Ana Sayfa Destek iOS 13’te, Bilinmeyen ve Spam Çağrıları Otomatik Olarak Sessize Alma

iOS 13’te, Bilinmeyen ve Spam Çağrıları Otomatik Olarak Sessize Alma

0

Spam ve telefonla pazarlama aramalarından (çağrılarından) sıkıldınız mı? Artık endişelenmeyin! iOS 13, iPhone’unuzdaki spam aramaları ve bilinmeyen numaraları engellemek için en yeni bir özellik sunuyor. Bu özelliği nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

İstenmeyen çağrılar, çağrıyı cevaplasanız da cevaplamasanız da, daima sıkıntı ve sorun olur. Özellikle değerli zamanınızı tüketen telefonla pazarlama ve sahte borç kurtarma aramaları, spam aramaları ve robot aramaları tam bir baş belasıdır. Özel alanınızdayken veya işteyken bu tür çağrılarla muhatap olmak can sıkıcıdır. Gece yarısı uyurken böyle bir çağrı aldığınızda daha da sinir bozucu olur.

Bu soruna çözüm olarak WDC 2019’da Apple,  iOS 13’te göze çarpan bir özellik açıkladı! Böylece milyonlarca kullanıcı artık rahatlayabilir! iOS 13 yüklü iPhone’unuzda bilinmeyen ve spam aramaları (otomatik olarak) sessize almak için makalemizi okumaya devam edin. Birçok kullanıcı bazı nedenlerden dolayı bu özelliği aktif hale getirmekten kaçınsa da, iPhone’larında bu tür özelliklerin olmasını isteyen ve gelmesini bekleyen çok sayıda kullanıcı var.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

iOS 13 Yüklü iPhone’da Spam Çağrıları Nasıl Engellenir?

Öyleyse artık beklemeyelim ve iPhone’unuzda bu özelliği nasıl kullanabileceğinizi görelim.

  • iPhone’unuzda Ayarlar (Settings) uygulamasını başlatın.

  • Telefon (Phone) seçeneğini bulmak için ekranı aşağı kaydırın ve Telefon (Phone) üzerine dokunun.

  • ÇAĞRI SESSİZE ALMA VE ENGELLENEN KİŞİLER (SILENCING AND BLOCKED CONTACTS) bölümüne gidin, Bilinmeyen Arayanları Sessize Al (Silence Unknown Callers) seçeneğinin yanındaki anahtar (switch) butonu AÇIK (ON) konuma getirin.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek

Hepsi bu kadar! iPhone’unuzda spam aramalarını yeni iOS 13 ile engellemek bu kadar basit!

iPhone’da, Bilinmeyen Çağrıları (Arayanları) Sessize Alma Nasıl Çalışır?

Siri, bu genel prosedürde önemli bir rol oynuyor. Bilinmeyen arayanları (çağrıları) sessize alma seçeneği açıldığı an, telefon çalmaz ve aramalar otomatik olarak doğrudan sesli postaya gönderilir. Daha sonra, yanlışlıkla önemli bir aramayı kaçırmadığınızı kontrol etmek için sesli postalara göz atabilirsiniz.

Siri, iPhone’unuzda yalnızca Rehber (Contacts), Mesaj Uygulaması (Message App) veya E-Posta (Mail) uygulamasında bulunan numaralardan gelen çağrılara izin verir. Bunun dışında, aynı erişime sahip olmadığından dolayı Gmail’de veya Outlook’ta kaydedilmiş verilere güvenmez. Dolayısıyla, Gmail’de ve Outlook’ta kayıtlı kişilerin çağrıları da sessize alınacak. Bu gibi durumlarda, bazı önemli aramaları kaçırabilirsiniz; bu nedenle belli aralıklarla sesli mesajlara göz atmanız gerekir.

Hülâsa

Bilinmeyen arayanları (çağrıları) sessize almak, hiç şüphe yok ki, fantastik bir özellik. Ancak acil bir durum meydana geldiğinde, istenmeyen çağrı olarak sesli mesajlara gönderilen fark etmediğiniz çağrılar, bazı sorunlara neden olabilir. Bu özelliği kullanıp kullanmamak tamamen size kalmış. Bana sorarsanız, ben kesinlikle kullanacağım. Peki, ya siz? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi, aşağıdaki yorum kısmından bize bildirin!

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA