Excel'de Yüzdeleri hesaplama

Excel’de yüzdeler nasıl hesaplanır? Excel’de yüzdelere dönüştürmek size yeni bir fikir verebilir veya yığınlarca veriyi özetlemeyi biraz daha kolaylaştırabilir. Burası Excel’deki yüzde formülünün size saniyeler içinde ihtiyacınız olan yanıtı verebileceği yerdir. Ve endişelenmeyin, Excel’de yüzde hesaplamak karmaşık adımlar gerektirmez. Size bunu nasıl yapacağınızı gösterelim.

Excel, Microsoft’un bir elektronik tablo programıdır ve iş uygulamalarına yönelik Office ürün grubunun bir bileşenidir. Microsoft Excel, kullanıcıların bir elektronik tablodaki verileri biçimlendirmesine, düzenlemesine ve hesaplamasına olanak tanır.

Veri analistleri ve diğer kullanıcılar, Excel gibi yazılımları kullanarak verileri düzenleyerek, veriler eklendikçe veya değiştirildikçe bilgilerin daha kolay görüntülenmesini sağlayabilirler. Excel, satırlar ve sütunlar halinde sıralanmış, hücre adı verilen çok sayıda kutu içerir. Veriler bu hücrelere yerleştirilir.

Excel, Microsoft Office ve Office 365 paketlerinin bir parçasıdır ve Office paketindeki diğer uygulamalarla uyumludur. Elektronik tablo yazılımı Windows, macOS, Android ve iOS platformlarında mevcuttur.

Excel’de yüzdeler nasıl hesaplanır formülü nedir?

Yüzdeyi hesaplamak için kullanabileceğiniz çeşitli formüller vardır. İşte en yaygın yöntemlerden bazıları:

Adım 1: Bu özel örnekte kâr ile gelir arasındaki farkı hesaplayacağım. Yüzdenin görünmesini istediğiniz hücreyi seçin. Şimdi =(B2-C2)/B2 yazın . / bölme fonksiyonunu temsil eder.

Yüzde hesaplama formülü nedir?

Adım 2: Formülü onaylamak için klavyenizdeki Enter tuşuna basın .

Adım 3: Araç çubuğunda Yüzde simgesini seçin. Örneğimde kâr ile gelir arasında %65’lik bir fark var. Kâr tutarını daha yüksek bir rakama değiştirirsem bu yüzde düşecek.

Excel'de Yüzdeler Nasıl Hesaplanır

Adım 4: Yüzdeyi hesaplamak için kullanabileceğiniz başka bir formül, / anahtarını iki hücre arasına uygulamaktır. Örneğin sürüş teorisi testini geçmek için soruların %80’ini doğru yapmam gerekiyor. Bu spesifik sorunun yüzdesini bulmak için =B2/C2 yazdım .

Excel'de Yüzdeler Nasıl Hesaplanır

Excel’de yüzdeleri bulmanın en kolay yolu nedir?

Artık yüzdelerin nasıl hesaplanacağını anlattığımıza göre, sürükleme özelliğiyle yüzdeleri bulmanın en kolay yoluna bakalım.

Adım 1: Yüzdeyi hesaplamak için formülü girdiğiniz hücreyi seçin.

Adım 2: Bu hücrenin sağ alt köşesinde, onu sütununuzun bittiği yere veya yüzdelerin gösterilmesini istediğiniz yere sürükleyin.

Örneğimde, e-tablomda listelenen her ay için gelirle karşılaştırıldığında elde edilen kâr yüzdesi arasındaki farkı ortaya çıkarmak için onu aşağı sürükledim.

Excel Yüzde Hesaplama

Excel’de bir sayının %10’unu nasıl bulabilirim?

E-tablonuzda bir sayının belirli bir yüzdesini bulmak, basit bir formülle elde edilebilir.

Adım 1: Bir sayının yüzdesini bulmak istediğiniz hücreyi seçin.

Adım 2: Şimdi örneğin =%10 50 değerini girin. Bu formüldeki yıldız işareti çarpma fonksiyonunu temsil eder. Sonucu onaylamak için klavyenizde *Enter tuşuna basın .

Excel'de Yüzde Hesaplama

Adım 3: Aynı formülü ana Excel kar-gelir tablosuna da uyguladım. Sadece 50 sayısını, şeklin bulunduğu hücre numarasıyla değiştirin.

Excel Yüzde Hesaplama nasıl yapilir

Excel’de yüzdeler ve Excel’in diğer işlevleri hakkında daha fazla bilgi için birleştirmenin nasıl kullanılacağına ve Excel’de IF’nin nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzlarımıza göz atın.