IPTV nedir ve size uygun mu diye merak mı ediyorsunuz? İnternet Protokolü Televizyonu, internette çalışan TV yayınına tamamen dijital bir alternatiftir. Kablo, uydu ve ücretsiz yayın yapan TV hâlâ hakim olsa da, IPTV’ler hesaba katılması gereken bir güç haline geliyor. 

IPTVres1

IPTV Tam Olarak Nedir?

IPTV tam olarak nedir? En temel seviyesinde IPTV’ler, tam olarak adından da anlaşılacağı gibi. İnternet Protokolü kullanılarak sunulan televizyondur . IPTV nedir bilmiyorsanız, İnternet Protokolü internetin elektronik dilidir. Veri paketlerini internet üzerinden yönlendirerek gönderme ve alma sistemidir. 

Bu nedenle IPTV’ler, uydu, kablo veya radyo dalgaları üzerinden sunulan TV ile temelde aynıdır. Ancak bunlar, internet tabanlı yapısı sayesinde anında etkileşim gibi diğer TV dağıtım yöntemlerinin sağlayamadığı ek özellikler sunabilir.

IPTV Tıpkı Netflix gibi değil mi?

IPTV aslında Netflix veya Amazon Prime Video gibi değil mi? Bu, IPTV’de “TV”yi nasıl tanımladığınıza bağlıdır. Uygulamada, IPTV’nin hizmetleri ”canlı yayın” yayınları sunar. Netflix, aksine, isteğe bağlı eğlence sunar.

Her ikisine de tek bir hizmet teklifi sunmak mümkündür. Örneğin, Hulu, temel isteğe bağlı video hizmetine ek abonelik olarak IPTV’nin kanallarını sunar. Bu nedenle, akış teknolojisi temelde isteğe bağlı video sağlayıcılarıyla aynı olmasına rağmen, IPTV’nin deneyimi geleneksel canlı televizyon gibidir.

iptvres2

IPTV’nin bazı tanımları Netflix gibi hizmetleri de içerecek kadar geniştir. Ancak bu makalede IPTV’yi müşterilere pazarlandığı şekliyle ele alıyoruz.

IPTV için Neye İhtiyacım Var?

IPTV, Netflix veya Hulu gibi isteğe bağlı video hizmetleriyle aşağı yukarı aynı gereksinimlere sahiptir:

  • Yeterli bant genişliğine sahip bir internet bağlantısı.
  • IPTV’nin Uygulamasını veya web sitesini çalıştırmak için bir cihaz (örneğin, özel bir set üstü kutu, bilgisayar, akıllı telefon, akıllı TV, Amazon Fire Stick, vb.)
  • Bazı durumlarda ücretli bir abonelik.

Bazı IPTV’ler hizmetlerini kendi set üstü kutularıyla sağlar. Ve bu kutuya sahip olmayan hiç kimsenin yayınlarını izlemesine izin vermez. Bu, korsanlığı önlemek ve insanların bölgeleri için onaylanmayan IPTV’nin akışlarını izlemesini önlemek içindir. Bu bizi IPTV’ler ile ilgili bir sonraki en önemli şeye getiriyor: yasallık.

IPTV Yasal mı?

IPTV teknolojisi tamamen yasaldır, ancak birkaç tuhaf ülkenin onunla bizim bilmediğimiz bir sorunu olabilir. IPTV’ler ile ilgili herhangi bir yasal sorun lisanslamadan kaynaklanır.

İlk olarak, hakları olmayan içerikleri yayınlayan IPTV servisleri vardır. Bunlar korsan TV istasyonları gibidir. Ve onlar için ödeme yapsanız da ödemeseniz de yasadışı bir iş yürütüyorlar.

Bir korsan IPTV sağlayıcısını tespit etmek her zaman kolay değildir. Ancak büyük bir ipucu, uygulamalarının yerel uygulama mağazanızda bulunmaması ve akışa erişmek için onu yandan yüklemeniz gerektiğidir.

Elbette yerel uygulama mağazanızda bulunmamak yalnızca korsanlık anlamına gelmez. Meşru IPTV’nin sağlayıcıları, içeriklerini yalnızca dünyanın belirli yerlerinde yayınlamak için lisanslıdır. Bu nedenle, mobil uygulama mağazanızda yoksa, bu başka bir açıklamadır. Buradaki fark, meşru bir IPTV sağlayıcısının akışa gayri resmi erişim sunmayacağıdır.

Bir IPTV’nin sağlayıcısı, içeriklerini bölgenizde yayınlamak için lisanslı değilse, bunu genellikle bir VPN veya Akıllı DNS kullanarak aşabilirsiniz . Ancak, bölgenizde başka birinin bu içeriği sağlama hakkı olduğundan, bu telif hakkı ihlaliyle eşdeğerdir. Bölgesel kısıtlamaları aşmak için bir VPN kullanmanın yasallığı bir ülkeden diğerine değişecektir. Ancak, en azından, söz konusu IPTV sağlayıcısının kullanım koşullarının ihlali olması muhtemeldir.

IPTV’nin Avantajları

IPTV’nin kablo, uydu ve radyo yayını yapan TV’ye göre birçok avantajı vardır.

  • Genellikle aboneliğin bir parçası olarak kaçırdığınız programları izlemenizi sağlar.
  • Görüntü kalitesi genellikle uydu ve radyo dalgası TV’den üstündür.
  • Kurulum, özellikle zaten geniş bant ve uygun bir cihazınız varsa, çok daha ucuzdur.
  • Daha fazla etkileşim sunar (örneğin, canlı bir şovda oylama) 

IPTV Sizin İçin mi?

Halihazırda Netflix gibi hizmetleri kullanıyorsanız ve internet bağlantınızın güvenilirliğinden memnunsanız, IPTV’den korkmanıza gerek yok. İhtiyaçlarınıza ve zevklerinize hitap eden bir IPTV’nin hizmeti olup olmadığı gerçekten ortaya çıkıyor. Mevcut TV hizmetiniz IPTV’yle aynı içeriği sunuyorsa, her şeyi internet bağlantınızda birleştirmek ve hepsini tek bir cihazda çalıştırmak harika bir hareket olabilir.

Kabloyu kestiyseniz ve canlı TV’yi ne kadar özlediğinizi düşünüyorsanız, ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Canlı sporlar, IPTV’de yaygın bir itici güçtür ve Netflix gibi hizmetlerde bulunmayan bir şeydir, ancak haber kapsamı çoğumuzun akıllı telefonlarımızdan aldığı bir şeydir. TV’de izlemek için akşam 9’da oturmak yerine.

IPTV’ler, Netflix gibi hizmetlerle seçim sorununa mükemmel bir çözümdür. Şovları izlemekten çok seyrederek vakit geçirdiğinizi düşünüyorsanız; IPTV ve zevkinize uygun birkaç kanal harika bir alternatif olabilir.