Google slaytlardan meta veriler nasıl kaldırılır? Çevrimiçi olduğumuz her şey, varlığımızın bir işareti olan dijital bir parmak izi bırakır. Bu meta veriler arka planda birikir. Bir web sistemi, ziyaret ettiğinizde IP adresinizi ve tarayıcınızla ilgili ayrıntıları günlere kadar gösterir. Bir belgenizde saklanan yazara ilişkin bilgiler ve yapılan değişiklikler kaydedilecektir. Fotoğraf çekerseniz kamera, konum ve daha ayrıntılı ayrıntılar, paylaştığınızda görüntü dosyasında kalır.

Özellikle bir belgeyi veya sunumu düzenlerken, gizli meta verileri pek desteklemiyorum. Örneğin Google Slaytlar’da, bir sununun son halini korumadan önce, gizli düzenleme geçmişimi gizli tutmak için sıklıkla meta verilerimi temizlerim. Gizliliğinizi korumak için meta verileri Google Slaytlar’dan izlemek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

Google Slaytlar Sunumunun Bir Kopyası Nasıl Oluşturulur

Google Slaytlar‘la çalışırken deneyimleme geçmişinizin ve diğer metaların değiştirilmesinin bir temizlemenin kolay bir yolu, sunumunu birleştirmek oluşturmaktır.

Sununuzun konukseverliğini oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Sununuzu Google Slaytlar’da açın.
 • Dosya  >  Kopyasını oluştur  >  Sununun tamamını’nı seçin.
Ekran goruntusu 2024 04 27 103527
Google Slaytlardan Meta Veriler Nasıl Kaldırılır resimli anlatım
 • Belgeyi kopyala, kopyalanan sununuz için yeni bir reklam yazın.
 • Gerektiğinde diğer seçenekleri onaylayın. Konuşmacı notları veya konuşmaları gibi diğer kişiselleştirilmiş özelliklerin çıkışına devam edin. Ayrıca kopyalanan, orijinal dosyaya erişimi olan herkesle de paylaşabilirsiniz.
 • Klasörün  açılacağı yere  tıklayın, ardından güncellenen sununun kaydedileceği yeri seçin.
 • Hazır olduğunuzda  sunuyu kopyalamak için  Kopyasını oluştur’u tıklayın.
Google Slaytlardan Meta Veriler Nasıl Kaldırılır
Google Slaytlardan Meta Veriler Nasıl Kaldırılır

Yeni sunum yeni bir sekmede açılacaktır. Bu, orijinal dosyadaki önceki düzenleme geçmişinin hiçbirinden yoksun olacaktır. Yorumlarınız gibi diğer bilgilerdeki seçeneklere bağlı olarak bu yerden kaldırılmış olabilir.

İşleri bir adım daha ileri taşımak ister misiniz? Sizden önce ikinci bir Google hesabıyla bilgi edinin, ardından kopyayı oluşturmak için ikinci hesabı kullanın; bu, dosyanın orijinal sahibinin belirsizliğinin nedeni olur.

Google Slaytlardan Meta Veriler Nasıl Kaldırılır

Google Slaytlar Sunumunu PowerPoint (PPTX) Dosyası Olarak Dışa Aktarma

Google Slaytlar’da bir sununun işlenmesi halinde meta verinin tamamını doldurmamışsanız da bir kısmını kaldırmış olursunuz. Daha da karmaşık hale getirmek istiyorsanız sunumunuzu PPTX biçiminde bir PowerPoint dosyası olarak aktarabilirsiniz.

Google Slaytlar sununuzu PowerPoint içeriği olarak aktarmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Google Slaytlar sununuzu açın.
 • Dosya  >  İndir  >  Microsoft PowerPoint (.pptx) özelliklerine tıklayın.
Ekran goruntusu 2024 04 27 103759
Google Slaytlardan Meta Veriler Nasıl Kaldırılır yöntemi
 • İstendiğinde, nereye kaydedeceğinizi seçin ve ona uygun bir kullanıcı adı girin, ardından  Kaydet’i tıklayın.

Dosya kaydedildikten sonra görüntülenebilir veya daha fazla değişiklik yapmak için PowerPoint kullanılarak açılır. Metniniz, resimleriniz, videolarınızın ve animasyonlarınızın doğru şekilde listelendiğinden emin olmak için sunuyu kontrol etmeniz gerekecek.

Daha Fazla Meta Veriyi Kaldırmak için Google Slaytları Metin Dosyası Olarak Dışa Aktarma

Sununuzu yazar, düzenleme ve açıklamalar gibi bilgiler içerir. Sununuzu bir metin dosyası olarak aktararak işleri bir adım daha ileri götürebilirsiniz.

Bir metin dosyasındaki metnin meta verileri yoktur. Kullandığınız tüm biçimlendirmeleri (kalın metin gibi) uygulayabilirsiniz. Ayrıca sununuzdaki resimler veya videolar gibi diğer görsellerde de kullanacaksınız. Ancak metin değişikliğini yeni bir sunumda veya belgede yeniden kullanabileceksiniz. Google Slaytlar’ı metin içeriği olarak aktarmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Google Slaytlardan Meta Veriler Nasıl Kaldırılır

 • Sununuzu Google Slaytlar’da açın.
 • Dosya  >  İndir  >  Düz metin (.txt) özellikleri tıklayın.
Ekran goruntusu 2024 04 27 103918
Google Slaytlardan Meta Veriler Nasıl Kaldırılır çözümü
 • İstendiğinde metin dosyanız için bir konum ve dosya adını seçin, ardından  Kaydet’i tıklayın.

Dosya kaydedildikten sonra sununuzdaki metni görüntülemek için açabilirsiniz. Bilgilerin sunumunun içinde metin olarak görünmediği süre boyunca tüm tanımlayıcı bilgiler kaldırılacaktır.

Google Slaytlar’da Meta Verileri Yönetme

Bilgilerinizin Google Slaytlar’daki sununuzla birlikte kaydedilmesini sağlamak için bunları kullanarak bunları kaldırabilirsiniz.

Meta verileri Google Slaytlar sununuzdan ortaya çıkan adınızı ve düzenleme geçmişinizi kurtarabilir, ancak gerçekten paranoyaksanız bir kopya alın; bu, daha önce yaşanan bozulma geçmişi eklenmemiş boş bir sayfayla birlikte gelir. Düzenlediğiniz diğer Google belgeleri için aynı ilkeleri uygulayabilirsiniz.