SEO trendleri, Google’ın arama motoru algoritmasında yaptığı her güncellemeyle yarı düzenli bir şekilde gelişir. Bu gerçek bile, geçen yılki SEO dostu sayfanın elden geçirilmesi gerekebileceği anlamına geliyor.

Google’daki 1 numaralı arama sonucunun tüm tıklamaların %31,7’sini aldığını biliyor muydunuz? Diğer taraftan, tüm kullanıcıların yalnızca %0,78’i sonuçların ikinci sayfasındaki herhangi bir şeyle etkileşim kurmak için tıklamaktadır. Bu istatistikler, kısaca her işletmenin içeriğinin ilk sayfada görünmesini istediğini açıklıyor.

Arama motoru optimizasyonunun (SEO), sitenize yüksek kaliteli trafik getirmek ve dönüşümleri artırmak için güçlü bir strateji olduğu bir sır değil. Ama sadece doğru yapılırsa. Doğru SEO teknikleri ve araçları, gıpta ile bakılan ilk sayfada bir yer edinmenize yardımcı olabilir. Ancak sorun şu ki, SEO trendleri sürekli gelişiyor ve en son trendleri takip etmek oldukça yıldırıcı olabiliyor. 2021’de bilmeniz gereken en kritik SEO trendlerinden bazılarını bir araya getirdim, o yüzden hızlıca bir göz atalım.

1. Mevcut SEO Trendlerinden Yararlanın

Google, uzun süredir yüksek kaliteli içeriği tercih ediyor. Peki “yüksek kalite” tam olarak ne anlama geliyor?

11858 teknik destek

İlk olarak, içeriğinizin bir tür faydalı amacı olması ve kullanıcılara yardımcı olmaya çalışması gerekir. Yüksek kaliteli içeriğin ikinci göstergesi, en azından Google açısından, EAT kısaltmasıyla özetlenebilir. İçeriğinizin yüksek düzeyde uzmanlık  yetkinlik ve güvenilirliği yansıtması gerekir. Google’ın üçüncü taraf Arama Kalitesi Değerlendiricileri, web sayfalarındaki içeriğin kalitesini derecelendirmek için bu göstergeleri kullanır. Google daha sonra bu bilgileri kullanıcılara gösterdiği sonuçları iyileştirmek için kullanır.

Uzmanlık

Google, güvenilir bilgi kaynaklarını tercih eder. Alanında gerçek uzmanlar tarafından yazılan içeriklerin aramalarda daha üst sıralarda yer alması muhtemeldir. Örneğin, Google’ın kalite yönergeleri, yalnızca tıp uzmanları ve uzmanların tıbbi tavsiye yazması gerektiğini belirtir. Bu, Virta’nın blogundaki her makalenin neden sadece tıp doktorları ve sağlık uzmanları tarafından yazıldığını açıklamaya yardımcı olur.

Otoriterlik

Google ayrıca, harici kaynaklar tarafından itibarlı ve güvenilen içerik ve web sitelerini de tercih eder. Bu, diğer birçok saygın web sitesinde alıntılanan içeriğin daha üst sıralarda yer alacağı anlamına gelir. Örneğin, EnSonHaber sizden bahsederse, bu Google’a güçlü bir sinyal gönderecektir.

Güvenilirlik

Google, yaratıcıları hakkında yüksek derecede şeffaflık sunan web sitelerini tercih eder. Bazı güven sinyalleri örnekleri şunları içerir:

  • Ayrıntılı bir “Hakkımızda” sayfası;
  • Eksiksiz iletişim bilgilerini içeren bir “Bize Ulaşın” sayfası;
  • Blog makalelerinde yazar imzası;
  • Bir gizlilik politikası;
  • Kullanım Şartları;
  • Kaynaklara ve referanslara dış bağlantılar.

Örneğin, sağlık kuruluşu Virta’nın web sitesinde çok etkileyici bir “Hakkımızda” sayfası var. Sayfa, misyonlarına, başlangıç ​​hikayelerine ve başarılarına genel bir bakış sunar. Ayrıca liderlik ekiplerini, yatırımcılarını, danışmanlarını ve yönetim kurullarını da sergiliyor. Tüm bunlar, mevcut SEO trendlerine uygundur ve Google açısından mükemmel güven sinyalleridir.

Her Pazarlamacinin Basari icin Kullanmasi Gereken SEO Trendleri Vitra

Pazarlamacılar için İpucu

2021’de rakiplerinizi geride bırakmak istiyorsanız 1) hedef kitlenize fayda sağlayan ve 2) Google’ın EAT yönergelerine uyan içerik oluşturmanız gerekir. İçerik geliştirmeyi dış kaynak kullansanız bile, sektörünüz hakkında bilgili kişileri işe aldığınızdan emin olun. İddialarınızı desteklemek için içeriğinizde ilgili istatistikleri, gerçekleri ve gerçek dünyadan örnekler kullanın. Ayrıca, web sitenizin işletmeniz hakkında ayrıntılı bilgiler içerdiğinden emin olun.

