https://teknodestek.com.tr/google-lens-nedir-ozellikleri-nelerdir/
iPhone'da canlı metin nedir, nasıl kullanılır? sizin için inceledik

iPhone da canlı metin kullanımını kısaca bir örnekle anlatarak başlayalım.

Hiç bir resimde metin gördünüz ve daha etkileşimli olmasını dilediniz mi? Belki bir broşürde bir telefon numarası vardı ve “telefonumu broşüre doğrultsam ve hemen telefon numarası olarak tanısaydım harika olmaz mıydı?” diye düşündünüz. iOS 15 ile başlayarak, Canlı Metin adı verilen yeni bir özellikle gerçek oldu. iPhone’da Canlı Metin kullanmaya nasıl başlayacağınızı aşağıda açıkladık.

iOS 15’teki Canlı Metin özelliği nedir?

iOS’ta , üzerinde metin bulunan bir şeyin (el ilanı, broşür, poster vb.) fotoğrafını çekebileceğiniz zamandır. Bu görüntüdeki metin daha sonra tıklanır  etkileşimli hale gelir ve bazı ilginç özelliklerin kullanılır hale gelir.

Bu özellik ile yapabilecekleriniz

  • Resimlerdeki metni kopyalayın ve başka bir yere yapıştırın.
  • Görüntülerdeki metni çevirin.
  • Görüntüde ne olduğuna göre web’de arama yapın.
  • Resimde bir telefon numarası varsa bir telefon görüşmesi yapın.
  • Resimde bir adres varsa Apple Haritalar’da bir konum arayın.
  • Resimde bir e-posta adresi varsa bir e-posta gönderin.
  • iPhone sözlüğünde metninizdeki kelimeleri arayın.
  • Metni, iOS Paylaş menüsü aracılığıyla diğer kişilerle paylaşın.

Canlı Metin etkinleştirme adımı

Cihazınızda Ayarlar–>Genel–>Dil ve Bölge seçeneğine gidin . Aşağıya kaydırın ve Canlı Metin’e geçin . Bunun görünmesi için telefonunuzun iOS 15 çalıştırıyor olması gerekir.

iPhone’unuzda nasıl kullanılır?

Resmi düzgün bir şekilde hizaladıktan sonra, Canlı Metin simgesine dokunun; telefon, içindeki metnin bulunduğu alanı alır. Bu ekran görüntüsündeki tüm metinlere dokunun  ve özellikleri kullanın. Artık kameranız bu yeteneğe sahip.

Örneğin, adrese ve telefon numarasına dokunursanız, bunlardan birini seçeceğiniz bir menü açar. Numaraya dokunulduğunda bir arama başlatır. Adres, Apple Haritalar’ı açacak ve size tam konumu gösterecektir.

Görseldeki bir nesneye dokunmanız sayesinde internette arama yapın ya da ek işlevleri kullanın. Buna çeviri, web araması, kişilerinizle paylaşma, kelime tanımları ve daha fazlası dahildir.

Android’de benzeri var mı?

iPhoneda canli metin nedir nasil kullanilir
iPhone’da canlı metin nedir, nasıl kullanılır sizin için lens ile kıyasladık ve inceledik

Apple da ki bu özellik harika görünebilir (ve öyle), ancak Google, Google Lens ile yıllar önce onları bu yeniliği getirdi. Lens Google aramada ekli durumdadır ve Google arama uygulaması aracılığıyla iOS cihazlarda bile kullanırsınız. Aslında, Google Lens şu anda Canlı Metin’den çok daha iyi. Apple’ın yapması gereken bazı ciddi iyileştirmeler hala var.