Facebook Messenger'ın Çağrı Geçmişinize ve Mesajlarınıza Erişimini Engelleme!

2018, Facebook için iyi bir yıl olmadı. Son olarak Android kullanıcıları, çağrı (arama) geçmişlerinin ve mesajlarının (SMS), Facebook Messenger tarafından kaydedildiğini tespit etti. Ancak Facebook, kullanıcıların bu veri toplama özelliğini (uygulama kurulumu esnasında) onayladığını ve isterlerse bu özelliği devre dışı bırakabileceklerini belirtti.

Birçok kullanıcı, çağrı (arama) geçmişi ve SMS mesajlarının Facebook Messenger tarafından kaydedildiğini, Facebook verilerini indirdiğinde tespit etti. Facebook Messenger’da bu özelliğin aktif olup olmadığını bulmak oldukça kolay (fakat siz yine de Facebook verilerinizi indirip, kontrol edin). Facebook verilerinizde, çağrı geçmişinize ve SMS mesajlarınıza ait herhangi bir kayıt yoksa, bu özelliğin kurbanı olmayan şanslılar arasındasınız demektir.

 

Facebook Messenger’da, Çağrı ve SMS Geçmişi Kaydını Devre Dışı Bırakma

  • Facebook Messenger’ın, çağrılarınızı (aramalarınızı) ve SMS’lerinizi kaydedip kaydetmediğini bulmak için, uygulama ekranında sağ-üst köşede bulunan profil ikonuna (simgesine)
  • Daha sonra, sayfayı aşağı doğru kaydırın ve ‘Kişiler (People)’ menüsüne dokunun.
  • Facebook’a, çağrı (arama) geçmişinizi ve SMS geçmişinizi kaydetme izni verdiyseniz, gelen pencerede ‘Çağrı ve SMS Eşleştirmeyi Sürdür (Continuous Call and SMS Matching)’ ayarlarını (menüsünü) göreceksiniz.
  • Bu özelliği devre dışı brakmak için ‘Çağrı ve SMS Eşleştirmeyi Sürdür (Continuous Call and SMS Matching)’ menüsüne dokunun. Açılan bilgilendirme penceresinde bu özelliği devre dışı bırakmak için işlemi onaylayın.
  • İşlemi onayladıktan sonra, ‘Çağrı ve SMS Eşleştirmeyi Sürdür (Continuous Call and SMS Matching)’ menüsü altında ‘Kapalı (Off)’ seçeneğini göreceksiniz.

Facebook Messenger'ın Çağrı Geçmişinize ve Mesajlarınıza Erişimini Engelleme!

  • ‘Çağrı ve SMS Eşleştirmeyi Sürdür (Continuous Call and SMS Matching)’ menüsünü görmüyorsanız Messenger, çağrı geçmişi ve SMS geçmişi verilerinizi kaydetmiyor demektir.

Facebook Messengerın Çağrı Geçmişinize ve Mesajlarınıza Erişimini Engelleme 2

Şimdiye kadar giden bilgiler gitti fakat zararın neresinden dönülse kardır.