İş İçin Tiktok Nasıl Kullanılır?

İş İçin TikTok’u nasıl kullanacağınızı, farklı hesap türlerini ve nasıl daha iyi içerik yayınlayacağınızı öğrenin. Ayrıca hesapları nasıl değiştireceğinizi keşfedin.

TikTok’un yalnızca Z kuşağına ve milenyum kuşağına yönelik olup komik içerikler ürettiğini mi düşünüyorsunuz? Peki, bir kez daha düşün!

Bu sosyal medya platformu yalnızca viral komedi videoları, dans trendleri ve çılgın el sanatlarıyla ilgili eğitimlerden ibaret değil; mükemmel bir pazarlama yoludur.

Aylık 1 milyar aktif kullanıcıyla ( bu yazının yazıldığı sırada) TikTok, şirketlerin ürün ve hizmetlerini geniş bir kitleye sunmasına yardımcı oluyor. Ve her marka bu tür bir erişimden yararlanmalıdır.

TikTok, işletme hesabı aracılığıyla girişimcileri, küçük işletmeleri ve büyük şirketleri desteklemektedir. İşletmeler için TikTok ile markanızı geniş ve yeni bir kitlenin önüne çıkarın. İşte bu sosyal ağı profesyonel bir hesapla pazarlama stratejinize nasıl ekleyeceğiniz.

İş İçin TikTok

Farklı TikTok hesap türleri nelerdir?

TikTok’ta, anında kaydolduğunuz bir yaratıcı hesabı kullanan içerik oluşturucular var ve bir işletme hesabı kullanan markalar var. Ancak gönderileri benzer görünebilir. Sonuçta markalar da tıpkı bireyler gibi TikTok için ilgi çekici içerikler üretiyor.

Fark: Hesap türü.

İşletme hesabı: Uygulama, her büyüklükteki marka ve şirkete işletme hesapları sunar. Bu hesaplar herkese açık olmalı ve belirli kurallara uymalıdır (örneğin, yalnızca ticari seslerin kullanılması).

Yaratıcı hesabı: Çoğunlukla bireysel içerik oluşturucular bu hesabı kullanır. Platform özel veya halka açık seçenekler sunuyor.

Hem işletme hem de yaratıcı hesapları ücretsizdir, doğrulamaya uygundur ve analiz içerir.

Peki para kazanmak ve iş için TikTok’u kullanan etkileyiciler ne olacak? Bir işletme olarak mı yoksa birey olarak mı nitelendiriliyorlar? İçerik oluşturucular, hatta markalarla ortaklıklar karşılığında ödeme alanlar bile kişisel bir TikTok hesabı yönetebilir. Ancak yaratıcılar daha gelişmiş özellikler ve daha iyi hedeflenmiş bir kitle arıyorlarsa işletme hesabına geçmeyi düşünebilirler.

İş için Tiktok nasıl kullanılır

İş için TikTok’un benzersiz reklam potansiyelinden yararlanın ve aşağıdaki adımları kullanarak bir işletme hesabına kaydolun.

 1. iPhone veya Android mobil cihazınızda TikTok uygulamasını açın.
 2. Ekranın sağ alt köşesindeki “Ben”e dokunun.
 3. Ekranın sağ üst köşesindeki üç yatay çizgiye (hamburger simgesi) dokunun.
 4. Açılan menüde “Ayarlar ve gizlilik” seçeneğine dokunun.
 5. “Hesap”ı tıklayın.
 6. “İşletme Hesabına Geç”e dokunun.
 7. İşletmenizi kaydetmek için ekrandaki talimatları izleyin.
 8. Sektörünüzü, profil fotoğrafınızı ve mükemmel bir biyografiyi ekleyin.

İçerik oluşturmanın zamanı geldi

Bir işletme olarak iş için TikTok videonuzu yayınlamadan önce beyin fırtınası yapmak ve harika bir strateji geliştirmek önemlidir. Bu ipuçlarını takip edin ve yayın alın.

