Karaoke Yapmak İçin Apple Music Sing Nasıl Kullanılır?

Karaoke yapmak ve Apple Music Sing ile şarkılarınızı daha eğlenceli bir hale getirmek için iOS cihazlarınızın veya Apple TV’lerinizin temelde bir karaoke makinesine dönüşen bir özelliği olduğunu biliyor muydunuz?

Apple Music’in yeni özellikleri, karaoke yapmak ve müzik deneyiminizi daha da kişiselleştirmenize yardımcı oluyor. Şarkı sözlerini görüntüleme özelliği, şarkıların sözlerini takip etmenizi ve müziğin ritmiyle birlikte okumanızı sağlıyor. Ayrıca, şarkının vokal seviyesini ayarlamanıza olanak tanıyan bir ses kontrol kaydırıcısı ile kendi karaoke anınızı yaratabilirsiniz. Bu özellikler, özellikle tatil dönemlerinde ve özel etkinliklerde, sevdiklerinizle birlikte karaoke yapmak için mükemmel bir fırsat. Apple Music abonelerine özel olan bu özellikler, müzik keyfinizi yeni bir seviyeye taşıyacak.

Apple Music Sing ile karaoke yapmak için bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Karaoke Yapmak İçin Apple Music Sing Nasıl Kullanılır?

Apple Music Sing nedir?

Apple Music Sing, Apple Music’in interaktif bir şarkı söyleme deneyimi sunan yeni bir özelliğidir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar milyonlarca şarkının sözlerini görüntüleyebilir ve şarkıları kendi sesleriyle söyleyebilir. Apple Music Sing’in temel özelliklerinden bahsedelim :
•  Ses Seviyesi Kaydırıcısı: Şarkı sözlerine eriştiğinizde, vokal parçayı ayarlayabileceğiniz bir ses seviyesi kaydırıcısı bulunur.
•  Vokal Ayarı: Vokal parçası, şarkının diğer bölümlerinden izole edilebilir, böylece kullanıcılar şarkıyı solo olarak söyleyebilir veya kendi sesleriyle vokali karıştırabilir.
•  Gerçek Zamanlı Vurgu: Şarkı sözleri, ne zaman şarkı söylemeniz gerektiğini göstermek için gerçek zamanlı olarak vurgulanır.
•  Düet Görünümü: Birden fazla şarkıcı varsa, herkesin rolünü anlamasına yardımcı olmak için şarkı sözlerini ayıran bir düet görünümü var.
•  Arka Vokaller: Ana vokalden bağımsız olarak vurgulanır, böylece kullanıcılar arka vokalleri de takip edebilir.
Apple Music Sing özelliği, şu anda Apple Music abonelerine özel olarak sunulmakta. Hangi şarkıların bu özelliği desteklediğini görmek için Apple Music’teki ‘Gözat’ bölümüne gidip ‘Apple Music Sing’ bölümünü arayabilirsiniz. Burada çeşitli çalma listeleri, eğitim videoları ve farklı türlerde ve dönemlerde düzenlenmiş Sing özellikli şarkılar bulabilirsiniz.

Karaoke Yapmak İçin Apple Music Sing Nasıl Kullanılır?

iPhone veya iPad’iniz iOS/ıpados 16.2’ye (veya en son Apple TV 4K’ya) güncellerseniz Apple Music Sing özelliğine erişebilirsiniz.

Adım 1: Apple Music uygulamasını açın ve çalmak istediğiniz şarkıyı seçin. İOS 16.2 güncellemesiyle birlikte artık Gözat sekmesinde bulabileceğiniz bir Şarkı Söyle bölümü var . İsterseniz buradan bir şarkı seçebilirsiniz.

Apple Music Sing Nasıl Kullanılır?

Adım 2: Şarkıyı oynat’a basın ve şarkı çalındıktan sonra sol alt köşedeki şarkı sözleri düğmesine (küçük tırnak işareti simgesi olan) dokunun.

Apple Music Sing Nasıl Kullanılır?

Adım 3: Sağ tarafında yıldızların olduğu küçük bir mikrofon simgesi göreceksiniz (Sing özelliği olmayan şarkılarda bu simge gösterilmez). Şarkı Söyle özelliğini açmak için bu simgeye dokunun.

Adım 4: Artık vokal parçasının ses seviyesini aşağıya veya yukarıya doğru sürükleyerek ritimle zamanında vurgulanacak ve bunları söylemeniz gereken şarkı sözleriyle birlikte şarkı söyleyebilirsiniz.

applemusic14

Adım 5: Apple Music Sing özelliğini kapatmak için Şarkı Söyle simgesine tekrar dokunmanız yeterli veya şarkı sözü simgesine de dokunabilirsiniz.

Duet şarkılarında her şarkıcının bölümünün sözleri ekranın soluna ve sağına bölünür.

applemusic15

Adım 6: Apple TV 4K (2022) kullanıcıları için ise süreç, ses yüksekliğini seçmek ve kontrol etmek için Apple Remote’u kullanmanız dışında hemen hemen aynıdır.

applemusic16

Apple Music Sing ile hangi şarkılar çalışır?

Apple Music Sing ile uygulamadaki şarkılarla  karaoke yapabilirsiniz. Apple, “on milyonlarca” şarkının bu özelliği desteklediğini belirtmiş, ancak hangi şarkıların tam olarak uyumlu olduğunu açıklamamıştır. Ayrıca bu özelliği kullanabilmek için Apple Music’in ücretli abonelik planlarından birine sahip olmanız gerektiğini unutmayın.
iOS 16.2 güncellemesi ile birlikte, Apple Music uygulamasının ‘Gözat’ bölümünde, çeşitli temalara göre düzenlenmiş Sing uyumlu şarkıları içeren çalma listeleri bulunur. Bu listeler, farklı türlerde ve dönemlerdeki şarkıları içerir. Sizler de karaoke yapmak için bu geniş yelpazeden seçim yapabilirsiniz.. Örneğin, Parti Marşları, Klasik Aşk Şarkıları, Film Müziği Şarkıları gibi temalı çalma listeleri bulabilirsiniz. Ayrıca, Pop, Hip-Hop, Alternatif, Country, Rock, Dans gibi türlere ve 60’lardan günümüze kadar uzanan on yıllara göre düzenlenmiş şarkılar da mevcuttur.

Apple Music Sing hangi cihazlarda kullanılabilir?

Apple Music Sing’e Müzik uygulaması aracılığıyla erişebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan cihazlar :

  • iPhone 11 ve sonraki sürümleri ya da iOS 16.2 veya sonraki sürümlerini çalıştıran iPhone SE (3. nesil) .
  • iPadOS 16.2 veya üzerini çalıştıran iPad Pro (5. nesil ve üzeri), iPad Air (4. nesil veya üzeri), iPad mini (6. nesil) veya iPad (9. nesil ve üzeri).
  • AppleTV 4K (2022 ).

Şu anda, Apple Music yüklü Android cihazlar şarkı sözlerini görebilir ancak Şarkı Söyle özelliğine erişemez.

iPhone veya iPad’inizde otomatik güncellemeler etkin değilse bunları en son işletim sistemi sürümüne güncellemelisiniz. Güncellemeler için :

Adım 1: iPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın (küçük dişli simgesi).

Adım 2: Biraz aşağı kaydırın ve Genel’e , ardından Yazılım Güncelleme’ye dokunun .

Adım 3: Bir güncelleme mevcutsa İndir ve Yükle’ye dokunun . Şifrenizi girin ve onaylayın.