DuckDuckGo internette karşınıza çıkan reklamların şüphesiz en büyük rakiplerinden bir tanesi ve hatta belki en büyüğüdür. Artık bir çoğumuz biliyoruz ki arama motorları arama sayılarında aramalarınızdan elde ettikleri veriler sayesinde ihtiyacınız olan şeylerin reklamlarını karşınıza çıkarıyor. ve bu oluşturulan verilerinizi satarak para kazanıyor. Burada Duckduckgo’yu harika yapan şey kullandığınızda da fark edebileceğiniz gibi gizliliğe verdiği büyük önem. kullanıcıların verilerini izinsiz olarak depolamayan ve internet kullanımında kişisel verilerimizin depolanmamasını sağlayarak özelimizin sadece bizde kalmasına olanak sunan duckduckgo ya teşekkür ederiz. duckduckgo’nun örnek iş modelini şimdi sizinle birlikte inceleyeceğiz ve chrome web mağazasındaki eklentisini de tarayıcınıza ekleyip güvenli internetten istifade edebilmeniz için bir bağlantı linki bırakacağız.

DuckDuckGo, arama motorumuzu kullanan kişilerle ilgili herhangi bir kişisel bilgi depolamadan veya paylaşmadan 2014’ten beri karlı bir şirkettir. Söylemek istediğimiz gibi, DuckDuckGo’da aradığınız şey bizden bile özeldir! Kişisel bilgilerinizi ürün haline getirmeden karlı olan web tabanlı bir iş modeline sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Size nasıl çalıştığımızı (ve diğer şirketlerin de nasıl yapabileceğini) anlatmaktan mutluluk duyuyorum.

İlk olarak, DuckDuckGo’ya aşina değilseniz, kişisel bilgilerinizi herhangi bir ödün vermeden, çevrimiçi olarak sorunsuz bir şekilde kontrol etmenizi sağlayan bir İnternet gizlilik şirketiyiz. Https://duckduckgo.com adresinde Google’a alternatif bir arama motoru işletiyor ve İnternette nereye giderseniz gidin sizi Google, Facebook ve diğer izleyicilerden korumak için ek uygulamalar ve uzantılar sunuyoruz . ”      evet burası DuckDuckGo nun kendi örnek iş modelini açıklayan yazısı ve yazımızın devamında aslında hepimizin kullandığı bilinir arama motorlarının gizliliğimize karşı oluşturdukları tehditlere bakacağız.

“Eski Google CEO’su ve Başkanı Eric Schmidt, ünlü bir şekilde “Google’ın bu şeylerin birçoğuna ilişkin politikası, tüyler ürpertici çizgiye gelmek, ancak onu aşmamaktır.” Dedi Ancak çoğu insan için bu çizgi uzun zaman önce Google, Facebook ve diğerleri tarafından aşıldı.

Endişe verici bir şekilde, Google artık davranışınızı izlemek için web üzerindeki web sitelerinin% 76’sına gizli izleyiciler yerleştiriyor ve Princeton Web Şeffaflığı ve Sorumluluk Projesi’ne göre Facebook, web sitelerinin yaklaşık% 25’inde gizli izleyicilere sahip . Google ve / veya Facebook, ürünlerini kullanırken sizi takip etmenin yanı sıra ziyaret ettiğiniz çoğu sitede sizi izliyor olabilir. ” buradaki alıntı yapılan metinlerin tamamı kaynaklarını paylaşmayan DuckDuckGo web sayfasından geliyor devamını birincil kaynaktan okumak için tıklayabilirsiniz.

İnternet kullanırken en önemli varlığınız olan gizliliğinize saldırıda bulunulmasına müsade etmeyeceğinize inanıyoruz.