BOSNIA-INSTAGRAM/

iOS ve Android’de Instagram ve ana şirketi Meta, cihazlarımızda ve sosyal medyada ne kadar zaman harcadığımızın giderek daha fazla farkına varıyor. Sosyal medya platformlarında çok uzun zaman geçirmek bazen istemeden de olsa olumsuz sebepler doğurabilir. Veya bir ebeveyn olarak çocuklarınızın sosyal medya platformlarında çok fazla zaman geçirmelerinden rahatsız olabilirsiniz. Bu olumsuz sonuçların az da olsa önüne geçmek mümkün. Makalemiz bu konuda size yol gösterecektir.

Bu yazımızda iOS ve Android Telefonlarınızda instagram kullanımınızı nasıl sınırlayabileceğinizi anlatacağız.

iOS ve Android’de zamanınızı ScreenTime ve Digital Wellbeing aracılığıyla yönetmenin yolları olsa da , örneğin Instagram’ın uygulamadaki zamanınızı yönetmenize yardımcı olacak kendi yaklaşımı vardır .

Ancak bu özellikler kullanışlı olsa da, bunları bulmak ve beğeninize göre özelleştirmek zor olabilir; bu nedenle, günlük kullanımınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olmak için Instagram’ın sunduğu üç özelliği en iyi şekilde nasıl kullanabileceğinizi açıkladık.

instaresim1

1. ‘Etkinliğiniz’e gidin

Profilinize gidin ve sağ üstteki üç satıra basın, ardından ‘Etkinliğiniz’e basın.

instaresim2

2. Listeden ‘Harcanan Zaman’ı seçin

Verilerinizi, arama geçmişinizi, arşivlenmiş içeriği ve daha fazlasını yönetmek için bir dizi seçenek göreceksiniz. Bu listede ‘Harcanan Zaman’a gidin.

instaresim3

3. İki kullanım seçeneği arasından tercihiniz

Burada iki seçeneğiniz var, ancak isterseniz her ikisi de etkinleştirilebilir. İlki, 10, 20 veya 30 dakika sonra tam ekran bir bildirimle ara vermenizi hatırlatabilen ‘Mola vermek için hatırlatıcı ayarla’dır.Bu hatırlatıcı sayesinde belirlediğiniz süre içinde instagramdan herhangi bir bildirim almayacaksınız.

instaresim4

4. Günlük bir zaman sınırı belirleyin

İnstagramda belli bir süre zaman geçirdikten sonra o günün geri kalanında instragrama girmek istemiyor da olabilirsiniz. Bunun için ikinci bir seçenek var.İkinci seçenek, 30 dakika, 45 dakika, 1 saat, 2 saat veya 3 saat olabilen bir günlük zaman sınırı belirlemektir. Süre bittiğinde, o günün geri kalanında Instagram’ı kullanamazsınız.

instaresim5

5. Bildirimlerinizi yönetin

Bu bölümde bildirimlerinizi yönetebilirsiniz. Ancak, bildirimleri değiştirerek kullanımınızı yönetmek istiyorsanız ; bunu ‘Bildirim Ayarları’na gidip belirli bir süre ‘Tümünü Duraklat’ seçeneğini seçerek de yapabilirsiniz. Böylece  iOS ve Android’de instagram bildirimlerinizi bu şekilde yönetebilirsiniz.

Son Güncelleme 27 Şubat 2022 Yazar Pınar Güldökmez