2. Yeni SEO Trendleri, Arama Niyetinin Gerçekleştirilmesini Gerektiriyor

2021’de kazanan SEO trendlerini benimsemenin anahtarlarından biri, “ne”nin arkasındaki “neden”i anlamaktır. Kendinize sorun: İnsanlar neden Google’a akın ediyor? Esasen ne arıyorlar?

İnsanlar sorularına yanıt bulmak veya belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için arama motorlarına bakarlar. Bu nedenle, aramalarının arkasındaki amacı anlayabilir ve aradıkları yanıtları veya bilgileri sağlayabilirseniz, hedeflerinize bir adım daha yaklaşacaksınız.

Google, yalnızca kelime dizilerini analiz etmenin çok ötesine geçmiştir. İle Bert güncellemesi, Google şimdi nasıl insanlar aslında sohbet ve mevcut daha uygun arama sonuçları anlamak için örüntü tanıma kullanır. Kelimeleri nasıl birleştirdiğinize veya arama sorgularınızı nasıl hecelediğinize bakılmaksızın Google, kullanıcının amacını anlamak ve web’den alakalı bilgileri döndürmek için elinden gelenin en iyisini yapar. Bu nedenle, içeriğiniz kullanıcının amacına uymazsa, arama sıralamanız olumsuz etkilenir.

İşte tam da bu nedenle pazarlamacılar, arama ve kullanıcı amacını karşılayan değerli içerik oluşturmaya odaklanmalıdır. Ahrefs tarafından yürütülen bir araştırma, bir açılış sayfasını arama amacı için optimize etmenin, yalnızca altı ayda trafikte %677’lik bir artışla sonuçlandığını buldu.

Her Pazarlamacinin Basari icin Kullanmasi Gereken SEO Trendleri Trafik

Pazarlamacılar için İpucu

Herhangi bir içerik biçimi oluşturmaya başlamadan önce, amacını anlamak için hedef anahtar kelimenizi Google’da arayın. Örneğin, biri “içerik pazarlaması” için arama yaptığında, içerik pazarlaması hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor olabilir. Ancak, “içerik pazarlama hizmetleri” için arama yaparlarsa, bu tür hizmetleri sağlayan satıcıları aramaları daha olasıdır. Belirli bir anahtar kelimenin arama amacını öğrendikten sonra, içeriğinizin amaçla eşleştiğinden emin olabilirsiniz.

3. ‘Sayfa Deneyimi’ Yakında Bir Sıralama Faktörü Olacak

Google, “sayfa deneyimini”, kullanıcıların belirli bir web sayfasıyla etkileşime girdiklerinde nasıl hissettiklerinin bir ölçüsü olarak tanımlar. Mayıs 2021’den itibaren, sayfa deneyimi faktörü bir web sitesinin sıralamasını etkileyecektir. Site hızı, mobil uyumluluk, HTTPS güvenliği ve güvenli tarama gibi mevcut sinyallere ek olarak, artık önemli Web Verileri adlı yeni bir dizi ölçüm sayfa deneyimini belirleyecek.

Peki bu Temel Web Verilerini oluşturan nedir?

  • Yükleme: Bir sayfanın ne kadar hızlı yüklendiği.
  • Etkileşim: Bir sayfanın ne kadar hızlı etkileşimli hale geldiği.
  • Görsel Kararlılık: Bir sayfa yüklenirken ne kadar kararlıdır.

Bu metriklerin eklenmesi, 2021’de SEO trendleri için optimizasyon yapmak ve arama sıralamalarını iyileştirmek istiyorsanız bu faktörleri artık görmezden gelemeyeceğiniz anlamına gelir. Birkaç sayfa aynı derecede alakalı içeriğe sahipse, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunan sayfa sıralanır. Mayıs ayında yeni algoritma kullanıma sunulduğunda daha yüksek.

En İyi 3 SEO Trendi: Google Temel Web Verileri

Pazarlamacılar için İpucu

Yeni değişiklikler Mayıs ayına kadar geçerli olmayacağından, web sitenizi optimize etmek ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için hala zamanınız var. Google’ın PageSpeed ​​Insights’ını kullanarak web sayfalarının yüklenme hızını analiz ederek başlayın ve nerede olduğunuzu görmek için Mobil Uyumluluk Testini yapın. Web sitenizi kurum içinde optimize etmek için gerekli uzmanlığa sahip değilseniz. Dışarıdan bir ajansa dış kaynak sağlamayı düşün.

İlgili: SEO Hizmetleri Sizin İçin Tam Olarak Neler Yapabilir?

Son Düşünceler

SEO’nun tamamen anahtar kelime araştırması ve optimizasyonu ile ilgili olduğu günler geride kaldı. SEO trendleri gelişmeye ve daha karmaşık hale gelmeye devam ederken. Kazanmanın tek yolu en son trendleri, kavramları ve teknikleri yakından takip etmektir.