Kategoriler
Sosyal Medya

İnstagram’da Karşılıklı Engelleme Nasıl Kaldırılır?

2019 yılı itibariyle 1 milyardan fazla aktif kullanıcı sayısına ulaşan popüler sosyal medya uygulaması instagram, kullanıcıları tarafından üretilen fotoğraf, video ve hikayeler ile her geçen gün daha fazla kullanıcının birbirleriyle etkileşim kurmasını olanak tanıyor. Kurulan bu etkileşim çoğunlukla yakın çevremizdeki insanların paylaştıkları medya öğelerini beğenerek, yorum yaparak veya direct ile mesajlaşarak sağlanıyor. Çoğunlukla hoş vakit geçirmemizi sağlayan bu etkileşim, iletişim kurmak istemediğiniz veya içeriklerimizi görmesini istemediğiniz kişilerin de profilimizi görüntülemesine, direct(mesaj) üzerinden sizinle iletişim kurmasını da kolaylaştırabiliyor.

Bu gibi durumlarda profilinizi görüntülemesini istemediğiniz kullanıcılara ait hesapları engelleyebilir, dilediğiniz zaman engellediğiniz hesapların engelini kaldırabilirsiniz. Bu makalemizde engellediğimiz kişilerin engelini nasıl kaldıracağımız üzerinde duracağız.


makale

Bir hesabı engellemek veya engelini kaldırmak için;

 • Kullanıcı ismine dokunarak profile ulaşın.
 • Sağ üst kısımda bulunan “üç nokta” ya dokunun.
 • Karşımıza çıkan menüde bulunan “engelle/engellemeyi kaldır” yazısına tıklayalım.

Bu adımları izlediğimizde artık bu profile ait engelleme veya engel kaldırma işlemi gerçekleşmiş demektir. Engellediğimiz hesapların engelini kaldırmak istediğimiz, fakat hesaba erişemediğimiz durumlarda, sırasıyla Ayarlar > Gizlilik > Engellenen Hesaplar adımlarını izleyerek engellediğimiz hesaplara ulaşabilir dilediğimiz hesabın engelini kaldırabiliriz.

İnstagram Karşılıklı Engel Nasıl Kaldırılır?

 

Makalemizin bu bölümüne kadar olan kısımda, İnstagram’da hesapları engelleme ve engellenen hesapların engelinin nasıl kaldırılacağı üzerinde durduk. Kullanıcıların karşılıklı olarak birbirlerini engellemeleri durumunda ise yukarıda sunduğumuz çözümler işe yaramayacaktır.

Kullanıcılar karşılıklı olarak birbirlerini engellediklerinde, yukarıda bahsettiğimiz çözüm yöntemi uyguladığında, engelledikleri hesaba ulaştıklarında “beyaz ekran” veya “kullanıcı bulunamadı” hatasıyla karşılaşmaktalar. Bu durumda çözüm olarak iki farklı yöntem uygulanabilir. Her iki yöntemin de uygulanabilmesi için ortak bir hesaba ihtiyacınız olacaktır. Bu hesabın, karşılıklı olarak engellenen her iki hesap tarafından takip edilmesi, ortak hesabın da bu hesapları takip etmesi gerekmektedir.

 

1 – Fotoğrafa Etiketleyerek Karşılıklı Engel Kaldırma Yöntemi

 • Yeni bir hesap oluşturun.
 • Oluşturduğunuz hesap üzerinden her iki hesabı da takip edin ve takip ettiğiniz hesapların da sizi takip etmesini sağlayın.
 • Yeni oluşturulan ortak hesaptan bir fotoğraf paylaşın. Fotoğrafı paylaşırken “kişi etiketle” kısmına tıklayın.
 • Fotoğraf üzerindeki herhangi bir noktaya tıklayarak karşılıklı olarak birbirlerini engelleyen her iki hesabı da etiketleyin.
 • Etiketleme sonrası her iki hesaba da bildirim gelecektir. Bildirime tıklayınız.
 • Etiketlendiğiniz fotoğrafın üzerine tıkladığınızda, engellenen hesap artık görünür durumda olacaktır. Profilde bulunan “üç nokta”ya tıklayarak hesabın engellemesini kaldırabilirsiniz.
 • Hesaplardan birinde engel kaldırıldığında makalemizin ilk bölümünde anlattığımız engel kaldırma adımlarını uyguladığınızda her iki hesap da artık birbirini takip edebilir duruma gelecektir.

Eğer işlem sırasında “beyaz ekran hatası”nı alırsanız, kullanılan cihazlarda bulunan İnstagram uygulamasını güncelleyip, tekrar deneyiniz. Sorunun düzelmemesi durumunda ikinci çözüm yöntemi olan, mesajla karşılıklı engel kaldırma yöntemini deneyiniz. Bu yöntemin en güncel ve en etkili çözüm yöntemi olduğunu belirtmekte fayda var.

 

2 – Mesaja Etiketleyerek Karşılıklı Engel Kaldırma Yöntemi

 • Yeni bir hesap oluşturun.
 • Oluşturduğunuz ortak hesap üzerinden her iki hesabı da takip edin ve takip ettiğiniz hesapların da sizi takip etmesini sağlayın.
 • Ortak hesap üzerinden yeni bir mesaj oluşturun ve alıcı kısmına her iki hesabı da ekleyin.
 • Rastgele bir mesaj yazıp yollayın.

  makale1
 • Ortak hesapla yapılması gereken tüm işlemler tamamlandı. Bu aşamadan sonra birbirlerini engelleyen taraflar engeli kaldırabilir.
 • Mesaj bölümüne gidin, ortak hesap tarafından oluşturulan mesajı açın.
 • Engellediğiniz kişiyle aynı grupta olduğunuz için ekrana “grupta kal” ve “gruptan ayrıl” seçenekleri gelecektir. Resimde olduğu gibi “grupta kal” diyerek ilerleyin.
 • Daha sonra üst kısımda bulunan kullanıcıların ismine dokunun.
 • Karşımıza grupta bulunan hesaplara ait liste çıkacaktır. Engelini kaldırmak istediğimiz hesabın yanında bulunan “üç nokta”ya tıklayalım.
 • Ekrana gelen ‘’kullanıcının engellemesini kaldır” yazısına dokunduğunuzda engel kalkacaktır.makale2Hesaplardan birinde engel kalktığında, makalemizin başında anlattığımız engel kaldırma adımları diğer hesap tarafından uygulandığında her iki hesap da birbirlerini takip edebilir duruma gelecektir.

Son Güncelleme 9 Aralık 2019 Yazar Pınar Güldökmez

Yazar Tekno Destek

Teknolojiyi yakından takip edip yenilikleri bulup araştıran ve bunları paylaşan bir blog yazarıdır. Şuanda Teknosor firmasında çalışmaktadır.

Bir yanıt yazın