir hata, bir bilgisayar korsanına tam erişim sağlayabilir. Dosyalarınızı ve klasörlerinizi tamamen güvenli hale getirmek için en iyi seçeneğiniz onları şifrelemektir.

Dosya Şifreleme Nedir?

Bir dosyayı şifreleyerek, içeriğini tanınmayacak şekilde karıştırırsınız. Bir şifreleme anahtarı, yani bir şifre veya kod kullanarak kilidini açarsınız. Bu şekilde, yalnızca şifreleme anahtarına sahip yetkili kişiler verilere erişebilir.

Şifreleme, anahtarın uzunluğu ve şifreleme türü gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak hız, verimlilik ve güç açısından değişiklik gösterir.

Ancak sonuçta, tüm dosyayı güvende tutmak yerine, şifreleme, yalnızca parolanızı korumanız gerektiği anlamına gelir.

Neden Dosya Şifrelemeye İhtiyacınız Var?

Dosyalarınızdan birini veya daha fazlasını şifrelemenizin birden çok nedeni vardır.

Giderken

Dizüstü bilgisayarınızla seyahat ediyorsanız veya ara sıra halka açık yerlerde kullanıyorsanız, özel dosyalarınızı şifrelemek, birisinin aygıtınızı çalması veya hacklenmesi (açık Wi-Fi kullanarak) ve casus yazılım yüklemesi durumunda onları güvende tutacaktır.

Verilerin Aktarılması

İster bulut depolama ve çevrimiçi paylaşım hizmetleri, ister USB flash sürücü veya biriyle dosya paylaşmak için e-posta kullanıyor olun, bunlar aşılmaz değildir. Dosyanızı göndermeden önce şifrelemek, birisi araya girse bile güvende kalmasını sağlar.

Katmanlı Koruma

Siber güvenlik katmanlar halinde çalışır. Bir bilgisayar korsanının dosyalarınızdan herhangi birine erişmesi için birden çok engelden geçmesi gerekir.

Hassas bilgiler içeren bir dosyayı şifrelemek, başka bir koruma katmanı ekleyerek potansiyel bilgisayar korsanlarının işini çok daha zor hale getirir.

Dürüstlüğü Koruyun ve Yönetmeliklere Uyun

Karıştırmak istediğiniz dosya hassas bilgiler barındırıyorsa, şifrelememek onları veri bütünlüğünün hayati önem taşıdığı kritik durumlarda işe yaramaz hale getirebilir.

Hangi Dosyaları Şifrelemeniz Gerekiyor?

Hangi dosyaların daha fazla güvenliğe ihtiyacı olduğunu belirlemek öznel bir sorudur. En çok hangi tür bilgilere değer verdiğinize ve peşinde olduğunuz gizlilik düzeyine bağlıdır.

Ancak bu, herkesin şifrelemesi gereken dosyalar olmadığı anlamına gelmez, bunlardan bazıları şunları içerir:

 • Mali bilgiler ve kayıtlar.
 • Yasal belgeler.
 • Kişisel Olarak Tanımlanabilir Bilgiler (PII).
 • Gizli proje dosyaları.
 • Yedeklemeler ve arşivler.

Kısacası, size karşı kullanılabilecek içeriği, yani kimlik sahtekarlığından şantaja kadar her şeyi şifrelemeyi düşünün.

Neden Tüm Sürücünüzü Şifrelemiyorsunuz?

Tam disk şifreleme olarak da bilinen tüm sürücünüzü şifrelemek, önemi ne olursa olsun tüm dosyalarınızı ve verilerinizi korumak için harika bir çözüm gibi görünebilir.

Ancak ortalama bir kullanıcı için tam disk şifrelemesi önerilmez. Cihazınızı önemli ölçüde yavaşlatabilir, veri yedekleme ve kurtarmayı karmaşıklaştırabilir ve aktarım veya paylaşım sırasında dosyalarınızı korumaz ve onları tamamen açıkta ve savunmasız bırakarak.

Tüm verileriniz son derece hassas olmadıkça ve güçlü bir cihazınız yoksa, yavaşlamaktan çekinmeyeceksiniz, tam disk şifrelemesi aşırıdır.

Dosya Nasıl Şifrelenir

Dosyaları şifrelemek için en iyi seçeneğiniz özel yazılım kullanmaktır, bu yüzden Windows ve Mac’lerde bunu nasıl yaptığınıza bir göz atalım.

Windows’ta Dosyalar Nasıl Şifrelenir

WinRAR, genellikle Windows cihazlarıyla önceden yüklenmiş olarak gelen en iyi bilinen veri hizmetlerinden biridir. Dosyaları sıkıştırmanın yanı sıra, onları güvenli bir parola ile şifrelemenizi de sağlar.

Dosyalarınızı çıkarırken işleri basit ve düzenli tutmak için, şifrelemek istediğiniz her şeyi bir klasöre toplayın, ardından WinRAR kullanarak şifrelemek için aşağıdaki adımları izleyin:

11858 teknik destek
 • Dosya veya klasöre sağ tıklayın.
 • Arşive ekle’yi tıklayın.
 • Posta altında Arşiv biçimi seçin.
 • Şifre belirle’yi tıklayın.
 • Güçlü bir parola girin ve ZIP eski şifreleme kutusunu işaretleyin.
 •  Şifre gir penceresinde ve orijinal pencerede Tamam’ı tıklayın.

