Google business asistan, Android cihazlar tarafından kullanılan asistan uygulaması olarak bilinmektedir. IOS sürümlü cihazların sahip olduğu asistan Siri’ye oldukça benzeyen Google asistan, hemen her kullanıcı tarafından kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Hayatı kolaylaştıran bu konforlu uygulamanın kullanılabilmesi için, Google bünyesinde bir Gmail hesabınızın bulunması yeterli olacaktır.

1 5

Google Business Nasıl Kullanılır?

Uygulamanın öne çıkan özelliklerinden etkilenen pek çok Android kullanıcısı Google asistan nasıl kullanılır sorusuna yanıt aramaktadır. Siri’ye rakip olan ve gün geçtikçe daha geniş kitlelere hitap eden bu uygulama kolay kullanımı ile de beklentileri karşılayabilecektir. Google sesli asistan yalnızca Android cihazlar tarafından değil, Google kullanılabilen IOS cihazlar üzerinden de kullanılabilecektir. Google asistan ile yapılabilecekler arasında;

  • Merak edilen konularda bilgi talep etmek,
  • Merak edilen soruları sorarak yanıt alabilmek,
  • Telefona dokunmadan arama yapabilmek,
  • Unutulma olasılığı bulunan görevlerin hatırlatılmasını sağlamak,
  • Yakınızda bulunan benzin istasyonu, kafe, cadde ya da marketler hakkında bilgi alabilmek gibi pek çok içerik bulunmaktadır.

Google sesli business kullanımı için ilk olarak Durum çubuğu üzerinden ‘’Ayarlar’’ sekmesine gidilmelidir. Sonrasında ‘’Hesaplar’’ menüsüne tıklayarak Gmail hesabı ve şifresi ile giriş yapılmalıdır. Giriş sonrasında menüde yer alan Google Asistan özelliği aktive edilebilecektir. Bu aşamadan sonra ekrana gelen tüm talimatlar kabul edilmeli ve konum özelliği açılmalıdır. Uyarı bildirimlerinin de açılmasıyla, gerekli her durumda Google asistanın açılabilmesi mümkün olacaktır.

2 4

Google Business Asistan Nasıl Kapatılır?

Uygulamayı kullanmayan kişiler Google asistanı kapatmak isteyebilir. Bu durumda yine ayarlar üzerinden uygulamayı devre dışı bırakabilmek mümkündür. Google asistanı devre dışı bırakabilmek için ilk olarak ‘’Ayarlar’’ sekmesine girilmelidir.

Google Asistan, Google tarafından geliştirilen bir yapay zekadır. Geliştirilme amacı ise öncelikle kullanıcının hayatını kolaylaştırmaktır. Kullanımı oldukça kolay olan bu uygulamanın, Siri kadar popüler olmasının ne kadar zaman alacağı ise merak konusu. Google Asistan’ın geçmişte Türkiye desteği bulunmuyordu. Ancak yapılan son güncellemeden sonra uygulama Türkiye’de de kullanılabilecek. Bunun içinse manuel olarak işlem yapmanız gerekiyor.

Google business asistan seçeneğine tıkladıktan sonra üzerine basılı tutarak ‘’Kapat’’ seçeneği tercih edilmelidir. Bu menüye tıkladıktan sonra Google asistan tamamen kullanım dışı kalacaktır. Kullanıcıların bu uygulamayı yeniden kullanmak istemesi halinde, yukardaki adımları yeniden gerçekleştirerek, asistanı aktive etmesi gerekecektir.

Son Güncelleme 14 Şubat 2021 Yazar Pınar Güldökmez