Fatih Kalem Nedir? Nasıl Kurulur ?

Fatih kalem nedir? Nasıl kurulur, kullanım aşamaları nelerdir ve en çok sorulan soru Fatih kalem uygulaması ücretli bir uygulama mıdır? Sizlerde bu soruları soruyorsanız ve cevap arıyorsanız bu yazımızda tüm sorularınızın cevabına ulaşabileceksiniz.

Fatih kalem uygulaması gelişen teknoloji ile beraber özellikle online eğitim döneminde hayatımıza girdi. Özellikle çizim yapan ve proje işleri ile ilgilenen kişiler için hayatınızı kolaylaştıracak bir yazı derledik. Şimdi hep beraber bu yazımızı inceleyelim ve sorularımızın yanıtına ulaşalım.

Fatih Kalem Nedir ?

En çok sorulan sorumuz fatih kalem nedir? işte cevabı “Fatih Kalem” uygulaması, Türkiye’deki Fatih Projesi kapsamında kaliteli ve verimli şekilde geliştirilen bir yazılımdır. Fatih Projesi, Türkiye’deki eğitim sektöründe teknolojinin kullanımını yaygınlaştırıp teşvik etmeyi amaçlayan bir projedir. “Fatih Kalem” ise bu proje çerçevesinde geliştirilen faydalı bir mobil uygulamadır.

Fatih Kalem, öğrencilerin ders notlarını alabilmelerine, ödevlerini yapabilmelerine ve ders materyallerine erişebilmelerine olanak sağlayan kullanıcılarının görevlerini kolaylaştıran bir uygulama olarak karşımıza çıktı. Öğrencilerin yanı sıra  öğretmenler de bu uygulama aracılığıyla ders materyallerini kolaylıkla paylaşabilir, öğrencilerle hızlı bir şekilde iletişim kurabilir ve öğrenciler ödevlerini verebilirler.

Fatih Kalem Nedir ?
Fatih Kalem Nedir ?

Aslında  öğrencilerin ve öğretmenlerin ders materyallerine dijital ortamda erişebilmelerini sağlayarak eğitim sürecini daha verimli hale getirmeyi amaçlayan bir uygulama olduğunu söylemek daha doğru bir ifade olacaktır. Bu ve benzeri uygulamalar, öğrenci-öğretmen etkileşimini artırmak ve eğitim materyallerine daha kolay erişim sağlamak için oldukça önemli rolleri üstleniyorlar. Fatih kalem uygulamasının amacını ve Fatih kalem nedir? sorusunun cevabının ne olduğunu öğrendiğimize göre şimdi hep beraber Fatih kalem nasıl indirilir? Kurulum aşamaları nelerdir? Aşağıda yer alan yazımıza göz atalım.

Fatih Kalem Nasıl İndirilir?

1) Uygulamayı indirmek için Fatih Kalem’in Resmi Web sitesine gidin.

2) Uygulamayı Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesinde veya Fatih Projesi’nin özel bir web sitesinde de  bu tür uygulamaların indirmek için linkleri bulunabilir.

3) İndirme Bağlantısını bulduktan sonra üzerine tıklayın.

4) Ekranınızda genellikle “İndir” veya “Fatih Kalem İndir” gibi bir bağlantı yer alır. Bu bağlantıya tıklayarak kolaylıkla indirme işlemine başlayabilirsiniz. İndirme işlemi çok fazla zamanınızı almıyor.

5) İndirme İşlemini Gerçekleştirdikten sonra  İndirme bağlantısını tıklayın hemen ardından, işletim sistemine uygun olan sürümü seçin (genellikle Windows, macOS veya Android gibi farklı işletim sistemleri için farklı sürümler mevcuttur).ize uygun olanı seçin ve devam edin. Bu aşamada indirme işlemi başlayacaktır.

Fatih kalem nedir?
Fatih kalem nedir?

6) İndirilen dosyayı bulun ve üzerine tıklayarak çalıştırın ardından açılacak olan ekranda kurulum adımları yer alacaktır. Bu pencereden kurulum talimatlarını takip edelim. Kurulum genellikle birkaç adımdan oluşur ve çok zamanınızı almaz. Adımlar oldukça basittir.

