Kimseyi şaşırtmayan Facebook, kendisini Meta adı ile yeniden markalaştırıyor. Haber, şirket CEO‘su Mark Zuckerberg‘in teknolojinin geleceğinden söz ettiği uzun bir konuşma. Ardından bu yılki Facebook Connect etkinliğinin en sonunda geldi. Zuckerberg, neden isim değişikliği istiyor? Görünüşe göre Facebook adı, insanların sosyal ağ hakkında çok fazla düşünmesine neden oluyor. Şirket için nihai hırslarının tamamını yansıtmıyor.

meta facebook resim 1

“Bugün bir sosyal medya şirketi olarak görülüyoruz. Facebook, dünya tarihinde en çok kullanılan teknoloji ürünlerinden biridir. Bu ikonik bir sosyal medya markası” diyor Zuckerberg, Meta marka değişikliği hakkında yazdığı mektupta. Şu anda markamız tek bir ürünle o kadar sıkı bir şekilde bağlantılı ki. Bırakın geleceği, bugün yaptığımız her şeyi temsil etmesi mümkün değil.

Millet, bir süredir isim değişikliğinin geleceğinden oldukça emindi. Facebook sadece meta.com alan adını satın almakla kalmadı. Aynı zamanda Zuckerberg’in kendisi de aylardır insanların AR ve VR aracılığıyla birbirleriyle etkileşime girdiği bir dünya olan metaverse hakkında konuşuyor. Zuckerberg sadece şirketin yeni logosunu açıklamakla kalmadı, aynı zamanda meta kelimesi. Yunanca‘da “ötesi” anlamına geldiği için, şirketin hizmetlerinin artık bir Facebook hesabı gerektirmeyeceğini de kaydetti. Bloomberg sunucusu Caroline Hyde, ayrıca şirketin 1 Aralık 2021‘den itibaren ‘MVRS’ olarak işlem görmeye başlayacağını tweetledi.

meta facebook resim 2

11858 teknik destek

Zuckerberg, Facebook‘un Meta sayfasında “Meta veri deposu, sosyal bağlantının bir sonraki evrimidir” diyor. “Şirketimizin vizyonu metaverse’yi hayata geçirmeye yardımcı olmaktır; bu nedenle bu geleceğe olan bağlılığımızı yansıtmak için adımızı değiştiriyoruz.”

Zuckerberg, açılış konuşması boyunca aklınızı okuyabilen bilekliklerden. Hem fotogerçekçi hem de stilize avatarlara kadar bazı bilimkurgu benzeri kavramlara değindi. İnsanların NFT galerilerini görüntülemek, en son “trendleri” indirmek ve ünlülerin avatarlarıyla. Etkileşime geçmek gibi aktiviteleri yapabilecekleri metaveriyi de ikiye katladı. Ayrıca. Bir nedenden dolayı “Cuffing Season” adı verilen parfümler satan YouTuber‘ları içeren metaverse ekonomisi hakkında şiirsellik boyutu kazandırdı.

Karşınız da Meta

Zuckerberg ayrıca, yakın zamanda piyasaya sürülen Ray-Ban Stories‘in, Essilor Luxottica ile akıllı güneş gözlüğü işbirliğinin altını çizdi. Ve daha gelişmiş bir akıllı gözlük projesine atıfta bulundu, ancak onları sayısız sensör ve bileşenin 5mm‘lik bir çerçeveye sığdırmak için küçültülmesi gerektiği için görmekten oldukça uzak olduğumuzu belirtti.

Doğal olarak Zuckerberg, bugünün açılış konuşmasında gösterilen fantastik şeylerin çoğunun yıllar, hatta belki de on yıllar sonra meyvelerini verdiğini itiraf etti. Bitiş çizgisi çok uzaklardayken Zuckerberg‘in neden liderlik konusunda bu kadar hevesli olduğu merak edilebilir. Zuckerberg‘in buna da bir cevabı vardı.

“Şu andan itibaren, önce Facebook değil, metaverse öncelikli olacağız.” dedi.

Bizi takip etmeyi unutmayın..