 • TikTok’u tanıyın. Diğer içerik oluşturucuların videolarına bakın, uygulamanın özelliklerini anlayın ve platformun algoritmasını anlamaya çalışın. Kısa biçimli videolarınızı çekici kılmak için TikTok’un çoklu düzenleme özelliklerine, emoji kodlarına ve müzik çalma listesine göz atın.
 • Hedef kitlenizi tanıyın.  En iyi içerik, TikTok kitlenizde yankı uyandıracak türdedir. Takipçilerinizin etkileşimde bulunduğu hesaplara bakın ve bu TikTok kullanıcılarından ilham alın. Paylaşım yapmaya başladığınızda, kullanıcı etkileşim düzeylerini ve en yüksek etkileşim oranlarını sağlayan videoları ölçmek için analizlerinizi inceleyin.
 • Rakiplerinizin gönderilerine bir göz atın.  İçerik oluşturmanın platformu ve hedef kitlenizi anlamaktan daha fazlası var. Görüntüleme kazanmak amacıyla ne yayınladıklarını analiz etmek için akranlarınızın hesaplarını takip edin. Bu size neyin trend olduğu hakkında bir fikir verecektir.
 • İçeriğinizi planlayın. Yayınlayabileceğiniz materyal kategorileri olan bir avuç içerik sütununu tanımlayarak başlayın (Çarşamba günü eğlenceli gerçekler veya aylık hediyeler gibi). İçerik türünü belirledikten sonra onu bir içerik takvimine alın. Takvime göre gönderiler oluşturun ve bunları daha sonra TikTok video planlayıcıyı kullanarak başlatın . İçerik yayınlamak için en iyi zamanları okuyarak içeriğinizi doğru zamanda yayınlayın ve takipçileriniz arasında parlama fırsatını asla kaçırmayın!
 • Marka bilinirliği oluşturmak için işbirliği yapın. Büyük takiplere sahip (tercihen hedef demografiniz) TikTok etkileyicileriyle ekip kurun. İçerik oluşturucuyu, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında eğlenceli videolar oluşturmaya, şirket hesabınızla düet yapmaya veya markayı devralmaya teşvik edin. Mesajınızı daha geniş bir kitleye ulaştıracaksınız.
 • Analitikleri her adımda kullanın. Takipçilerinizle en iyi etkileşimi sağlamak için paylaşım yapmak için en iyi zamanı araştırmak mı, yoksa hangi içeriğin en çok yankı uyandırdığını keşfetmek mi olduğunu tahmin etmeyin. Bir sonraki hamlenizi hesaplamak için platformun analizlerini kullanın.
 • Reklamları TikTok ile yayınlayın. Markanızın kendi başına viral hale gelmesine gerek yok. Hedef kitlenize ulaşan bir reklam kampanyası başlatarak TikTok’tan yardım isteyin. Reklamlarınızı ve yaratıcılarla ortak çalışmalarınızı TikTok’un iş merkezi aracılığıyla yönetin. TikTok pazarlama içeriğinin akılda kalıcı hale getirilmesi konusunda rehberlik için uygulamanın çözüm ekibinden destek alabilirsiniz.

iş için tiktok kullanma

TikTok işletme hesabının artıları ve eksileri

TikTok işletme hesapları kitlelere ulaşmak ve katlanarak büyüme elde etmek için birçok altın fırsat sunsa da belirli özellik sınırlamaları vardır. İşte artıları ve eksileri bir özet.

Artıları

 • TikTok analizleri: TikTok, iş kullanıcılarına içerik, takipçiler ve CANLI yayınlara ilişkin ölçümler sunar. Markalar, içeriklerini kaç kişinin görüntülediğini, beğendiğini ve yorum yaptığını kontrol edebilir. Kullanıcılar ayrıca hangi gönderilerinin trend olduğunu ve takipçi büyüme oranlarını da görebilir.
 • TikTok reklamları: TikTok, markaların dakikalar içinde feed içi reklamlar oluşturmasını kolaylaştırıyor. İşletmelerin yalnızca reklam hedefi ve hedefleme yöntemi belirleyip içeriklerini yüklemeleri yeterlidir. Uygulamanın tam ekran görsel-işitsel yapısı sayesinde TikTok videoları sürükleyicidir. Bu , markaların izleyicilerle duygusal bağ kurmasına yardımcı olur .
 • Ticari Yaratıcılık Merkezi: TikTok, yüksek kaliteli video içeriği oluşturmak için uygulama içi bir kaynağa erişim sunar. Business Creative Hub, diğer kullanıcılara ilham vermek için başarılı hesapların trend gönderilerine ilişkin eğitimler ve örnekler sağlar.
 • Biyografideki bağlantılar: TikTok biyografisine tıklanabilir bir bağlantı eklemenin tek yolu bir işletme hesabına sahip olmaktır. Avantajdan en iyi şekilde yararlanmak için hedef kitlenizin sizi diğer sosyal medya platformlarında takip etmesine yardımcı olması için hesaplarınızı birbirine bağlayın.

Eksileri

Sınırlı ses kitaplığı: Ticari hesaplar yalnızca TikTok’taki ticari seslere erişebilir. Kütüphanede yapım şirketlerine ve gelecek vaat eden sanatçılara ait 150.000’den fazla telifsiz şarkı bulunmaktadır.

İçerik Oluşturucu Fonu programına erişim yok: TikTok, uygun içerik oluşturuculara harika içerikler için ödeme yapar. Ancak bu program yalnızca başvurudan 30 gün önce 10.000’den fazla takipçisi ve 100.000 video görüntülemesi olan kişiler için geçerlidir. İşletmeler bu özellik ile kazanç sağlayamaz.

Kişisel hesaba (yaratıcı hesabı) nasıl geri dönülür?

Sonunda projenizin bir yaratıcı hesap tarafından daha iyi sunulacağına karar verirseniz, istediğiniz zaman geçiş yapın. İşte nasıl.

 1. iPhone veya Android mobil cihazınızda TikTok’u açın.
 2. Ekranın sağ alt köşesindeki “Ben”e dokunun.
 3. Ekranın sağ üst köşesindeki üç yatay çizgiye (hamburger simgesi) dokunun.
 4. Açılan menüde “Ayarlar ve gizlilik” seçeneğine dokunun.
 5. “Hesap”ı tıklayın.
 6. “Kişisel Hesaba Geç” seçeneğine dokunun.