Bu yılın başlarında Mozilla, tarayıcıları için bir Resim İçinde Resim modu uygulayacağını açıkladı.

Bu özellik videoların ekranda küçük bir kaplamada oynatılmasını sağlar ve kullanıcılarayrılmış video oynatıcıyı kullanarak video oynatmaya müdahale etmeden sekmeler ve siteler arasında dolaşabilirler.

Bu özellik zaten diğer Chromium tabanlı  tarayıcılarda bulunmaktadır. Şimdiye kadar bu özelliğe ilişkin geri bildirimler çoğunlukla olumluydu ve Mozilla kullanıcıları da deneyeceklerini bilmekten heyecan duyuyorlar.

Resim İçinde Resim modunu Firefox’ta nasıl etkinleştiririm?

Lütfen, Firefox tercihinin media.videocontrols.picture-in-picture.enabled seçeneğinin, Resim içinde Resim modunun etkin olup olmadığını belirlediğini ve bu nedenle etkin hale gelmesi gerektiğini belirlediğini unutmayın.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

  1. Firefox tarayıcısını açın
  2. Arama çubuğuna aşağıdaki satırı yazın:
    • about: config
  3. riski kabul ediyorum! basınız.
    • Bu yapılandırma sayfasını açacaktır
  4. Aşağıdaki satırı yazın
    • media.videocontrols.picture-içinde-picture.enabled

Firefoxun Resim İçinde Resim modu nasıl kullanılır 1

Resim İçinde Resim modu Firefox’ta uygun mu?

Özelliği zaten tarayıcıda etkinleştirebilirsiniz, ancak hala bazı hatalar olabileceğini unutmayın.

Üzerinde video olan bir web sitesini açtığınızda, Firefox desteklenen videolara küçük mavi bir simge ekleyecektir. Bu, üzerine getirildiğinde Resim İçinde Resim özelliğini gösterecektir.

Simgeye tıklarsanız, video Resim İçinde Resim arayüzünde açılacak ve orijinal sitede bir yer tutucu gösterecektir. Bunu, simgeyi sağ tıklatarak da yapabilirsiniz.

Resim içinde Resim yerleşimi zaten oldukça esnektir. Videoyu barındıran sekmeden bağımsız olarak hareket ettirebilir ve istediğiniz gibi yeniden boyutlandırabilirsiniz, ancak videonun kaynağı olan sekmeyi kapatmak da Resim İçinde Resim penceresini kapatır.

Hatırlamanız gereken bir şey, Resim-Resim modunun hala geliştirmenin erken aşamalarında olmasıdır.

Bu nedenle, pencere yalnızca duraklat ve oynat düğmesini görüntüler ve videonun sesini değiştirmek veya kaliteyi değiştirmek gibi bekleyebileceğiniz diğer tüm kontrollerden yoksundur.

Resim İçinde Resim modunu tanıtan Firefox hakkındaki düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.