7) Kurulum tamamlandıktan sonra, Fatih Kalem uygulamasına giriş yapmak için gereken bilgileri girin. Öğrenci kullanımlarında genellikle öğrenci numarası ve şifre gibi kimlik bilgileri gerekebilir.

Önemli bir bilgi olarak ekleyelim ki uygulama online olarak tüm kişiler tarafından kullanıla bilinir. Bu yüzden uygulama kurulumu bittikten sonra sizden herhangi bir kullanıcı bilgisi istemeden direk ekranınıza açılabilir. Kolaylıkla kullanabilirsiniz.

8) Programa giriş yaptıktan sonra, Fatih Kalem’in sunduğu içeriklere ve özelliklere erişebilirsiniz. Bu içerikler genellikle ders kitapları, interaktif etkinlikler, testler ve öğretmenlerin yüklediği materyalleri içerebilir.

Ekranda Fatih kalem uygulamasının simgesini göreceksiniz, bu simge üzerine tıklayarak kalemin bazı özelliklerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bunları aşağıda sizler için paylaştık.

Kalem Silgi Renk özellikleri Kullanımı

1)Ekranınızda yer alan Fatih kalem ikonuna tıklayın.

2) Açılacak olan pencerede ilk sırada yer alan Kalem simgesine dokunarak istediğiniz kalemi seçebilirsiniz.

Fatih kalem
Fatih kalem

3) Bu pencerede ikinci sırada yer alan silgi simgesine dokunarak yazdığınız yazıları yada yaptığınız çizimlerde beğenmediğiniz yanlış olan herhangi bir alanı silebilir ve yeniden ilk sırada yer alan kalem ikonunu kullanarak çizime başlayabilirsiniz.

silgi simgesi
silgi simgesi

4) Ekrandan tekrar fatih kalem penceresiniz açın. Açılan ekranda üçüncü sırada yer alan kare, üçgen, dikdörtgen ve benzeri simgeleri içeren bir simge göreceksiniz. Bu simgeye dokunun ve hemen ardından açılan ekrandan hani simgeyi kullanmak istiyorsanız seçim yapım. Bu pencerede işinize yarayacak bir çok elemente ulaşabilirsiniz.

Fatih Kalem Nasıl İndirilir
Fatih Kalem Nasıl İndirilir

5) Tekrar ekranda yer alan uygulamaya tıklayın. Açılan pencerenin en altında bulunan dişli çark simgesi yani ayarlar ikonu yer alıyor. Bu ikona tıklayın.

Sayfanızın ortasında bir pencere açılacaktır bu pencerenin sol tarafında yer alan menülerden Başlangıç kalemi, başlangıç konumu, sık kullanılanlar, hızlı erişim, kapatma onayı, otomatik başlatma ve hakkında menülerini kullanarak uygulamanın sunmuş olduğu bu özelliklerden de faydalanabilirsiniz.

ayarlar
ayarlar

Sayfada yer alan hakkında menüsünde yer alan web sitesi butonundan sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

6) Uygulama penceresinin en alt kısmında bulunan x imgesinden Kalem penceresini kapatabilirsiniz.

Uygulama konusunda en çok sorulan sorulardan bir tanesi ücretli mi sorusu olmuştu. Bu sorumuzun yanıtı olarak şuan ki kullanımlar için herhangi bir ücret ödemeden uygulamanın kullanımına devam edebiliyorsunuz.

Uygulama ara yüzü sayesinde kurulum ve kullanımı gibi durumlarda sorun yaşamadan ilerleyebileceğiniz bir kolaylık sağlamış görünüyor. Şimdi sizlerde bu uygulamayı kullanarak geniş hayal gücünüzü yansıtacak çizimler ve yazılarınızı oluşturabilirsiniz.

Eğer sizlerde Fatih Kalem’in indirilmesi ve kullanılması konusunda sorun yaşayan kullanıcılar arasında yer alıyorsanız bu yazımız siz kullanıcılar için umarım çözüm sağlamıştır.

Bir sonraki yazımız;