WinRAR, dosyalarınızı otomatik olarak sıkıştıracak ve şifreleyecektir. İşlem, dosyalarınızın boyutuna bağlı olarak herhangi bir yerde birkaç saniye ile bir saat arasında sürebilir.

MacOS’ta Dosyalar Nasıl Şifrelenir

Mac’inizdeki dosya ve klasörleri şifrelemek söz konusu olduğunda, MacOS, üçüncü taraf bir yazılıma ihtiyaç duymadan verileri doğrudan sıkıştırmanıza ve parolayla korumanıza olanak tanır.

Benzer şekilde, şifrelemek istediğiniz dosyaları kolaylık sağlamak için masaüstünüzdeki tek bir klasörde toplayarak başlayın, ardından:

 •  Arama çubuğunuzu açmak için Komut  ve Boşluk tuşlarına aynı anda basın.
 • “Terminal” araması yapın.
 • Gelen Terminal penceresine, komut yazın Masaüstü cd ardından Enter.
 • ZIP -e [zip dosyası adı.zip] [dosya adı] komutunu yazın.
 • Enter tuşuna basın.
 • Parolanızı Parolayı girin’in önüne yazın ve Parolayı doğrula bölümünde tekrarlayın.
 • Enter tuşuna basın.

İşletim sisteminiz daha sonra dosyanızı veya klasörünüzü şifreleyecek ve masaüstünüze kaydedecektir.

Mac’inizdeki bir dosyayı, iZIP ve BetterZip gibi üçüncü taraf yazılımları kullanarak Terminal penceresine başvurmadan şifrelemenin başka yolları da vardır.

Verilerinizi Güvenceye Almanın Diğer Temel Yolları

Bir dosyayı veya klasörü şifrelemek, güvenliğini sağlamak istediğiniz bir oda veya kutuyu asma kilitle kilitlemeye eşdeğerdir. Kendi başına, çoğu saldırganı durdurabilecek ve hayal kırıklığına uğratabilecek mükemmel bir güvenlik önlemidir.

Ancak orada durmak, dosya şifrelemenin sunduğu birçok avantajı kaçırdığınız anlamına gelir.

Parolalarınızı Değiştirin

Oturum açma parolalarına benzer şekilde, dosyalarınızı şifrelemek için kullandığınız anahtarların farklı, şifrelemeden şifrelemeye sahip olması gerekir.

Bir Parola Yöneticisi kullanın

Bir avuç dosyayı şifreliyorsanız ve şifrelerini hatırlamak zorlaşıyorsa, bir şifre yöneticisi kullanma zamanınız gelmiştir. Tercihen, girişlerinizi yönetmek için kullandığınızdan ayrı olacaktır.

Dikkatli Paylaşın

Bazen, birisine şifrelenmiş bir dosyaya erişim vermek isteyebilirsiniz, bu da şifreleme anahtarınızı paylaşmanızı gerektirir.

Dosyayı çevrimiçi olarak paylaşıyorsanız, şifreyi tehlikeye atma ihtimaline karşı dosyayı göndermek için kullandığınız şifreye farklı bir iletişim yöntemiyle gönderdiğinizden emin olun.

Cihazlarınızı Koruyun

Zamanla – ve doğru araçlarla – en güçlü şifrelemeler bile kırılabilir. Dosyalarınızı güvende tutmak için ilk ve son kuralınız, onları fiziksel ve dijital olarak korumaktır.

Dizüstü bilgisayarınızı veya sabit diskinizi açıkta asla gözetimsiz bırakmadığınızdan emin olun ve kimlik avı e-postaları veya açık ağlar aracılığıyla saldırıya uğramamak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Kriptografi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Dosyalarınızı şifrelemek, dijital mülkünüzü korumaya yönelik ilk adımınız olabilir. Ancak bu, şifrelemenin genel yazılım kullanımında bittiği anlamına gelmez.

Kriptografinin terminolojisini, anahtarın ne olduğunu ve şifreleme algoritmasının ne olduğunu öğrenmeye başlayabilirsiniz. Farklı şifreleme türlerini anlamak, dosyalarınız için doğru olanı kullandığınızdan emin olmanın sağlam bir yoludur.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1619 Oylamalar · 1619 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikNano & Vim: Karşılaştırıldığında En İyi Terminal Metin Düzenleyicileri
Sonraki İçerikAndroid’de Çerezler Nasıl Etkinleştirilir?
Erzincan doğumlu, Anadolu Üniversitesi Okul öncesi Öğretmenliği ve Anadolu Üniversitesi Web Tasarımı ve Kodlama mezunuyum. Ayrıca Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde Öğrenciyim. 15 yılı aşkın süredir teknoloji ile yakından ilgilenip bütün sorunlarda çözüm geliştirebilir ve destek verebilirim. Bilgi seviyeme göre Windows Server sistemlerini kurabilir ve konfigüre edebilir, yeni teknolojiler ve yeni alanlarda da gelişime açığım.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.