Firefox çalışıyor hatası nasıl düzeltilir, aşağıda ki adımlar ile ilerleme sağlayabilirsiniz.

Mozilla Firefox, diğer tarayıcılarda bulunmayan birçok özelliğe sahip harika bir web tarayıcısıdır. Ancak bazen “Firefox zaten çalışıyor” hatasını düzeltmeniz gerekebilir. Hata mesajı genellikle uygulamanın yanıt vermediğini, eski Firefox işleminin kapatılması gerektiğini ve sisteminizin yeniden başlatılması gerektiğini de belirtir.

Bu, birkaç yıl önce eski sistemlerde yaygın bir hataydı. Firefox kapatıldığında ve arka planda çalışmaya devam ettiğinde ortaya çıkar. Firefox kapanma sürecindeyken veya düzgün kapanmadığında bu durum meydana gelebilir. Ayrıca bazı durumlarda profilinizle ilgili bir sorun da olabilir.

Sekmeli tarama normu ve güncellenmiş Firefox tasarımı sayesinde artık bu hatayı görmek nadirdir. Ancak modern bilgisayarlarda yine de bununla karşılaşabilirsiniz.

Hatayı aşıp işinize devam etmek için sorunu çözmenin birkaç yolu vardır. Bu kılavuzda size bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Firefox Zaten Çalışıyor Hatasını Düzeltme

“Firefox zaten çalışıyor” hatası yıllardır kullanıcıları rahatsız ediyor. Mesajın ima ettiğinin aksine, sisteminizi yeniden başlatmanızı gerektirmeyen hatadan kurtulmanın başka yolları da vardır. Ancak her şey başarısız olursa, nükleer seçeneğin yeniden başlatılması tercih edilir. Ancak bundan kaçınmak istiyoruz, bu yüzden önce bu seçenekleri deneyin.

Firefox İşlemini Kapatın

  • Firefox’u kapatmanın bir yolu, Kapat düğmesine ( X ) tıklamaktır , ancak bu işe yaramazsa, aşağıdaki adımlarda gösterildiği gibi görev yöneticisi’ni kullanın.

Ekran goruntusu 2023 12 07 122657

  • Görev çubuğunun boş bir alanına sağ tıklayın ve beliren menüden Görev Yöneticisi’ni seçin.

Ekran goruntusu 2023 12 07 122728

  • İşlemler sekmesini seçin , Firefox’u bulup sağ tıklayın ve menüden Görevi sonlandır’ı seçin.

Ekran goruntusu 2023 12 07 122753

  • Firefox işleminden çıkıp tarayıcıyı yeniden başlattıktan sonra bir süre bekleyin. Artık hatayı yaşamamalısınız.
Firefox Çalışıyor Hatası Nasıl Düzeltilir
Firefox Çalışıyor Hatası Nasıl Düzeltilir

Firefox Profil Kilidini Kaldır

Hatanın ortaya çıkmasıyla ilgili sorun yaşamaya devam ederseniz profilinizin kilitlenmiş olma ihtimali vardır. Tarayıcı, bir oturum sırasında yalnızca bir profilin kullanılmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Firefox, kilit dosyalarını profil dizinine yerleştirir ancak Firefox çökerse veya düzgün kapatılmazsa bunları geride bırakabilir. Dolayısıyla sorunu çözmek için profil kilit dosyasını manuel olarak silebilirsiniz. Profil bozulmalarını önlemek için bu adımlara başlamadan önce Firefox işlemini Görev Yöneticisi aracılığıyla tamamen sonlandırmanız gerektiğini unutmayın.

  • Çalıştır iletişim kutusunu başlatmak için Windows tuşu + R tuşlarına basın.
  • Aşağıdaki yolu yazın ve Tamam’a tıklayın veya Enter’a basın.

%appdata%\Mozilla\Firefox\Profiller

Ekran goruntusu 2023 12 07 122928
Firefox Çalışıyor Hatası Nasıl Düzeltilir
  • .default klasörünü açın ; her sistemde rastgele oluşturulmuş bir ada sahip olacaktır.
Ekran goruntusu 2023 12 07 123012
Firefox Çalışıyor Hatası Nasıl Düzeltilir
  • .default klasörü açıldığında parent.lock dosyasını bulup sağ tıklayın ve beliren içerik menüsünden Sil’i seçin.
Ekran goruntusu 2023 12 07 123046
Firefox Çalışıyor Hatası Nasıl Düzeltilir

Dosyayı sildikten sonra bir süre bekleyin, Dosya Gezgini’ni kapatın ve Firefox’u yeniden başlatın; hatayla ilgili herhangi bir sorun olmadan çalışması gerekir.

Not: MacOS’ta profil dizinindeki .parentlock dosyasını silmeniz , Linux’ta ise Firefox’un profil kilidi nedeniyle oluşan hatayı düzeltmek için .parentlock ve lock dosyalarını silmeniz gerekir.

Son Çare Olarak Yeniden Başlatın

Hiç kimse bilgisayarını yeniden başlatma zahmetine girmekten hoşlanmaz, ancak “Firefox zaten çalışıyor” hatasını düzeltmek için yukarıdaki seçenekleri denediyseniz, bunu yapmanız gerekebilir.

Windows’u yeniden başlatmadan önce çalışmanızı kaydettiğinizden, açık uygulamaları veya işlemleri kapattığınızdan ve Windows PC’nizi yeniden başlattığınızdan emin olun.

Ekran goruntusu 2023 12 07 123151
Firefox Çalışıyor Hatası Nasıl Düzeltilir

Elbette Mac kullanıyorsanız hatayı çözmek ve Firefox‘un tekrar düzgün çalışmasını sağlamak için macOS’u yeniden başlatabilirsiniz.

  • Ekranınızın sol üst köşesindeki Apple logosunu tıklayın.
Ekran goruntusu 2023 12 07 123233
Firefox Çalışıyor Hatası Nasıl Düzeltilir
  • Yeniden Başlat’ı tıkladığınızda Mac’iniz yeniden başlatılacaktır.

Firefox’un Düzeltilmesi Zaten Çalışıyor Hatası

Firefox’un Düzeltilmesi Zaten Çalışıyor HatasıBu hatayı almak sadece birkaç yıl önce olağan bir durumdu. Ancak sekmeli tarama ve Firefox tarayıcısının yeni tasarımı sayesinde “Firefox Zaten Çalışıyor” hata mesajıyla karşılaşmak daha az yaygındır. Ancak bu, özellikle eski tarayıcı sürümlerini çalıştıran eski sistemlerde görünmeyeceği anlamına gelmez.

İyi haber şu ki, bir hatayla karşılaşırsanız sorunu çözecek bir saldırı planınız var. Hatayı düzeltmek için ilk seçenek grubunu deneyin ve yeniden başlatma seçeneğini yalnızca son çare olarak kullanın.